SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzy nowe osoby w zarządzie Orlenu

Do zarządu Orlenu zostali powołani Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar. Będą w zarządzie od początku maja, Bartoś i Soszyński jako wiceprezesi.

We wtorek Orlen poinformował w komunikacie, że rada nadzorcza spółki powołała z dniem 1 maja do zarządu spółki Magdalenę Bartoś na funkcję wiceprezesa ds. finansowych, Roberta Soszyńskiego na funkcję wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz Wiesława Prugara na funkcję członka zarządu ds. upstream.

W komunikacie podano, że powołania dotyczą „wspólnej kadencji Zarządu, która kończy się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2025”.

Kim są nowi członkowie zarządu Orlenu

Magdalena Bartoś, jak czytamy w komunikacie Orlenu, w latach 2019-2023 pracowała jako członek zarządu W.A.G. payment solutions a.s. gdzie odpowiadała między innymi za przygotowanie i przeprowadzenie debiutu giełdowego Grupy Eurowag na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. W latach 2017-2018 pełniła funkcję członka zarządu Paged, a w okresie 2014-2016 pracowała jako dyrektor zarządzający ds. ekonomiczno-finansowych w PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wcześniej pracowała w Enea Operator oraz Nike Poland jako dyrektor finansowy, a w latach 2009-2012 pełniła funkcję członka zarządu, dyrektora finansowego Grupy Zelmer. W latach 2007-2009 w Grupie Orlen odpowiadała za integrację obszaru finansów po akwizycji rafinerii w Możejkach i pełniła funkcję zastępcy dyrektora finansowego Mazeikiu Nafta odpowiedzialnego za obszary księgowości oraz raportowania i planowania finansowego. Magdalena Bartoś jest absolwentem Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończyła również cykl egzaminów ACCA oraz studia podyplomowe w zakresie współpracy biznesowej z Afryką.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Robert Soszyński w 2008 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Ciech Service, w latach 2008-2011 był prezesem zarządu PERN Przyjaźń, był również wiceprezesem zarządu Polskiego LNG w 2015 roku. W latach 2018-21 pełnił funkcję zastępcy prezydenta m. st. Warszawa. Jest absolwentem m.in. Politechniki Warszawskiej (wydział fizyki technicznej i matematyki stosowanej) oraz studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim.

Wiesław Prugar, wg informacji podanej przez Orlen, jest związany z branżą od 1987 roku, m.in. z Instytutem Nafty i Gazu, firmą Gazomontaż, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Orlenem. Członek wielu organizacji branżowych. Wieloletni członek Rady Doradczej Energy and Geoscience Institute na Uniwersytecie Utah specjalizującym się między innymi w innowacyjnych rozwiązaniach dla przemysłu Oil and Gas. Jako doradca współtworzył inwestycje Trend Energy Solutions w zakresie niskoemisyjnych źródeł wytwarzania oraz energetyki odnawialnej. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie, gdzie zrobił również doktorat. Jest także absolwentem studiów podyplomowych na Politechnice Gliwickiej oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Orlen ma nowego prezesa

Spółka podała także, że jednocześnie rada nadzorcza odwołała Józefa Węgreckiego ze stanowiska członka zarządu Orlenu z końcem 30 kwietnia 2024 roku.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki.

Do Orlenu należą Polska Press, Ruch i Sigma BiS

Kilka lat temu Orlen wszedł do sektora mediów. Jesienią 2020 roku zapłacił 130 mln zł za 64,9 proc. akcji przechodzącego wówczas restrukturyzację dystrybutora prasowego Ruch (pozostałe udziały należą do państwowych spółek PZU i Alior Bank). W ostatnich latach mocno zmalała liczba kiosków Ruchu, natomiast Orlen na potrzeby usługi dostarczania zakupów internetowych Orlen Paczka postawił już ponad 3,5 tys. automatów paczkowych. W 2022 roku grupa kapitałowa Ruch zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 10,4 proc. do 799,61 mln zł. Jej strata netto sięgnęła 86,07 mln zł, wobec 61,25 mln zł rok wcześniej.

Na początku 2021 roku Orlen kupił Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau, wyceniając je na 210 mln zł. W wydawnictwie szybko zmienił się zarząd (redaktor naczelną została Dorota Kania, a od jesieni 2022 roku prezesem jest Stanisław Bortkiewicz, poprzednio bliski współpracownik Jacka Kurskiego w Telewizji Polskiej) oraz naczelni prawie wszystkich dzienników regionalnych firmy. Pod skrzydłami Orlenu firma była nierentowna: w 2022 roku zanotowała wzrost przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł, a jej strata netto wyniosła 23 mln zł, o 7,8 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Od kilku lat Orlen ma 66 proc. udziałów agencji mediowej Sigma BiS, pozostałe 34 proc. należy do PZU. Sigma BiS obsługuje w zakresie planowania i zakupu mediów przede wszystkim duże spółki Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Trzy nowe osoby w zarządzie Orlenu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl