SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska nie zwolni pracowników, podwyżki odłożone

Orange Polska w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem nie planuje szerokiego programu zwolnień pracowników, chce natomiast redukcji niektórych składników ich uposażenia. Kierownictwo firmy prowadzi obecnie negocjacje ze związkami zawodowymi.

Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange PolskaArticle

Orange Polska prowadzi obecnie rozmowy ze związkiem zawodowym „Solidarność” dotyczące przyszłości zatrudnienia w firmie w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

Bez nagrody jubileuszowej, podwyżki odłożone

Jak informuje na swojej stronie związek zawodowy „Solidarność” proponowane przez Orange Polska zmiany dotyczą likwidacji nagrody jubileuszowej (poprzez wypłatę jednorazowych rekompensat w przedziale od 10 do 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od lat pracy) oraz zmniejszenie odpisu na fundusz socjalny w latach 2020 – 2022 (do 25 proc. odpisu podstawowego).

W Umowie Społecznej do renegocjacji jest m.in. przesunięcie terminu procesu podwyżkowego, planowanych w 2 półroczu 2020 r. zwolnień oraz zmniejszenie odpisu z zysku na fundusze centralne.  

Według „Solidarności” zarząd Orange Polska uzasadnia proponowane zmiany m.in. przewidywanym spadkiem przychodów spółki w kolejnych okresach sprawozdawczych oraz ponoszonymi obecnie kosztami związanymi z epidemią koronowirusa, w tym nie świadczenie pracy przez części pracowników przy utrzymaniu pełnego wynagrodzenia zasadniczego (np. salony sprzedaży).

Orange Polska nie wyklucza wypowiedzenia układu zbiorowego pracy. Jednocześnie deklaruje utrzymanie wynagrodzenia oraz zatrudnienia z uwzględnieniem odejść dobrowolnych.

Zgodnie z komunikatem przedstawiciele NSZZ „Solidarność" uczestniczący w negocjacjach podtrzymują swoje zastrzeżenia co do zasadności tak daleko idących zmian w PUZP oraz Umowie Społecznej.

Podczas negocjacji przedstawiono informacje z telekonferencji z TP TelTech. Pracodawca poinformował o trudnej sytuacji finansowej wynikającej m.in. z mniejszej liczby nowych instalacji, w tym FTTH, brakiem dodatkowych zleceń, wstrzymaniem lub opóźnieniem inwestycji.

Spółka pragnie utrzymać zatrudnienie oraz wynagrodzenie. Zakładany jest brak premii i podwyżek, przy utrzymaniu funduszu nagród. Proponowane są do negocjacji zmiany w PUZP (analogicznie jak w OPL) i regulaminie premiowania.

Spółka Orange Polska wypracowała w pierwszym kwartale 2020 roku przychody w wysokości ponad 2,8 mld zł. Wskaźnik EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDA al) wyniósł 676 mln -  o 6 proc. więcej niż rok temu. Firma zyskała 44 tysiące nowych klientów światłowodu i 105 tysięcy klientów abonamentowych usług mobilnych. Wkrótce jednak na wynikach Orange zaważyć może pandemia COVID-19.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska nie zwolni pracowników, podwyżki odłożone

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Oby nie odbilo sie to na klientach,czyli na kolejnych podwyzkach cen uslug . .
odpowiedź
User
JK
30 kwietnia Orange zwolnił bardzo dużo pracowników
odpowiedź
User
Eifel
Jak Francóz mówi że nie zwolni to tylko mówi
odpowiedź