SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen kupił 80,5 proc. akcji Energi, 1,78 mld zł dla Skarbu Państwa

PKN Orlen w ramach wezwania do sprzedaży przejął 333,31 mln zł akcji Energi (po 8 zł za sztukę) stanowiących 80,5 proc. jej kapitału. Akcje stanowiące 51,52 proc. kapitału sprzedał Skarb Państwa, zarabiając 1,781 mld zł.

Daniel Obajtek, prezes OrlenuArticle

Pośredniczące w wezwaniu BM PKO BP podało, że w ramach wezwania od 31 stycznia do 9 kwietnia do sprzedaży zapisali się posiadacze 33,53 mln akcji Energi, a od 10 do 22 kwietnia - właściciele 297,78 mln walorów.

W tej drugiej grupie jest Skarb Państwa, do którego należało 213,33 mln akcji Energi stanowiących 51,52 proc. jej kapitału i dających 64,09 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Wezwanie do sprzedaży akcji Energi Orlen ogłosił w grudniu ub.r., zapowiadając, że sfinansuje je z własnych środków. Pod koniec marca termin końcowy zapisywania się do sprzedaży przesunięto z 9 na 22 kwietnia „z uwagi na zaistniałe uzasadnione okoliczności, wskazujące na możliwość niezrealizowania celu wezwania do pierwotnego dnia zakończenia przyjmowania zapisów”. Jednocześnie Komisja Europejska wydała bezwarunkową zgodę na tę transakcję.

Początkowo Orlen oferował 7,2 zł za akcję Energi, a w połowie kwietnia podniósł tę cenę do 8,35 zł. Tym samym koszt przejęcia 33,53 mln akcji Energi wyniósł 2,783 mld zł, z czego 1,781 mld zł trafi do Skarbu Państwa. Część transakcji kupna została zrealizowana w miniony piątek, a pozostałą część zaplanowano na najbliższy czwartek.

- Przejęcie Energi przez PKN Orlen to inwestycja strategiczna i długoterminowa. Łączymy potencjał firm, których obszary działalności są komplementarne. Tworzymy koncern o dużej zdolności inwestycyjnej, odporny na zmiany warunków makroekonomicznych - podkreślił w poniedziałek na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Podczas wspólnej konferencji z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem szef Orlenu zapowiedział, że firma ma już przygotowany plan synergii z Energą, zostanie on przedstawiony w ciągu dwóch miesięcy, a będzie wdrażany przez najbliższy rok.

Podkreślił, że budowa przez Energę bloku energetycznego Ostrołęka C na pewno będzie kontynuowana. - W ciągu miesiąca przedstawimy naszą wizję na temat tej inwestycji - dodał.

Natomiast minister Jacek Sasin zaznaczył, że Energa pozostaje w dobrych, polskich rękach. Stwierdził, że celem jej fuzji z Orlenem jest budowa polskiego koncernu mogącego wchodzić na rynki zagraniczne.

Porozumienie ze Skarbem Państwa dot. rozwoju Energi

18 kwietnia Orlen zawarł ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące polityki w sektorze energetycznym po przejęciu Energi. Koncern paliwowy zadeklarował, że będzie kontynuował jej inwestycje strategiczne, a zaraz po jej przejęciu „dokona weryfikacji warunków kontynuowania tych inwestycji, w szczególności budowy Elektrowni Ostrołęka C”.

Ponadto Orlen zadeklarował, że wywiąże się z obecnych i przyszłych zobowiązań spółek z grupy Energa, m.in. w zakresie utrzymywania łącznej mocy zainstalowanej z tzw. odnawialnych źródeł energii, świadczenia usług wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie kapitałowej Energa jednostek wytwórczych, oraz  prawidłowego funkcjonowania i niezawodności sieci dystrybucyjnej grupy kapitałowej Energa zgodnie z zatwierdzanymi przez prezesa URE planami rozwoju.

Poinformowano, że poza wskazanymi wyjątkami, zapisy porozumienia będą obowiązywać przez 10 lat od finalizacji przejęcia Energi, a potem zostaną automatycznie przedłużone na czas nieoznaczony.

W poniedziałek 20 kwietnia Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformował, że Skarb Państwa zgodził się sprzedaż Orlenowi posiadany pakiet akcji Energi.

Energa zadebiutowała na giełdzie w grudniu 2013 roku. Wtedy Skarb Państwa sprzedawał akcje inwestorom po 17 zł. Wiosną 2015 roku cena akcji wzrosła do nawet 27 zł, a potem mocno zmalała - do 7-8 zł jesienią 2016 roku. Następnie przez ponad rok utrzymywała się w przedziale ok. 10-14 zł, ostatni raz poziom 10 zł osiągnęła w lutym ub.r.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Energa zanotowała 9,06 mld zł przychodów i 355 mln zł zysku netto, wobec 7,6 mld zł przychodów i 680 mln zł zysku netto rok wcześniej.

W połowie grudnia ub.r. na prezesa Energi został powołany Jacek Goliński, a na wiceprezesa ds. komunikacji - Adrianna Sikorska. W lutym br. wiceprezesem ds. finansowych został Marek Kasicki, a w połowie marca z funkcji wiceprezesa ds. korporacyjnych odwołano Grzegorza Ksepko.

Dlaczego Orlen chce kupić Energę?

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia  uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy Energa. Już dziś  nasz segment energetyczny  odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. - mówił w grudniu ub.r. Daniel Obajtek.

Orlen stawia na farmy wiatrowe i elektromobilność

PKN Orlen dodał, że sfinalizowanie  transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Orlen jest obecnie czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie.  Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90 proc. wyniku EBITDA Grupy Energa pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom.

Orlen uzasadnił, że zakup Grupy Energa umożliwi koncernowi pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Jest to istotne w kontekście planowanych przez Orlen inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/panstwowe-spolki-wydaly-w-ub-r-na-reklamy-miliard-zl-ponad-polowa-trafila-do-telewizji ##

Dodatkowo transakcja ta pozwoli na zwiększenie przez Orlen potencjału rozwojowego w obszarze  elektromobilności. Dzięki niej paliwowy koncern mógłby powiększyć infrastrukturę sieci ładowania i kompetencji niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Jak podaje firma, połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN Orlen, Grupę Energa oraz Grupę Lotos umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Wspólnie w elektromobilności, osobno w sponsoringu lokalnym

PKN Orlen zapowiedział, że przejęcie Energi oznacza połączenie sieci szybkich ładowarek aut elektrycznych zainstalowanych przez obie firmy. Do tego może dojść Grupa Lotos, bo Orlen w połowie ub.r. porozumiał się ze Skarbem Państwa co do kupna akcji dających 53 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Lotosu. Zgodę na to musi wydać Komisja Europejska.

Jeśli chodzi o elektromobilność, te trzy spółki mają łącznie 133 punków ładowania.

PKN Orlen podkreśla, że Energa zachowa pełną odrębność prawną, więc część jej podatków nadal będzie trafiać do budżetu województwa pomorskiego. - Przejęcie Grupy Energa oznacza również  wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych.  Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w Energa, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie Orlen - dodał koncern paliwowy.

Zaznaczył, że Grupa Energa będzie nadal realizować swoją strategię sponsoringową na Pomorzu.

Orlen ma 2,8 tys. stacji paliwowych

Według stanu na koniec ub.r. do PKN Orlen należało 2 836 stacji paliwowych, o 33 więcej niż rok wcześniej. W Polsce działało 1 800 stacji (przez rok przybyło 13), w Niemczech 585 (trzy nowe), a Czechach 416 (siedem nowych), na Litwie 25, a firma uruchomiła też pierwszych 10 stacji na Słowacji.

W październiku ub.r. firma ogłosiła, że swoje stacje w Niemczech, Czechach i Słowacji, obecnie działające pod nazwami Star i Benzina, przemianuje na Orlen, co będzie kosztować kilkadziesiąt mln zł.

W ub.r. grupa kapitałowa PKN Orlen zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych ze 109,71 do 111,2 mld zł oraz spadek zysku netto z 5,6 do 4,49 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen kupił 80,5 proc. akcji Energi, 1,78 mld zł dla Skarbu Państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl