SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oto banknot 500 zł. W obiegu od lutego 2017 r. (wideo)

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot obiegowy o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Jego wprowadzenie do obiegu zaplanowano na luty 2017 r.
 

Article

Na banknocie 500 zł znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana została chronologiczna ciągłość serii "Władcy polscy".

Wizerunek nowego banknotu zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł, na których znajdują się polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

W ostatnich latach NBP przeprowadził modernizację polskich banknotów wyposażając je w nowe zabezpieczenia. Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach (10, 20, 50, 100 zł) znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., a 200 zł - od lutego 2016 r.

NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 zł. Emisja banknotu 500 zł ma być odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

- W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP - powiedział Marek Belka, prezes NBP.

NBP podaje, że w powszechnym obiegu w Polsce znajduje się obecnie ponad 1,77 mld sztuk banknotów. Wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi obecnie ponad 170 mld zł, czyli o 16 proc. więcej niż rok temu. Tymczasem popyt na banknot o nominale 200 zł w okresie maj 2015 - maj 2016 wzrósł o 28 proc. W ciągu ostatnich 6 lat wartość banknotów i monet w polskiej gospodarce prawie podwoiła się, podczas gdy struktura nominałowa banknotów w Polsce nie zmieniła się od 21 lat, czyli od 1995 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oto banknot 500 zł. W obiegu od lutego 2017 r. (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl