SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange Polska i Ericsson uruchomili wspólnie stację bazową 5G dla badania komunikacji z dronami

W Instytucie Łączności na warszawskim Miedzeszynie w poniedziałek rozpoczęła prace nowa stacja bazowa 5G. Uruchomiły ją firmy Orange Polska i Ericsson. Eksperci Instytutu opiniują dla Ministerstwa Cyfryzacji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej akty prawne i dokumenty regulacyjne, dotyczące 5G.

Article

Orange Polska i Ericsson już od kilku miesięcy współpracują przy testach sieci 5G na terenie Polski. W marcu ub.r. rozpoczęto testy w Zakopanem, z kolei we wrześniu partnerzy uruchomili 9 stacji bazowych 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostali wówczas zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujących nową technologię.

Najnowsza instalacja ma być wykorzystywana przez Orange do testów sieci kolejnej generacji w ramach przygotowań do jej komercyjnego wdrożenia, a także do badania metod komunikacji z dronami. To już dziesiąta stacja bazowa 5G Orange działająca w Warszawie.

- Sieć 5G jest obecna w pracach Instytutu już od kilku lat, ale do tej pory pojawiała się głównie jako przedmiot badań, analiz i opracowań. Teraz stały dostęp do najnowocześniejszego sprzętu pozwoli Instytutowi rozszerzyć zakres badań nad siecią nowej generacji, także nad metodami pomiaru pola elektromagnetycznego – mówił podczas otwarcia stacji dyrektor Instytutu Jerzy Żurek. - Nowa generacja sieci bezprzewodowej pozwoli efektywniej i na większą skalę wykorzystywać możliwości dronów. To dla nas okazja do przetestowania ich zaawansowanych funkcjonalności - skomentował Jordi Mongay Batalla, zastępca dyrektora ds. naukowych w Instytucie Łączności.

Urządzenia stacji bazowej 5G zostały umieszczone na maszcie antenowym w siedzibie Instytutu Łączności. Zastosowano w niej 2 anteny Ericsson AIR 6488 Massive MIMO. Jedna z anten obsługuje standardowy sektor (120 stopni) przeznaczony do typowej komunikacji bezprzewodowej, działa w trybie Non-Standalone. Drugą skierowano w górę - dla lepszej komunikacji z dronami. Anteny pracują na testowym paśmie częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionym Orange przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Instytut Łączności w 2017 roku został koordynatorem Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski”, zainicjowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest partnerem w projekcie „5G@PL: Wdrażanie sieci 5G w gospodarce polskiej”, którego celem jest uaktualnienie i wprowadzenie w życie polityki regulacyjnej i inwestycyjnej dotyczącej sieci 5G. Instytut uczestniczy również w projekcie „5G DRON”, badającym komunikację z dronami z użyciem sieci nowej generacji.

Orange Polska wypracował w trzecim kwartale ub.r. 946 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL), o 22,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska i Ericsson uruchomili wspólnie stację bazową 5G dla badania komunikacji z dronami

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hubert
Świetnie że prace idą tak szybko do przodu, może to oznaczać że niedługo będziemy cieszyć się nową technologią u siebie w domach.
0 0
odpowiedź
User
mazw
Fajnie będzie można wykorzystać tę sieć.
0 0
odpowiedź
User
Arcy
Bardzo dobrze, że w końcu pracę ruszają.
0 0
odpowiedź