SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Światłowód hitem Orange Polska, firma zyskała przez kwartał 506 tys. kart SIM. Koszty energii biją w rentowność

W zeszłym kwartale Orange Polska zanotował wzrost przychodów o 0,4 proc. do 2,931 mld zł, 722 mln zł zysku EBITDAaL i 125 mln zł zysku netto, to wyniki powyżej oczekiwań analityków. Na koniec marca obsługiwała 17,3 mln kart SIM, prawie milion usług internetu światłowodowego i 1,56 mln klientów ofert konwergentnych.

Siedziba Orange PolskaArticle

Spółka Orange Polska wypracowała w pierwszym kwartale 722 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem - podała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes prognozowali, że spółka osiągnie wynik na poziomie 716,3 mln zł.

Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich ankietowanych przez PAP Biznes wobec zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu wahały się od 708 mln zł do 727 mln zł.

Zysk netto wyniósł w pierwszym kwartale 2022 roku 125 mln zł. Konsensus zakładał 83,1 mln zł zysku. Przed rokiem Orange miał 39 mln zł zysku netto.

Przychody grupy sięgnęły 2,931 mld zł i były powyżej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes, których średnia wynosiła 2,895 mld zł (w przedziale 2,871-2,933 mld zł). Sprzedaż wzrosła o 0,4 proc. rok do roku.

Organiczne przepływy pieniężne Orange Polska w pierwszym kwartale wzrosły o 17 proc. do 231 mln zł.

Ekonomiczne nakłady inwestycyjne spadły w pierwszym kwartale o 45 proc. do 245 mln zł.

Orange Polska obsługuje 17,3 mln kart SIM

Baza kart SIM Orange Polska w pierwszym kwartale zwiększyła się o 506 tys. netto, na koniec marca 2022 roku było to 17,306 mln kart. W minionym kwartale telekomowi przybyło netto 199 tys. kart SIM w segmencie komórkowych usług abonamentowych. W segmencie usług pre-paid operator pozyskał netto 307 tys. kart SIM.

Średnie miesięczne przychody operatora z oferty (ARPO) usług komórkowych spadły do 20,1 zł z 20,3 zł w poprzednim kwartale.

Na koniec pierwszego kwartału operator świadczył 2,755 mln usług internetu szerokopasmowego, co oznacza kwartalny wzrost o 9 tys. usług. Kwartalne przyłączenia usług na sieci światłowodowej wyniosły 54 tys. Spadek liczby usług w starszej technologii ADSL wyniósł natomiast 33 tys. Operator stracił ponadto 11 tys. klientów netto na szybszej sieci miedzianej VDSL.

Średnie miesięczne przychody Orange Polska z oferty usług internetu wzrosły do 61 zł z 60,5 zł.

Liczba stacjonarnych łączy telefonicznych obsługiwanych przez Orange Polska zmniejszyła się o 62 tys. Na koniec marca grupa świadczyła 2,6 mln usług telefonii stacjonarnej.

Liczba klientów detalicznych usług pakietowych wzrosła o 11 tys. do 1,563 mln. Średnie miesięcznie przychody z usług pakietowych dla klientów indywidualnych wzrosły o 0,5 zł do 113,7 zł.

Orange wyda 1,7-1,9 mld zł na inwestycje

W raporcie Orange Polska poinformował, że podtrzymuje prognozę na 2022 rok zakładającą stabilizację EBITDAaL lub wzrost na niskim jednocyfrowym poziomie. Firma prognozuje w 2022 roku niewielki spadek przychodów.

- W I kwartale osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe, gdyż solidne wyniki bazowe zniwelowały wpływ bezprecedensowego wzrostu cen energii. Przedstawiając w lutym naszą całoroczną prognozę, wskazaliśmy na niepewność związaną z gwałtownym wzrostem cen energii. Jednak pomimo tego obciążenia, osiągnęliśmy wzrost EBITDAaL o prawie 2 proc. - powiedział, cytowany w raporcie, Jacek Kunicki, członek zarządu Orange ds. finansów.

- Było to możliwe dzięki bardzo dobrym wynikom w kluczowych obszarach przychodów (które dzięki wysokiej dźwigni operacyjnej przełożyły się na wzrost zysków) oraz oszczędnościom kosztowym. Nasze wyniki komercyjne w I kwartale były całkiem solidne, biorąc pod uwagę zmniejszoną aktywność klientów na początku roku – którą można przypisać zmianom w otoczeniu makroekonomicznym, związanym z wyższą inflacją, wzrostem stóp procentowych i nową reformą podatkową. W marcu popyt się poprawił, co pozwala nam patrzeć w przyszłość z większym optymizmem - opisał.

- Potwierdzamy w całości naszą prognozę całoroczną, choć jesteśmy świadomi trudnego otoczenia makroekonomicznego, które sprawia, że w kolejnych kwartałach będziemy musieli równoważyć jego wpływ poprzez strategię ukierunkowaną na wartość, pozyskiwanie energii elektrycznej z nowych źródeł oraz oszczędności kosztowe - dodał Kunicki.

Ekonomiczne nakłady inwestycyjne grupy Orange Polska w bieżącym roku mają być w przedziale 1,7-1,9 mld zł.

W 2021 roku EBITDA grupy po uwzględnieniu kosztów leasingu wzrosła o 5,9 proc. do 2,963 mld zł. Przychody zwiększyły się w tym okresie o 3,6 proc. do 11,928 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Światłowód hitem Orange Polska, firma zyskała przez kwartał 506 tys. kart SIM. Koszty energii biją w rentowność

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Najbardziej rozbrajający są ich sprzedawcy w punktach mówiący, że światłowód na wsi to lipa, ale ciągnęli go, bo mieli z tego kasę.
odpowiedź
User
Wyborca PIS z Podkarpacia
Było by miło Francuzom jakbyście oddali im sieć telefoniczną to lepeij bedzie to widziane w akcesji przyjęcia Polski do Uni.- Tak oto biznesował pan Kulczyk
odpowiedź