SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska ma więcej abonentów i klientów światłowodu. Przez epidemię mniej z roamingu i sprzedaży sprzętu

W pierwszym kwartale br. Orange Polska zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 4,1 proc. do 2,92 mld zł, zysku operacyjnego z 88 do 116 mln zł i wyniku netto z 38 mln zł straty do 39 mln zł zysku. Liczba abonentów mobilnych telekomu zwiększyła się o 6,5 proc., a klientów internetu światłowodowego - o 38,1 proc.

Article

Wpływy Orange Polska z usług konwergentnych dla klientów indywidualnych wzrosły rok do roku z 419 do 477 mln zł, ze sprzedaży sprzętu - z 306 do 343 mln zł, a z usług IT i integracyjnych - z 233 do 250 mln zł.

Z kolei przychody z usług wyłącznie stacjonarnych zmalały z 523 do 504 mln zł, z tych wyłącznie mobilnych - z 638 do 631 mln zł, a z usług hurtowych - z 601 do 598 mln zł.

Zmalały koszty pracownicze Orange Polska

Koszty zakupów zewnętrznych telekomu poszły w górę z 1,55 do 1,63 mld zł, koszty operacyjne określone jako pozostałe - z 98 do 118 mln zł, a wydatki na świadczenia pracownicze - z 405 do 379 mln zł.

Organiczne przepływy pieniężne firmy wyniosły 198 mln zł wobec - 78 mln zł przed rokiem. Natomiast ekonomiczne nakłady inwestycyjne (pomniejszone o wpływy ze sprzedaży aktywów) sięgnęły 445 mln zł, o 29,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Orange z 11 mln abonentów i 779 tys. klientów internetu światłowodowego

Liczba klientów usług konwergentnych Orange Polska zwiększyła się rok do roku o 8 proc. do 1,5 mln. Firma informuje, że użytkownicy dokupują do pakietów kolejne usługi, coraz częściej internet światłowodowy, dzięki czemu średni miesięczny przychód na klienta (ARPO) zwiększył się o prawie 5 proc. do 109,6 zł.

Liczba abonentów usług mobilnych wzrosła o 6,5 proc. do 11,02 mln, natomiast wskaźnik ARPO zmalał o 2,9 proc., co wynika m.in. z niższych wpływów z roamingu wynikającego z ograniczenia podróży zagranicznych. Z tego samego powodu liczba klientów pre-paidowych zmniejszyła się o 6,1 proc. do 4,78 mln.

Orange Polska od wielu lat traci użytkowników telefonii stacjonarnej. Na koniec marca było ich 2,84 mln, o 6,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Z kolei liczba klientów internetu szerokopasmego poszła w górę o 3,6 proc. do 2,71 mln, głównie dzięki wzrostowi użytkowników światłowodu z 564 do 779 tys., czyli o 38,1 proc. - ARPO z usług światłowodowych jest też zdecydowanie wyższe niż z pozostałych usług internetowych - klienci chętnie wybierają wyższe opcje prędkości (stanowiły one w pierwszym kwartale niemal 1/3 zawartych umów), częściej korzystają z usług telewizyjnych - wylicza Orange.

Internet światłowody telekomu jest już dostępny dla 5,2 mln gospodarstw domowych w 168 miastach (połowa to małe i średnie miasta). Wskaźnik wykorzystania tej sieci przez klientów wzrósł rok do roku z 13 do 16 proc., a w dziesięciu miastach przekroczył już 30 proc.

- Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, które wpłynęły także na zakupy w naszych sklepach, osiągnęliśmy dobre wyniki komercyjne. Cieszy nas zainteresowanie światłowodem, powtórzyliśmy drugi najlepszy kwartalny wynik tej usługi. Rośnie zainteresowanie wyższymi prędkościami, a my widzimy, że światłowód w coraz większym stopniu wpływa na wyniki finansowe firmy. W pierwszym kwartale zwiększyliśmy zasięg tej usługi o kolejne 176 tys. gospodarstw domowych - komentuje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

- Ogłosiliśmy też  powstanie spółki Światłowód Inwestycje, która pozwoli nam budować superszybką sieć wspólnie z inwestorem, głównie tam, gdzie dziś brakuje infrastruktury. To istotny wkład w cyfryzację kraju, bo jak pokazał ostatni rok, potrzeby są wciąż bardzo duże - dodaje Ducarroz.

39 mln zł zysku netto, zrolowane 2,7 mld zł pożyczki od właściciela

Znacząco poprawiły się wyniki rentowności Orange Polska. Zysk EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL) zwiększył się o 5,3 proc. do 709 mln zł.

Zysk operacyjny poszedł w górę z 88 do 116 mln zł, a zysk netto - z 38 mln zł straty do 39 mln zł zysku.

Pod koniec stycznia Orange Polska podpisał umowę pożyczki w wysokości 2,7 mld zł od Atlas Services Belgium, spółki zależnej Orange, z terminem spłaty w czerwcu 2026 roku. Celem jest spłata 2,7 mld zł pożyczki w czerwcu br.

Na koniec marca br. Orange Polska miał do spłaty 5,82 mld zł pożyczek w ramach koncernu Orange, przed rokiem było to 5,99 mld zł. Przy uwzględnieniu posiadanych przez spółkę środków pieniężnych zadłużenie finansowe netto zmalało rok do roku z 5,55 do 5,35 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska ma więcej abonentów i klientów światłowodu. Przez epidemię mniej z roamingu i sprzedaży sprzętu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie warto
Sprzet w sieciach komórkowych jest drozszy niz np. ruro czy mefiamarkt itp. W dodatku nie ma blokad oraz nakladek operatorów i tym samym czesciej otrzymuje aktualizacje. Do tego nieoprocentowane raty.
odpowiedź
User
Nie warto
Sprzet w sieciach komórkowych jest drozszy niz np. ruro czy mefiamarkt itp. W dodatku nie ma blokad oraz nakladek operatorów i tym samym czesciej otrzymuje aktualizacje. Do tego nieoprocentowane raty.
odpowiedź
User
gość
Orange Flex 5 G, brandzlowanie się, że jest dostępny, że hej, że ho!! ok, ale od 80 zł - kłamczuchy...
odpowiedź