SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange zdziwione zablokowaniem przez Wikipedię wszystkich użytkowników Neostrady za nazistowskie wybryki jednego

Wszyscy użytkownicy Neostrady przez rok nie będą mogli bez zalogowania edytować zawartości Wikipedii, ponieważ jeden z nich regularnie naruszał zasady, m.in. wpisywał groźby i pochwały nazizmu. Oferująca Neostradę firma Orange Polska jest zdziwiona tak ostrą restrykcją. - Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania - ocenia operator.

Article

Zarządzająca Wikipedią fundacja Wikimedia w weekend poinformowała, że na rok zablokowała opcję edytowania haseł w serwisie użytkownikom Neostrady, którzy nie są w nim zalogowani. Chodzi dokładnie o 524 228 adresów IP.

- Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych. Jako że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora - wyjaśniła Wikimedia.

Według jej ustaleń niedopuszczalne działania prowadził na stronie jeden internauta. - Podobnie jak w 2012 roku blokada ma charakter globalny - oznacza to, że niezalogowani użytkownicy nie mogą edytować żadnej wersji językowej Wikipedii ani żadnego innego projektu Wikimedia - dodała fundacja. Oprócz klientów Neostrady blokowani byli m.in. użytkownicy Play.

Przedstawiciele Orange Polska we wtorek wyrazili zdziwienie ostatnią decyzją Wikimedii. - Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań - opisali w oświadczeniu.

Według telekomu zablokowanie wszystkich użytkowników Neostrady za przewinienia jednego to odpowiedzialność zbiorowa. - Działania tego internauty powinny zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy - tłumaczy Orange. - Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania - dodaje firma.

W czerwcu br. Wikipedię odwiedziło 10,89 mln polskich internautów (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki). Nie są dostępne statystyki, ilu z nich to zalogowani użytkownicy edytujący zawartość serwisu.

Dołącz do dyskusji: Orange zdziwione zablokowaniem przez Wikipedię wszystkich użytkowników Neostrady za nazistowskie wybryki jednego

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
"operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję" więc dalsze tłumaczenia nie mają sensu...
odpowiedź
User
Pełne poparcie!
Pełne poparcie dla przedstawicieli Wikipedii! Orange nie kiwnął nawet palcem, bo przecież ma z tego gościa 49,90 zł miesięcznie, które są wartością samą w sobie. Operator wie też doskonale, że każde zgłoszenie delikwenta na policję skończy się umorzeniem śledztwa, dlatego tak gorąco doradza tę drogę. No i się doigrali. W świat pójdzie [nieprawdziwa] fama, że lepiej nie kupować neostrady, bo tam Wikipedia jest zablokowana. Smakowite. :)
odpowiedź
User
antynatalista
PO prostu POsłuchał wezwania Ewy Kopacz i został hejterem. To członek PO.
odpowiedź