SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oto zwycięzcy w Konkursie Polskich Reportażystów „Melchiory 2023”

Ogłoszono nazwiska polskich reportażystów nagrodzonych w konkursie „Melchiory 2023”, a także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT. Odbyło się to w czwartek podczas gali w Studium Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023” kapituła konkursu przyznała złotą statuetkę i nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych w kategorii reportaż roku Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za materiał „Nie do wiary”. „Wyróżnienie przyznano za doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość” – podkreślono w informacji na stronie Polskiego Radia.

Równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymał Michał Kwiatkowski z Polskiego Radia Wrocław za reportaż „Teatr Gas” poświęcony radzeniu sobie z traumą wojny. Drugie wyróżnienie przyznano Alicji Samolewicz-Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „44 minuty” poświęconego problemom bezdzietności, pragnieniu posiadania dziecka i miłości do dziecka nienarodzonego.

W kategorii „Dokument roku” jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Przedstawia on historię Ferdynanda Goetla, pisarza który postawił prawdę o Zbrodni Katyńskiej ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymały Monika Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Sprawiedliwi” oraz Karolina Ryniak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jutro będzie lepiej”.

W kategorii „Inspiracja roku” statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wysokości 10 tysięcy złotych odebrała Dagmara Drzazga z TVP3 Katowice, za „znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć”. Jury postanowiło przyznać także honorowe wyróżnienie – Beacie Hyży-Czołpińskiej z TVP Białystok, za „znalezienie autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego, jakim jest”.

W kategorii „Realizator roku” nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych oraz statuetkę Melchiora wręczono Pawłowi Antosiewiczowi z Polskiego Radia Białystok.

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznano Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Jury doceniło przedstawienie zapomnianej postaci Ferdynanda Goetla, a także bogatą dokumentację popartą właściwym wykorzystaniem środków radiowych. Nagroda pieniężna w tej kategorii to 15 tysięcy złotych. Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy złotych każda i otrzymali je: Adam Głaczyński za reportaż „Tryptyk – Ulmowie. Rodzina” oraz Ewelina Kosałka-Passia za reportaż „Po prostu Korfanty”.

Laureatką XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy”. Reportaż – jak podkreślono – „wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami”. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie Małgorzacie Lachendro z Polskiego Radia Katowice, za reportaż „Barbórecka” o śląskim kulcie św. Barbary.

Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023” prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także Nagrodę Specjalną Polskiego Radia. Wyróżnienie otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej. Reportażysta przygotowywał między innymi materiały poświęcone kryzysowi migracyjnemu na Lampedusie, reportaże z wyspy Kos, na której doszło do morderstwa młodej Polki oraz korespondencję z granicy polsko-białoruskiej z okresu ataku hybrydowego Białorusi. „Chodzi o ściganie się także z czasem, żeby dotrzeć na miejsce jak najszybciej. Oddać całość rzeczywistości z jej kontekstami tu i teraz, tam albo tu - zależy gdzie dziennikarz, reporter, reportażysta się znajduje. Właśnie taką sztukę w doskonały sposób uprawia wyjątkowy reporter, wyjątkowy dziennikarz pracujący w Informacyjnej Agencji Radiowej, w portalu, Paweł Kurek” – podkreśliła Agnieszka Kamińska.

Do konkursu zgłoszono 61 utworów radiowych, nadesłano 28 reportaży i 31 dokumentów. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023” jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów. Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

Dołącz do dyskusji: Oto zwycięzcy w Konkursie Polskich Reportażystów „Melchiory 2023”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Norbert
ten partyjny karakon nadal ryje spółkę skarbu państwa? jest jeszcze coś to zniszczenia?
odpowiedź
User
Patoprezes
Wańkowicz w grobie się przewraca 🙈
odpowiedź
User
Lubiał
Widać że większość szanujących się reportażystów bojkotuje ten zajechany konkurs i nie zgłosiła swoich audycji. Wygrała "twórczość" po linii parti.
odpowiedź