SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska sprzedaje połowę sieci światłowodowej za 1,37 mld zł, nowa spółka wyda 3 mld zł na inwestycje

Orange Polska podpisał umowę sprzedaży holenderskiemu funduszowi APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje wycenionej na 2,748 mld zł. Spółka ma wybudować sieć światłowodowej dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych.

W komunikacie giełdowym Orange Polska opisano, że telekom wniesie do Światłowód Inwestycje istniejące łącza światłowodowe dla około 0,7 mln gospodarstw domowych oraz kupi dostęp hurtowy dla około 160 tys. swoich obecnych klientów na tych obszarach.

Ponadto Orange Polska sprzeda holenderskiemu funduszowi APG 50 proc. udziałów Światłowód Inwestycji za 1,374 mld zł. - Z tego 887 mln zł będzie płatne w momencie zamknięcia transakcji (z uwzględnieniem typowych rozliczeń), zaś pozostałe 487 mln zł będzie rozliczane w latach 2022-2026, i będzie warunkowane realizacją uzgodnionego harmonogramu budowy sieci. Transakcja przewiduje, że w latach 2023-2026 każdy z partnerów, wniesie do spółki po około 300 mln zł kapitału - opisano.

Orange Polska będzie miał opcję dokupienia w latach 2027-2029 dodatkowego ok. 1 pro. udziałów w Światłowód Inwestycjach.

Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca sierpnia br. Orange Polska zapowiedział, że „poinformuje o spodziewanym wpływie tej transakcji na sprawozdanie finansowe tak szybko jak to będzie możliwe”.

Orange i APG chcą podłączyć 1,7 mln domostw do światłowodu

W komunikacie zapowiedziano, że Światłowód Inwestycje zajmie się wybudowaniem sieci światłowodowej dla około 1,7 mln gospodarstw domowych, głównie na obszarach o małej lub średniej konkurencji. Nie wskazano, w jakim okresie to nastąpi.

Telekom podkreślił, że „dalsza rozbudowa sieci światłowodowej na obszarach o małej lub średniej konkurencji w modelu otwartym stworzy najlepsze warunki dla szybkiego pozyskania klientów, umożliwiając Orange Polska monetyzację inwestycji w sieć światłowodową poprzez działalność detaliczną i hurtową”.

Zaznaczono natomiast, że wydatki inwestycyjne nowej spółki są szacowane na 3 mld zł. Firma ma jej finansować głównie z własnego długu, niegwarantowanego przez Orange Polska.

- Orange Polska będzie ważnym klientem i dostawcą dla Światłowód Inwestycje, świadcząc szeroki zakres usług, w tym w zakresie zarządzania budową i utrzymaniem sieci oraz dzierżawy elementów sieciowych, a także inne usługi wsparcia. Orange Polska zagwarantuje wybudowanie sieci w ramach ustalonego budżetu - wyliczono w komunikacie.

- Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z APG, który tak jak my dostrzega potencjał rynkowy infrastruktury światłowodowej w Polsce. W ostatnich latach Orange Polska realizował niezwykle ambitny plan inwestycyjny, w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się 5 mln gospodarstw domowych w całym kraju. Potrzeby są wciąż ogromne, a pandemia jeszcze je nasiliła. Światłowód Inwestycje pomoże dotrzeć do terenów trudniejszych, gdzie wciąż brakuje dobrego internetu, bez wykorzystania środków publicznych. Jestem przekonany, że przyczyni się do rozwoju gospodarki, infrastruktury cyfrowej kraju oraz zwalczania wykluczenia cyfrowego - komentuje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Ze światłowodów Orange i APG mogą korzystać inni operatorzy

Światłowód Inwestycje będzie wyłącznie operatorem hurtowym. Oznacza to, że Orange Polska i inni operatorzy będą mogli mieć dostęp do tej sieci, by świadczyć na niej usługi detaliczne swoim klientom.

- Światłowód Inwestycje to nowy model działania, który będzie bazował nie tylko na dużym popycie na szybki internet w Polsce, ale przede wszystkim unikatowej wiedzy i doświadczeniu Orange Polska w budowaniu infrastruktury oraz dostarczaniu usług światłowodowych. To przedsięwzięcie, na którym skorzystają wszyscy: klienci, operatorzy i cały  rynek telekomunikacyjny w Polsce – mówi Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. rynku hurtowego.

Przy transakcji funduszowi APG doradzali Barclays, Freshfields Bruckhaus Deringer, Altman Solon oraz Deloitte, a doradcami Orange Polska byli Lazard, Linklaters, Arthur D. Little i PWC.

W lutym br. spółka Orange Polska raportowała, że jej przychody w 2020 roku wzrosły o 0,9 proc. do 11,51 mld zł, nakłady inwestycyjne - z 1,7 do 1,8 mld zł, a zysk netto zmalał z 82 do 42 mln zł. Na koniec ub. roku telekom miał 1,48 mln użytkowników ofert konwergentnych i 725 tys. internetu światłowodowego. - Zachęceni dużym popytem wśród klientów, planujemy dalsze inwestycje w tym obszarze, lecz już w innej formule. Realizacja projektu FiberCo postępuje zgodnie z planem –opisywał prezes telekomu, Julien Ducarroz.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska sprzedaje połowę sieci światłowodowej za 1,37 mld zł, nowa spółka wyda 3 mld zł na inwestycje

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwerty
Zastanawia mnie jak to jest że lokalni operatorzy i konkurencja mają lepsze oferty światłowodu niż Orange słabo się staracie o klientów .
odpowiedź
User
Teleman
Wszyscy sprzedają infrastrukturę,już nie potrzebują? Pewnie za chwilę wzrosną opłaty dla klientów
odpowiedź
User
observer
Zbierają kasę na odszkodowania za wciskanie ludziom 5G które działa wolniej niż 4G?
odpowiedź