SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oszczędności Polaków wzrosły do 933,4 mld zł

Wartość oszczędności gospodarstw domowych wyniosła 933,4 mld zł na koniec I kw. 2011 roku, co daje równowartość 232,7 mld euro. W ujęciu złotowym, w stosunku do grudnia ubiegłego roku oszczędności Polaków wzrosły o 2,5%, czyli o 23 mld zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Oszczędności Polaków wzrosły do 933,4 mld zł

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, środki przeznaczone na przyszłą konsumpcję rosły średnio o 3,2% kwartalnie, co wskazuje na niewielkie wyhamowanie tempa ich przyrostu w I kwartale bieżącego roku.

"Największy wpływ na przyrost oszczędności Polaków po raz kolejny miały depozyty złotowe i walutowe. Ich udział w ogólnej strukturze wzrósł o 0,2 pkt proc. i wyniósł 47%. Tym samym wartość środków gospodarstw domowych pozostających w bankach osiągnęła rekordowy poziom bliski 440 mld zł. To o 12,6 mld zł więcej niż na koniec 2010 roku, co było najwyższym przyrostem w ujęciu wartościowym i oznacza dynamikę na poziomie 3,0%"- podano w raporcie.

Oprócz depozytów relatywnie duży wpływ na wzrost oszczędności miał również drugi największy segment, czyli otwarte fundusze emerytalne. W I kw. br. drugofilarowe środki rosły już ósmy raz z rzędu, osiągając poziom 228,7 mld zł. W ciągu  3 miesięcy zwiększyły one swą wartość o 7,4 mld zł, co oznacza kwartalną dynamikę zmian na poziomie 3,4% -największą ze wszystkich segmentów tworzących nasze oszczędności.

Tak duży przyrost aktywów był możliwy dzięki rekordowej kwocie przelanej z ZUS (6,3 mld zł) Z kolei wynik z zarządzania odpowiadał na przyrost aktywów o 2,5 mld zł. Był to wyraźnie gorszy wynik, niż w dwóch wcześniejszych okresach, kiedy wynosił odpowiednio 5,5 mld i 11,1 mld zł  

Korzystna koniunktura giełdowa w pierwszych trzech miesiącach br. spowodowała, że rosły również środki zgromadzone w innych, bardziej ryzykownych aktywach. Były to akcje spółek publicznych (1,3 mld zł), krajowe fundusze inwestycyjne (1,1 mld zł), ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (0,5 mld zł) i fundusze zagraniczne (0,1 mld zł). Spośród tych segmentów, w I kwartale br. to właśnie akcje spółek publicznych odnotowały najlepszą dynamikę, która wyniosła 2,9%. Dla pozostałych grup aktywów tempo przyrostu środków wynosiło odpowiednio po 1,4% i 1,8%.

W I kw. br. negatywny wpływ na wartość oszczędności gospodarstw domowych miały wyłącznie środki zgromadzone w obligacjach i bonach. Taka sytuacja jest jednak kontynuacją pewnej tendencji zapoczątkowanej w lutym 2009 roku, czyli od początku trwania hossy na GPW. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności Polaków wzrosły do 933,4 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomik
Wzrosły oszczędności ale raczej nie Polaków ale polityków, bo Polacy żyją na kredyt.
odpowiedź