SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen pojawi się na Węgrzech. Wprowadzi swoją markę na stacjach kupionych od MOL

185 stacji, które przejmiemy na Słowacji i na Węgrzech zmieni nazwę na Orlen. Dotyczyć to także 79 stacji niezależnego operatora na Węgrzech, który korzysta obecnie z marki Lukoil - poinformował w piątek PKN Orlen.

fot. materiały prasoweArticle

Grupa Orlen, po finalizacji połączenia z Grupą Lotos oraz po przejęciu stacji paliw od MOL, planuje rebranding wszystkich 185 stacji na Węgrzech i na Słowacji na markę Orlen. Wśród nich znajdzie się 79 stacji na Węgrzech pod marką Lukoil, prowadzonych obecnie przez prywatnych udziałowców, którzy użytkują tę markę na podstawie licencji - poinformował w piątek PKN Orlen.

Zaznaczono, że nowe stacje na rynkach Europy Środkowej są kluczowe z punktu widzenia strategii rozwoju sieci detalicznej koncernu.

Orlen kupi od MOL 185 stacji

PKN Orlen podał, że przejmie 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji na Słowacji, co zwiększy udziału stacji zagranicznych w sieci Orlenu do poziomu ponad 45 proc. w 2030 r. Obecnie stanowią one 37 proc. całej sieci polskiego koncernu. Po finalizacji transakcji PKN Orlen uzyska ponad 7 proc. udział w rynku węgierskim i będzie tam czwartym koncernem pod względem ilości stacji. Również na Słowacji sieć Orlen wzrośnie do ponad 60 obiektów - stwierdzono w komunikacie.

- Rozszerzamy naszą sieć sprzedaży detalicznej i równolegle rozważamy dalszą ekspansję, tak aby zgodnie ze strategią, do 2030 r. w regionie pod polską marką Orlen działało co najmniej 3,5 tys. stacji. Akwizycja stacji na nowych rynkach jest elementem realizowanego przez nas procesu budowy multienergetycznej firmy - dodał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Podkreślił też, że "tylko silna, zdywersyfikowana firma zagwarantuje bezpieczeństwo polskiej gospodarki i obywateli w obszarze dostaw paliw i energii w akceptowalnych cenach".

- Jest to szczególnie ważne dziś, w kontekście zagrożeń, których jesteśmy świadomi, nie tylko na rynku energetycznym - zaznaczył Obajtek.

Orlen zwrócił także uwagę, że fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco. Oznacza ona zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu.

- PKN Orlen i Lotos potrzebują dalszego rozwoju a współpraca z partnerem z Bliskiego Wschodu może zdecydowanie ułatwić utorowanie drogi do nowych projektów modernizujących grupę. Umowa obejmuje także zabezpieczenie dostaw ropy naftowej na poziomie 20 mln ton rocznie co pokryje 45 proc. zapotrzebowania nowej zintegrowanej Grupy w Polsce, Czechach i na Litwie - podkreślono w komunikacie.

W ramach współpracy z MOL ustalono, że węgierski koncern - za ok. 610 mln dolarów plus część zmienną - spółkę zależną Grupy Lotos z 417 stacjami paliwowymi w Polsce. Sprzedaż takiej części stacji Grupy Lotos to jednej z warunków zgody Komisji Europejskiej na kupno firmy przez Orlen. Umowy przedwstępne dotyczące transakcji spełniających warunki KE zawarto w styczniu br.

Marka Orlen także w Niemczech i Czechach

Jesienią 2019 roku Orlen zapowiedział, że w ciągu trzech lat wprowadzi markę Orlen na swoje stacje w Niemczech, Czechach i Słowacji, wówczas działające pod nazwami Star i Benzina. W Niemczech rebranding, obejmujący ok. 600 stacji, ruszył wiosną 2020 roku.

Grupa kapitałowa Orlen w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 86,18 do 131,34 mld zł i zysku netto z 2,82 do 11,19 mld zł. W pierwszym kwartale br. przy wzroście wpływów z 24,56 do 45,45 mld zł zysk netto koncernu zwiększył się z 1,88 do 2,84 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Orlen pojawi się na Węgrzech. Wprowadzi swoją markę na stacjach kupionych od MOL

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gytr
Z cyklu działanie na szkodę firmy - jaki jest biznesowy sens funkcjonowania na rynku gdzie władza reguluje urzędowo cenę paliwa.
odpowiedź
User
.
Musimy sprzedać 417 stacji żeby pozyskać 175 tęga głową ekonomiczna po Radomskim Oksfordzie....
odpowiedź
User
eh
litości, to była zamiana stacji, a nie kupno.
odpowiedź