SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ostra debata PO-PiS w Radiu Maryja i TV Trwam

O szansach na przedterminowe wybory i różnicach w wizji rozwoju Polski debatowali w Radiu Maryja i TV Trwam przedstawiciele PiS i PO.

Wczorajsza debata była pierwszym spotkaniem obu ugrupowań w mediach założonych przez ojca Tadeusza Rydzyka.

Platformę Obywatelską reprezentowali senator Stefan Niesiołowski i toruński poseł tej partii, Jan Wyrowiński. Ze strony PiS w programie wystąpili przewodniczący klubu parlamentarnego tego ugrupowania, Przemysław Gosiewski i poseł Jacek Kurski.

Przedstawiciele Platformy już na wstępie odrzucili pomysł zorganizowania przedterminowych wyborów w najbliższych miesiącach. Nie widzieli także szans na doprowadzenie do powstania koalicji PO-PiS.

Nasz pomysł jest taki: pozostać w opozycji. PiS przy pomocy dwóch mniejszych partii, czy trzech, może stworzyć koalicję. Tak się w Polsce rządzi, że tworzy się koalicję - argumentował senator Niesiołowski. Proponuję, żeby PiS zaczął rozwiązywać realne problemy Polski, czyli bezrobocie, kwestie podatków, edukacji i służby zdrowia. Niech PiS te problemy rozwiązuje i my nie będziemy w tym przeszkadzać. Proponuję skończyć z tym festiwalem igrzysk, z tymi kolejnymi wyborami, tylko rządzić w oparciu o te aktywa, które PiS zgromadził - dodał.

Według Przemysława Gosiewskiego, storpedowanie przez PO projektu samorozwiązania Sejmu, nie uniemożliwi skutecznego rządzenia krajem przez obecny rząd. Jeśli nie zapadnie decyzja o rozwiązaniu Sejmu, to powstanie koalicja większościowa, ale na 3,5 roku. Koalicja, w której PiS będzie przewodzić w taki sposób, żeby za cztery lata, w 2009 r. kontynuować reelekcję. Chcemy Polskę realnie zmieniać, to będzie niełatwe. Uważamy, że mamy tyle siły, na tyle dobry program i dobrych ludzi. Jesteśmy w stanie to realizować -zapewnił Gosiewski.

Ale nie tylko temat wcześniejszych wyborów dominował w dyskusji.

- Uważam, że koncepcja Radia Maryja, w którym właściwie prawie wszystko, co po roku 1989 się stało, jest złe, koncepcja niezwykle agresywnego atakowania przeciwników politycznych za pomocą języka religijnego, straszenia wyborców Holocaustem, zagładą biologiczną, koncepcja antyzachodnia, przeciwko Unii Europejskiej, NATO, obecności w Iraku, jaka jest forsowana, i która nie jest zwalczana na łamach tego radia, jest szkodliwa dla Polski - mówił Niesiołowski.

Przypomniał antysemickie wypowiedzi publicysty Stanisława Michalkiewicza na antenie Radia Maryja skrytykowane przez Radę Etyki Mediów. - To nie mówiło Radio Maryja, ale mówił konkretny człowiek. Proszę to odróżnić - odpowiedział prowadzący program o. Jan Król.

Jacek Kurski do Niesiołowskiego: - Mam nadzieję, że jeśli pan zacznie słuchać tego radia, a nie tylko wydawać opinię o nim na podstawie tego, co cytuje czy spreparuje niekiedy "Gazeta Wyborcza" i inne nieprzychylne pisma, zorientuje się pan, że jest to radio, które po prostu dopuszcza ludzi do mówienia w sposób nieskrępowany, otwartym tekstem.

- Radio jednak ponosi odpowiedzialność za to, jakiego felietonistę gości na swoich łamach - ripostował senator PO.

Propozycję debaty w sprawie wniosku o samorozwiązanie Sejmu złożył dwa tygodnie temu, podczas audycji z udziałem premiera Kazimierza Marcinkiewicza, ojciec Jan Król, który w obu stacjach prowadzi większość programów z udziałem czołowych polityków. Sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna, uznał że taka debata powinna odbyć się z udziałem wszystkich mediów, ale Platforma przyjęła zaproszenie i do spotkania doszło w poniedziałek wieczorem, w toruńskiej rozgłośni.

Jesienią zeszłego roku Radio Maryja dwukrotnie proponowało działaczom PO udział w swoich dyskusjach przedwyborczych. Żadna z nich nie doszła do skutku, gdyż PO chciała, by odbyły się one bez telefonicznego udziału słuchaczy, na co z kolei nie chciała zgodzić się rozgłośnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ostra debata PO-PiS w Radiu Maryja i TV Trwam

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl