SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orlen wprowadza płatności mobilne Orlen Pay

Koncern PKN Orlen wprowadził możliwość na płacenie za paliwo na stacjach benzynowych przy użyciu smartfona, dzięki usłudze Orlen Pay w aplikacji Orlen Mobile. Rozwiązanie przypomina usługę JustDrive, z której Orlen zrezygnował w lutym 2018 roku w atmosferze skandalu.

Article

Dzięki Orlen Pay klient po zatankowaniu paliwa może zapłacić za nie przy użyciu telefonu, a nie jak dotychczas - w kasie.

Jak korzystać z Orlen Pay?

By móc skorzystać z tej usługi, trzeba mieć zainstalowaną aplikację Orlen Mobile. Należy zarejestrować w niej swoje dane, podając m.in. imię, nazwisko, nr telefonu, email, adres. Właściciele firm muszą podać dane dotyczące ich firmy, Rejestracja potwierdzana jest kodem wysyłanym za pomocą SMS.

W kolejnym kroku należy podać dane karty płatniczej, przy użyciu której będzie regulowana należność. Z usługi mogą skorzystać posiadacze kart Visa, Mastercard i Maestro.

Na dystrybutorach umieszczone są z kolei kody QR, które po zatankowaniu należy zeskanować z dystrybutora. Po chwili zostaną wyświetlone na telefonie/smartfonie szczegóły transakcji i kwota, którą należy zapłacić.

Właściciele firm otrzymają fakturę za kupione paliwo na skrzynkę mailową.

Usługa jest dostępna w najnowszej wersji aplikacji Orlen Mobile dostępnej dla systemu iOS i Androida.

Według Orlenu nowy system doskonale wpisuje się w rynkowe trendy i oczekiwania klientów związane z oszczędzaniem czasu podczas realizacji codziennych obowiązków.

- Nowa wersja aplikacji Orlen Mobile, oprócz płatności przy dystrybutorze, daje między innymi również dostęp do historii transakcji, czy zbierania punktów Vitay. Oprócz wygody korzystania z płatności mobilnych kluczowym aspektem było dla nas bezpieczeństwo klientów. Dziś naszym klientom oddajemy produkt w pełni niezawodny i spełniający najwyższe standardy w zakresie ochrony danych. Na przykład zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie płatności internetowych, w trakcie transakcji nie są przekazywane dane karty, a jedynie jej wirtualny numer - wyjaśnia członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka.

Orlen Mobile jak JustDrive

Po ujawnieniu informacji na temat testów Orlen Pay pojawiły się skojarzenia tego rozwiązania z przygotowaną przez firmę ITmagination mobilną aplikacją JustDrive uruchomioną na początku lutego br., która miała pozwalać klientom Orlenu na bezgotówkowe opłaty za tankowanie. Kilkanaście dni później w atmosferze wzajemnych oskarżeń i skandalu Orlen zerwał umowę z JustDrive, a motywy tej decyzji długo pozostawały niejasne. Teraz jednak Orlen postanowił wyjaśnić przyczyny zakończenia współpracy z ITmagination zaprzeczając jednocześnie, że Orlen Pay jest bezpośrednim następcą JustDrive.

- Przygotowania związane z wdrożeniem aplikacji do płatności mobilnych trwają w PKN Orlen już od połowy 2016 r. – zapewnia koncern. - Pierwszym etapem było uruchomienie systemu mFlota dla posiadaczy kart dedykowanych określonym programom, która jest dostępna w całej sieci PKN Orlen. Aplikacja JustDrive w założeniach miała być tylko niewielką częścią systemu dedykowaną klientom salonów samochodowych marek, z którymi ITmagination Automotive miał współpracować. Warto podkreślić, że w warstwie technicznej aplikacja JustDrive nie miała elementów innowacyjnych i w pełni opierała się na rozwiązaniu udostępnionym przez PKN Orlen – czytamy w mailu przesłanym do naszej redakcji.

Według uzyskanych przez nas nieoficjalnych informacji usługa JustDrive nie jest obecnie rozwijana i nic nie wiadomo na temat ewentualnych nowych partnerów tego rozwiązania, którzy mieliby zastąpić Orlen.

Łącznie, w kraju i za granicą, PKN Orlen ma blisko 2800 stacji paliw. Na największym rynku, czyli w Polsce, koncern na koniec września miał 1774 stacje, o 16 więcej niż przed rokiem. W Niemczech sieć powiększyła się o 2 stacje - do 582. W Czechach przybyło w ciągu roku 12 stacji i sieć liczyła tam na koniec września 406 obiektów. Na Litwie liczba stacji nie zmieniła się, PKN Orlen ma ich 25.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen wprowadza płatności mobilne Orlen Pay

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mateusz
Miło by było gdyby osoba pisząca artykuł zerknęła na aplikacje i ciut bardziej się zaangażowała pomagajac przy tym użytkownikom. W sklepie z apkami wrze od tego że Orlen wymaga przy rejestracji wyrażenia zgody marketingowej (tak marketingowej dzięki której na zarejestrowany numer i adres mailowy będzie mógł wysyłać oferty handlowe). Może warto jest zapytać o to właściciela ?
15 8
odpowiedź
User
pavv
Luzie odchodzą od płatności telefonem bo co chwila słychać o kolejnych atakach na tego typu płatności.
8 11
odpowiedź
User
mm
Dziękuję nie skorzystam z aplikacji i nie korzystam z tej stacji ;)
10 9
odpowiedź
User
Sceptyczny
"Należy zarejestrować w niej swoje dane, podając m.in. imię, nazwisko, nr telefonu, email, adres."

Czyli litr paliwa kosztuje teraz piątaka z groszami i danymi osobowymi? Dziękuję, na szczęście są alternatywy.
12 8
odpowiedź
User
Ja Ja
A ja proponuję prosty tani i szybki sposób płacenia za paliwo na stacji: okienko z kasjerem który przyjmuje tylko za PALIWO, bez żadnych parówek z majonezem
14 8
odpowiedź