SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen obniżył wartość inwestycji w Polska Press o 15 proc.

PKN Orlen obniżył wartość inwestycji w udziały Polska Press o 33 mln zł do 193 mln zł. Koncern przejął wydawnictwo wiosną ub.r.

W sprawozdaniu finansowym Orlenu podano, że wartość inwestycji w Polska Press została obniżona w wyniku testu na utratę wartości.

Obliczono ją przy stopie dyskonta w wysokości 10,89 proc. - Odpis aktualizujący wartość inwestycji w udziały Polska Press głównie wynika ze wzrostu stopy dyskonta - zaznaczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Polska Press w ub.r. w ujęciu jednostkowym zanotowała wzrost przychodów z 313,96 do 314,47 mln zł, a przy spadku dotacji i ponad 20 mln zł odpisów miało 30,81 mln zł straty netto, wobec 4,09 mln zł zysku rok wcześniej.

Orlen zapłacił za Polska Press ponad 200 mln zł

100 proc. udziałów Polska Press zostało kupione przez Orlen od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Transakcję ogłoszono w grudniu ub.r., a przeprowadzono po uzyskaniu bezwarunkowej zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - poinformował Orlen.

Na aktywa Polska Press złożyło 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów. Z drugiej strony wydawnictwo miało 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

53 proc. posiadanych przez Polska Press udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską” wyceniono na 8 mln zł.

Zmiany we władzach Polska Press

Wraz z przejęciem Polska Press przez Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek. Z początkiem kwietnia na stanowisku członka zarządu ds. redakcyjnych Pawła Fąfarę zastąpiła Dorota Kania.

W kwietniu ub.r. z zarządu Polska Press odeszli Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, w ich miejsce powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Natomiast w maju prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z PAP i Fratrią.

Duże roszady nastąpiły też w zespołach redakcyjnych Polska Press. Zmienili się redaktorzy naczelni prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę, a także dyrektorzy części jej oddziałów.

Dołącz do dyskusji: Orlen obniżył wartość inwestycji w Polska Press o 15 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Czy drukarnie już wyprowadzone do innej spółki? Trzeba się zabezpieczyć po przegranych wyborach. Zapytajcie Czabańskiego …
odpowiedź
User
Gret
Z panią Kania na pokładzie będzie bardzo ciężko wypracować jakakolwiek rentowność.
odpowiedź