SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska nie zwolni pracowników, podwyżki odłożone

Orange Polska w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem nie planuje szerokiego programu zwolnień pracowników, chce natomiast redukcji niektórych składników ich uposażenia. Kierownictwo firmy prowadzi obecnie negocjacje ze związkami zawodowymi.

Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange PolskaArticle

Orange Polska prowadzi obecnie rozmowy ze związkiem zawodowym „Solidarność” dotyczące przyszłości zatrudnienia w firmie w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

Bez nagrody jubileuszowej, podwyżki odłożone

Jak informuje na swojej stronie związek zawodowy „Solidarność” proponowane przez Orange Polska zmiany dotyczą likwidacji nagrody jubileuszowej (poprzez wypłatę jednorazowych rekompensat w przedziale od 10 do 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od lat pracy) oraz zmniejszenie odpisu na fundusz socjalny w latach 2020 – 2022 (do 25 proc. odpisu podstawowego).

W Umowie Społecznej do renegocjacji jest m.in. przesunięcie terminu procesu podwyżkowego, planowanych w 2 półroczu 2020 r. zwolnień oraz zmniejszenie odpisu z zysku na fundusze centralne.  

Według „Solidarności” zarząd Orange Polska uzasadnia proponowane zmiany m.in. przewidywanym spadkiem przychodów spółki w kolejnych okresach sprawozdawczych oraz ponoszonymi obecnie kosztami związanymi z epidemią koronowirusa, w tym nie świadczenie pracy przez części pracowników przy utrzymaniu pełnego wynagrodzenia zasadniczego (np. salony sprzedaży).

Orange Polska nie wyklucza wypowiedzenia układu zbiorowego pracy. Jednocześnie deklaruje utrzymanie wynagrodzenia oraz zatrudnienia z uwzględnieniem odejść dobrowolnych.

Zgodnie z komunikatem przedstawiciele NSZZ „Solidarność" uczestniczący w negocjacjach podtrzymują swoje zastrzeżenia co do zasadności tak daleko idących zmian w PUZP oraz Umowie Społecznej.

Podczas negocjacji przedstawiono informacje z telekonferencji z TP TelTech. Pracodawca poinformował o trudnej sytuacji finansowej wynikającej m.in. z mniejszej liczby nowych instalacji, w tym FTTH, brakiem dodatkowych zleceń, wstrzymaniem lub opóźnieniem inwestycji.

Spółka pragnie utrzymać zatrudnienie oraz wynagrodzenie. Zakładany jest brak premii i podwyżek, przy utrzymaniu funduszu nagród. Proponowane są do negocjacji zmiany w PUZP (analogicznie jak w OPL) i regulaminie premiowania.

Spółka Orange Polska wypracowała w pierwszym kwartale 2020 roku przychody w wysokości ponad 2,8 mld zł. Wskaźnik EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDA al) wyniósł 676 mln -  o 6 proc. więcej niż rok temu. Firma zyskała 44 tysiące nowych klientów światłowodu i 105 tysięcy klientów abonamentowych usług mobilnych. Wkrótce jednak na wynikach Orange zaważyć może pandemia COVID-19.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska nie zwolni pracowników, podwyżki odłożone

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Oby nie odbilo sie to na klientach,czyli na kolejnych podwyzkach cen uslug . .
odpowiedź
User
JK
30 kwietnia Orange zwolnił bardzo dużo pracowników
odpowiedź
User
Eifel
Jak Francóz mówi że nie zwolni to tylko mówi
odpowiedź
User
Była pracownica
To da się bardziej obciąć wynagrodzenia w Orange?
Pracowałam dwa lata temu na infolinii i to co tam zarabiałam powinno się raczej nazwać jałmużną niż wypłatą.
Polecam... uciekać stamtąd jak najszybciej.
odpowiedź
User
Prof
Zwolnienia w Orange trwają nieprzerwanie od 2001 r. W tym czasie odeszło prawie 60 tys. pracowników. Lata 2020 i 2021 to kolejne zwolnienia grupowe z których Orange nie wycofał się
odpowiedź