SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska rozważa sprzedaż połowy udziałów spółki z łączami światłowodowymi

Orange Polska poinformował, że analizuje możliwość wniesienia swojej sieci światłowodowej do spółki FiberCo i sprzedaż inwestorowi jej pakietu współkontrolującego. Zaznacza, że z sieci mogliby korzystać także inni operatorzy.

Article

We wtorek Orange Polska w komunikacie giełdowym uzasadnił, że możliwość pozyskania inwestora do swojej sieci światłowodowej rozważa, „biorąc pod uwagę duży potencjał rynkowy, zainteresowanie dalszą budową sieci światłowodowej w Polsce oraz potencjał do wygenerowania dużej wartości dla spółki”.

Telekom analizuje możliwość „stworzenia wehikułu o roboczej nazwie FiberCo w celu budowy sieci dostępowej FTTH do około 1,7 miliona gospodarstw domowych w Polsce skoncentrowanej głównie w obszarach bez istniejącej infrastruktury szybkiego internetu”.

Następnie Orange wniósłby do FiberCo swoją obecną sieć światłowodową, w której zasięgu jest ok. 0,6 mln gospodarstw domowych (ok. 0,15 mln klientów z dostępem hurtowym).

- FiberCo działałaby jako sieć otwarta dla Orange Polska oraz innych operatorów. Orange Polska operowałby jako główny partner dla FiberCo w zakresie budowy i utrzymania sieci oraz dostarczania usług - opisano.

Orange Polska bierze pod uwagę sprzedaż inwestorowi współkontrolującego udziału w FiberCo.

Operator zaznaczył, że „powyższe parametry mają wstępny charakter i mogą ulec zmianie w ciągu procesu”.

W drugiej połowie lipca agencja Bloomberg podała, że Orange Polska rozważa zbycie połowy swojej sieci światłowodowej. Według ustaleń agencji telekom zatrudnił już bank inwestycyjny Lazard, który ma pomóc w poszukiwaniu inwestora. Orange wtedy nie komentował tych doniesień.

W drugim kwartale br. Orange Polska zanotował wzrost przychodów rok do roku o 2,5 proc. do 2,828 mld zł oraz 52 mln zł zysku netto (tyle samo co rok wcześniej). Operator miał 608 tys. klientów internetu światłowodowego, wobec 434 tys. w drugim kwartale ub.r.

Inwestora do spółki z infrastrukturą rozważa też Play

W trakcie podobnych analiz co Orange Polska jest obecnie Play Communications, przy czym w jego przypadku dotyczą one stacji bazowych działających jako wolnostojące wieże. Pod koniec czerwca Bloomberg poinformował, że według jej nieoficjalnych ustaleń Play pracuje wspólnie z firmą doradczą nad wariantami sprzedaży części wieży, ich wycena może osiągnąć 800 mln euro. Pieniądze z ich sprzedaży mogłyby zostać przeznaczone przez Play na inwestycje, m.in. rozwój sieci 5G.

- Pod koniec czerwca przejęliśmy 100 proc. udziałów w spółce fasadowej Polska Grupa Wieżowa S.A., wyłącznie w celu ewentualnego hostingu i obsługi infrastruktury pasywnej od Play - poinformował w zeszłym tygodniu Jean Marc Harion, prezes P4, głównej spółki zależnej Play Communications.

Zaznaczył, że Play nie podjął jeszcze decyzji do wydzielenia swojej infrastruktury pasywnej do osobnej spółki. - Dotychczas skupialiśmy się na technicznej części projektu, a także kwestiach prawnych i finansowych. Zatrudniliśmy doradców, których nazw nie podajemy. Pojawili się również inwestorzy, którzy wyrazili swoje zainteresowanie - wyliczył.

Zapowiedział, że telekom rozważa trzy warianty: zachowanie wszystkich udziałów w spółce z infrastrukturą pasywną, sprzedanie mniejszościwego pakietu udziałów i sprzedanie wszystkich udziałów. Decyzja w tej sprawie może zostać podjęta do końca br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska rozważa sprzedaż połowy udziałów spółki z łączami światłowodowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl