SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po orgii na plebanii. Będą konsekwencje dyscyplinarne względem redaktora „Niedzieli”

Ksiądz Tomasz Z. z Dąbrowy Górniczej, gospodarz imprezy dla kilku księży, na którą zaproszono męską prostytutkę, był redaktorem „Niedzieli Sosnowieckiej” - dodatku do katolickiego tygodnika „Niedziela”. Był, bowiem jak informuje nas prezes wydawnictwa, właśnie rozwiązano z nim umowę. Najprawdopodobniej straci też służbowe mieszkanie, w którym zorganizowano spotkanie.

Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”, po niej zaś największe internetowe portale.

W służbowym mieszkaniu jednego z księży w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej urządzono imprezę dla kilku księży, na którą sprowadzono też męskiego pracownika seksualnego.

„Kiedy zaproszony mężczyzna stracił przytomność, uczestnicy spotkania nie chcieli wpuścić do budynku ratowników medycznych”- pisze GW. Wcześniej jednak jeden z nich zadzwonił po pomoc. Sprawą nie udzielenia pomocy osobie, która straciła przytomność, najpierw zajęła się policja, następnie miejscowa prokuratura.

Jak ustalili lokalni dziennikarze, 48-letni ks. Tomasz Z. to redaktor „Niedzieli Sosnowieckiej” – dodatku do katolickiego tygodnika „Niedziela”. Mieszkanie zaś jest służbowe. 

Co dalej z ks. Tomaszem Z.? 

Z księdzem Z. nie ma kontaktu (został urlopowany), jednak zapytaliśmy wydawcę „Niedzieli”, co będzie dalej z duchownym.

- Ks. Tomasz Z. był pracownikiem "Niedzieli". Rozpoczęta została przewidziana prawem procedura rozwiązania umowy o pracę. Konsekwencją służbową ze strony "Niedzieli" jest zakończenie współpracy i rozwiązanie umowy o pracę. Pozostałe konsekwencje są w gestii właściwych przełożonych kościelnych - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes zarządu Instytutu Niedziela. 

Ks. Bakalarz zapewnia: - Edycja sosnowiecka "Niedzieli" funkcjonuje bez zakłóceń. Pełnienie obowiązków redaktora odpowiedzialnego zostało powierzone drugiemu z pracowników zespołu – dodaje nasz rozmówca. 

Ks. Tomasz Z. nie jest już pracownikiem tygodnika “Niedziela”  Fot. Zrzut ekranu/YouTube

Głos w sprawie zabrała też kuria sosnowiecka, wydając komunikat. Czytamy w nim m.in., że biskup sosnowiecki „powołał Komisję, aby w trybie pilnym wyjaśniła fakty i okoliczności zaistniałej sytuacji”. - W świetle dotychczasowych ustaleń Komisji należy nadmienić, że jej ustalenia różnią się od informacji przedstawionych przez niektóre media – informuje rzecznik prasowy kurii. Po zakończeniu jej prac i ustaleniu okoliczności zdarzenia, biskup „podejmie stosowne kroki przewidziane prawem kanonicznym”.

Ks. Sowa: “Nie pierwszy skandal”

Tymczasem - jak pisze ks. Kazimierz Sowa - „to nie pierwszy skandal na tle seksualnym a konkretnie homoseksualnym w tej diecezji”.

- Kilka lat temu Watykan rozwiązał diecezjalne seminarium duchowne (mieściło się w Krakowie). Jedną z przyczyn miało być zachowanie i skłonności homoseksualne osób kierujących tą instytucją. W każdym z tych przypadków jedyną reakcją władz kościelnych jest zalecenie modlitwy (nigdy za mało) i powołanie kolejnej komisji. Jak widać skuteczność takich działań jest dość ograniczona. 

Policja zatrzymała podejrzewanego o podpalenie drzwi zabytkowej bazyliki w Dąbrowie Górniczej

 Policja zatrzymała 38-letniego pijanego mężczyznę, który jest podejrzewany w sprawie o podpalenie w czwartek wieczorem drzwi zabytkowej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - przekazał w piątek prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

"38-letni mężczyzna został zatrzymany przez dąbrowskich policjantów, ale był tak nietrzeźwy - miał ponad 2 promile alkoholu, że doprowadzony został do policyjnej izby zatrzymań. Będziemy czekać, aż wytrzeźwieje i zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w celu wykonania stosownych czynności z jego udziałem" - powiedział PAP w piątek prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Dodał, że jest wysoce prawdopodobne, że zatrzymana została osoba, która dopuściła się tego czynu. "Ta cała sprawa nie skończy się dla niego dobrze, bo nie mówimy to o czynie związanym z uszkodzeniem, czy też zniszczeniem cudzego mienia, ale chodzi o zabytek. W tym przypadku zagrożenie karą jest wysokie i surowe" - skomentował prokurator Łubniewski.

"Prowadziliśmy tam oględziny z biegłym z zakresu pożarnictwa. Policjanci przeszukali cały teren i zabezpieczyli ślady i dowody. Myślimy, że mamy dowód przestępstwa, drzwi bazyliki zostały podpalone przy pomocy cieczy łatwopalnej" - szczegółowo wyjaśnił prok. Łubniewski.

W czwartek po godz. 22 policja odebrała zgłoszenie o podłożeniu ognia pod drzwi Bazyliki. Funkcjonariusze niezwłocznie się tam udali, straż pożarna także szybko interweniowała nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się ognia. Policja zabezpieczyła jeszcze tego samego wieczoru pierwsze ślady i dowody.

Pierwszy kościół, pw. Św. Aleksandra, zaczęto budować w tym miejscu 29 lipca 1874 roku i zakończono 2 lata i 4 miesiące później. 2 sierpnia 1957 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ogłosił NMP Anielską patronką Dąbrowy Górniczej i matką Zagłębia.

Naczelnym ks. Jarosław Grabowski

Tygodnik „Niedziela” ukazuje się w całym kraju, jest wydawany przez Archidiecezję Częstochowską. Redaktorem naczelnym od marca 2019 roku jest ks. Jarosław Grabowski, który zastąpił na stanowisku Lidię Dudkiewicz, która odeszła na emeryturę.

We wrześniu ub. serwis internetowy tygodnika „Niedziela” był najpopularniejszy wśród serwisów katolickich, jeśli chodzi o media pozainternetowe - przyciągnął 759 tys. internautów (2,56 proc. zasięgu), każdego przeciętnie na 2 minuty i 17 sekund. Dla porównania: witryna „Gościa Niedzielnego” zanotowała 519,4 tys. użytkowników, 1,75 proc. zasięgu oraz 2 minuty i 19 sekund średniego czasu korzystania, a serwis Radia Maryja - 333,9 tys. odwiedzających, 1,12 proc. zasięgu oraz 4 minuty i 42 sekundy średniego czasu.

Dołącz do dyskusji: Po orgii na plebanii. Będą konsekwencje dyscyplinarne względem redaktora „Niedzieli”

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inspektor pracy
Pracownik sek.sualny" -co to za nowomowa? jest zatrudniony na etacie w kurii
odpowiedź
User
olejnik
zabawne ;)
odpowiedź
User
Hello2
Łączy ich bibka.
odpowiedź