SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska zyskał przez kwartał 100 tys. abonentów. W górę zysk i prognoza wpływów

W zeszłym kwartale grupa Orange Polska osiągnęła wzrost przychodów o 3,4 proc. do 3,05 mld zł i zysku netto ze 116 do 243 mln zł. Na koniec czerwca telekom obsługiwał 17,83 mln kart SIM, o 523 tys. więcej niż kwartał wcześniej, zyskał przez kwartał ponad 100 tys. abonentów usług głosowych. Spadki notuje tylko w telefonii stacjonarnej.

Przychody grupy Orange Polska  w minionym kwartale sięgnęły 3,055 mld zł i były powyżej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes, których średnia wynosiła 2,974 mld zł (w przedziale 2,965-2,987 mld zł). Sprzedaż wzrosła o 3,4 proc. rok do roku.

Organiczne przepływy pieniężne Orange Polska w drugim kwartale wzrosły rok do roku o 162 proc. do 417 mln zł. Natomiast ekonomiczne nakłady inwestycyjne spadły o 26 proc. do 328 mln zł.

- Bardzo dobre wyniki finansowe i komercyjne wraz z konsekwentnym ograniczaniem kosztów zrównoważyły wpływ niekorzystnych czynników, m.in. rosnących cen energii - komentuje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Kwartalne wydatki na usługi obce zwiększyły się z 1,66 do 1,78 mld zł, na świadczenia pracownicze - z 343 do 353 mln zł, a pozostałe koszty operacyjne - ze 113 do 160 mln zł. Operator podał w komunikacie, że jego wydatki na energię wzrosły o ok. 70 proc.

Zysk operacyjny grupy Orange Polska wzrósł z 224 do 337 mln zł a ze syk netto - ze 116 do 243 mln zł. Natomiast w ujęciu półrocznym zysk operacyjny poszedł w górę z 340 do 581 mln zł, a zysk netto - ze 155 do 369 mln zł.

Prawie 6 mld przychodów

W półroczu tego roku telekom wygenerował przychody na poziomie blisko 6 mld zł, co oznacza 1,9 proc. poprawę w stosunku do wyniku zeszłorocznego. Jak podano był to rezultat gorszy niż w roku 2021 r kiedy udało mu się podnieść sprzedaż o 3,6 proc.

– Główną przyczyną spowolnienia wzrostu był negatywny wpływ regulacyjny z kolejnych obniżek stawek za zakańczanie połączeń (MTR i FTR). Z pominięciem tego wpływu wzrost przychodów w pierwszym półroczu wyniósł 5,8 proc. rok-do-roku – szacuje Orange.

W pierwszym półroczu Orange sięgnął 368 mln zł zysku netto, co stanowi wzrost o 137 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Do tej znaczącej poprawy przyczyniły się wzrost EBITDAaL, niższa amortyzacja oraz wyższe zyski ze sprzedaży aktywów.

- Główną przyczyną spowolnienia wzrostu był negatywny wpływ regulacyjny z kolejnych obniżek stawek za zakańczanie połączeń (MTR i FTR). Z pominięciem tego wpływu wzrost przychodów w pierwszym półroczu wyniósł 5,8 proc. rok-do-roku - szacuje Orange.

1,6 mln klientów Orange Love, 600 tys. prepaidów dla Ukraińców

Baza klientów Orange Polska zwiększyła się we wszystkich kategoriach usług z wyjątkiem telefonii stacjonarnej. W minionym kwartale telekom zyskał netto 192 tys. kart SIM w segmencie komórkowych usług abonamentowych. W segmencie usług pre-paid operator pozyskał netto 331 tys. kart SIM.

Średnie miesięczne przychody operatora z oferty (ARPO) usług komórkowych wzrosły do 20,2 zł z 20,1 zł w poprzednim kwartale.

- Orange Światłowód zyskał 66 tysięcy użytkowników, stabilnie rośnie liczba klientów pakietów Orange Love, przybyło ponad 100 tysięcy klientów abonamentowych głosowych usług mobilnych. Zapotrzebowanie firm na cyfrowe rozwiązania przełożyło się na niemal 30 proc. wzrost przychodów z ICT - podaje prezes Orange Polska.

Na koniec drugiego kwartału operator świadczył 2,786 mln usług internetu szerokopasmowego, co oznacza kwartalny wzrost o 31 tys. usług. Kwartalne przyłączenia usług na sieci światłowodowej wyniosły 66 tys. Spadek liczby usług w starszej technologii ADSL wyniósł natomiast 30 tys. Operator stracił ponadto 10 tys. klientów netto na szybszej sieci miedzianej VDSL.

- Od wybuchu wojny w Ukrainie Orange Polska udzielił schronienia około 700 osobom. Rozdano ponad 600 tysięcy starterów prepaid z darmowymi usługami operatora, ułatwiających uchodźcom kontakt z bliskimi. Dzięki współpracy Fundacji Orange z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, uruchomione zostały specjalne dyżury w ramach infolinii 116 111 w językach ukraińskim i rosyjskim, aby pomoc psychologiczna była łatwo dostępna dla ukraińskich dzieci i młodzieży - opisuje Julien Ducarroz.

Średnie miesięczne przychody Orange Polska z oferty usług internetu wzrosły do 61,3 zł z 61 zł.

Liczba klientów detalicznych usług pakietowych wzrosła przez kwartał o 15 tys. do 1,578 mln. Średnie miesięcznie przychody z usług pakietowych dla klientów indywidualnych wyniosły 113,7 zł, tyle samo co kwartał wcześniej

W ujęciu rok do roku liczba obsługiwanych przez grupę Orange kart SIM poszła w górę o 1,8 mln do 17,83 mln. W segmencie abonamentowym nastąpił wzrost z 11,19 do 12,24 mln zł, a w prepaidowym - z 4,85 do 5,59 mln.

Baza klientów usług konwergentnych, oferowanych pod marką Orange Love, zwiększyła się z 1,52 do 1,58 mln, a użytkowników internetu szerokopasmowego - z 2,72 do 2,79 mln.

Natomiast liczba użytkowników internetu stacjonarnego zmalała z 2,78 do 2,63 mln.

Wyższa prognoza przychodów

Orange Polska podwyższył prognozę przychodów w br. do niskiego jednocyfrowego wzrostu oraz podtrzymał prognozę EBITDAaL. Wcześniej spółka zakłada na ten rok niewielki spadek przychodów.

Telekom nadal prognozuje stabilizację EBITDA z kosztami leasingu lub wzrost na niskim jednocyfrowym poziomie.

- Atrakcyjna oferta, świetna jakość usług i zaangażowanie zespołu przełożyły się na bardzo dobre wyniki Orange Polska w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu. Pomimo wyzwań związanych z inflacją i rosnącymi cenami energii, dobry rezultat pierwszego półrocza pozwala nam podtrzymać nasze ambicje dotyczące wzrostu rentowności, i podnieść prognozę dla przychodów - komentuje Julien Ducarroz.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska zyskał przez kwartał 100 tys. abonentów. W górę zysk i prognoza wpływów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
I co mnie to obchodzi?
odpowiedź