SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje równościowe piszą do RMF FM ws. homofobicznego wywiadu na blogu dziennikarza

Organizacje równościowe napisały list otwarty do kierownictwa RMF FM w sprawie wywiadu dziennikarza Bogdana Zalewskiego z autorem książki „Homo terror” Leszkiem Szymowskim. Autorzy listu zarzucają rozgłośni m.in. przyzwalanie na mowę nienawiści. - Szanujemy poglądy wszystkich ludzi. Zalewski nie złamał prawa - odpowiada RMF FM.

Bogdan Zalewski, fot. rmf fmBogdan Zalewski, fot. rmf fm

Wywiad z Szymowskim pt. „Sidła gej-kaidy” został opublikowany w serwisie rmf24.pl 17 kwietnia br. Do materiału dołączono zdjęcie instalacji „Tęcza”, zamontowanej na Pl. Zbawiciela w Warszawie. Wywołuje ona wśród prawicowych publicystów skojarzenie z tzw. „promocją homoseksualizmu”. Rozmowę Bogdana Zalewskiego z autorem książki „Homo terror” można odsłuchać w serwisie.

Podczas rozmowy dziennikarz RMF FM prowadzi dyskusję o kontrowersyjnych badaniach amerykańskiego profesora Marka Regnerusa na temat dorosłych dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne. W pewnym momencie przed wypowiedzeniem słowa „gej” Zalewski pluje. - Właśnie podobny tradycjonalistyczny stosunek do tych agresywnych działaczy lewackich, homoseksualnych panuje na Wschodzie, w kraju Putina, a Europa zmierza w zupełnie innym kierunku - mówi Zalewski. Dziennikarz RMF FM nawiązuje do traktowania gejów i lesbijek w Rosji - w 2013 roku Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Dało to przyzwolenie na gnębienie tego środowiska przez chuliganów.

- Są takie poglądy, których szanowanie kończy się na metr od czyjejś twarzy i na metr od czyjegoś łóżka. Poglądy, które przedstawił Pan Szymowski, nie kończą się tam. Są literalnym zaglądaniem pod czyjąś kołdrę i dosłownym wymierzeniem policzka. To, że kończą się tylko na słowach, nie oznacza, że mamy je lekceważyć. Bagatelizowanie publicznego głoszenia nienawistnych, dyskryminacyjnych poglądów prowadzi wyłącznie do eskalacji agresji, a w konsekwencji daje przyzwolenie także i na zachowania - czytamy w liście otwartym do kierownictwa RMF FM. Podpisało się pod nim 30 organizacji równościowych, w tym Kampania Przeciw Homofobii, Anteris Fundacja Pomocy Prawnej, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek czy Fundacja Feminoteka.

Marek Balawajder, dyrektor informacji w RMF FM, zapewnia, że kontrowersyjna rozmowa została przeprowadzona wyłącznie na blogu redaktora Bogdana Zalewskiego. - Nie pojawiła się na antenie RMF FM w żadnej formie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Balawajder

- Szanujemy poglądy wszystkich ludzi, dlatego jako redakcja nie ingerujemy w treść blogów publikowanych na naszej stronie. Są one autonomiczną częścią RMF24, w której autorzy mogą wyrazić swoje opinie na każdy temat. Podobnie jak czytelnicy, którzy mogą przedstawić swoje zdanie na temat artykułu w komentarzu pod nim. Bogdan Zalewski jako autor wywiadu nie naruszył obowiązującego prawa - wyjaśnia Marek Balawajder.

Link do wywiadu „Sidła gej-kaidy” w dniu jego publikacji został zamieszczony na fanpage’u Rmf24.pl. Słuchacze w komentarzach wyrażali swoje oburzenie homofobiczną treścią materiału. - Żenująca audycja i żenujące propagowanie mowy nienawiści - napisał Andrzej. - Tak zaangażowanego homofobicznego wywiadu dawno nie słyszałem. Za sam rechot powinien polecieć. I przeprosić - stwierdził Jacek. - Opamiętaj się człowieku, kim ty jesteś, aby ubliżać innym, jesteś taki prawy, bez skazy i prawdziwy Polak na pewno? - zastanawiała się Stefania.

W podobnym tonie wypowiadali się czytelnicy wywiadu w komentarzach pod samą publikacją. Głos w dyskusji ze słuchaczami zabrał sam Bogdan Zalewski, nazywając krytyków „zapluwaczami prawdy”. - Nie zaplujecie faktów! Kocham Was miłością chrześcijańską, piętnuję tylko Waszą krecią robotę. A wy nienawidzicie mnie i nie macie szacunku do wiedzy. Wasza strata, trolle - napisał dziennikarz RMF FM.

Podpisane pod listem otwartym stowarzyszenia żądają usunięcia wywiadu z Leszkiem Szymowskim oraz publikacji przeprosin. Zapytaliśmy RMF FM, czy rozgłośnia rozważa przeproszenie za kontrowersyjne treści umieszczone w serwisie rmf24.pl, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Z danych Radio Track wynika, że w I kwartale 2015 roku udział RMF FM w rynku radiowym wyniósł 25,7 proc. (zobacz dane).

Dołącz do dyskusji: Organizacje równościowe piszą do RMF FM ws. homofobicznego wywiadu na blogu dziennikarza

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miki
Faktycznie - wywiad "delikatnie" przesadzony... Uwazalem pana Zalewskiego za wybitnego dziennikarza... uwazalem...
odpowiedź
User
piekoszewski
Dobrze że mój gust nie pozwala mi słuchać takich gównianych stacji ja rmf fm.
odpowiedź
User
Hrabia BUL Lewatywa
Żądam raportu o stanie zdrowia Hrabiego Bredzisława BULa Kompromitowskiego zwanego lewatywą. Jego czerwony nos wskazuje, że może być alkoholikiem. Liczba zakupionych małpek przez Kancelarię Prezydenta zdaje się tą tezę potwierdzać. Jego zachowanie jest co najmniej dziwne i POdejrzane. Ten człowiek nie umie się zachować! Na koncertach śpi, na oficjalnych spotkaniach gada od rzeczy, bajdurzy, wybucha śmiechem, wtedy kiedy nie trzeba, pcha się gdzie go nie proszą. Zamiast siadać na krzesło włazi nań w brudnych butach. Słowem rżnie głupa... Ma problemy z ortografią w oficjalnych pismach sadzi błędy ortograficzne ("łącze się w bulu i nadzieji") jego naukowe wywody są na poziomie 6-cio latka ("woda ma to do siebie, że spływa"). Z jego klepkami jest coś nie tak... no i wszyscy się z niego śmieją. HoHoHo... Nawet na Jamajce. Jak ktoś nie wierzy, to niech rzuci okiem na tamtejszą prasę. Jamajczykom od tego śmiechu już poszczają zwieracze. POwinien go przebadać psychiatra, bo ja nie wiem czy on POwinien sprawować ten urząd. Ten truteń może być sołtysem w Ruskiej Budzie, ale prezydentem? Absolutnie nie! Bez względu na wszystko leczenie trzeba rozpocząć już dziś. Na początek lewatywa dla BULa.
odpowiedź