SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Otodom i OLX z ogromnym wzrostem zainteresowania najmem. Efekt konfliktu w Ukrainie

Na początku marca br. liczba wyświetleń ogłoszeń dotyczących mieszkań i pokoi na wynajem w Polsce na portalach Otodom i OLX zwiększyła się w porównaniu do ostatniego tygodnia lutego odpowiednio aż o 166 proc. i 114 proc. Jednocześnie maleje liczba ogłoszeń w obu serwisach należących do Grupy OLX. Sytuacja ma związek z napływem fali uchodźców z Ukrainy.

Article

Jak pokazują analizy Otodom, rośnie liczba użytkowników, którzy aktywnie wyszukują ofert najmu mieszkań. Obserwowany jest też w ujęciu niemalże dwutygodniowym gwałtowny wzrost liczby użytkowników wyświetlających ogłoszenia dotyczące najmu i odpowiadających na nie.

W porównaniu z 24 lutego br., czyli dniem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, liczba odsłon takich ogłoszeń w Otodom 7 marca była wyższa o 166 proc. Duży wzrost odnotował też OLX, gdzie zaobserwowano 114-proc. skok w ciągu dwunastu dni. Natomiast liczba użytkowników w kategorii najmu mieszkań, którzy w ostatnich dniach nawiązali kontakt z potencjalnymi klientami, zwiększyła się o 454 proc. na Otodom oraz o 254 proc. na OLX.

Jak zaznacza Jarosław Krawczyk z Otodom, wzrost zainteresowania najmem można tłumaczyć napływem obywateli z naszego sąsiedniego kraju. Ale nie tylko: również tym, że coraz więcej osób poszukuje mieszkania na wynajem ze względów ekonomicznych – coraz wyższe raty kredytów, spowodowane ciągłym podwyższaniem stóp procentowych, a także wyższe koszty energii czy inflacja sprawiają, że powstaje nowa grupa osób wypchniętych na rynek najmu.

"Już na początku lutego widzieliśmy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, choć wzrosty te nie były tak spektakularne." - stwierdził Krawczyk.

Olbrzymi wzrost zainteresowania mieszkaniami i pokojami do wynajęcia idą w parze ze zmniejszającą się ofertą. 7 marca liczba dostępnych ogłoszeń w tych kategoriach była w Otodom o 19 proc. niższa, a w OLX – o 27 proc. niższa niż 24 lutego.

"Nie można wykluczyć, że w rzeczywistości dostępność mieszkań jest jeszcze mniejsza: część tych ogłoszeń może dotyczyć mieszkań, które są już zarezerwowane." - dodał Krawczyk.

Dołącz do dyskusji: Otodom i OLX z ogromnym wzrostem zainteresowania najmem. Efekt konfliktu w Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl