SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

P2P trzeciej generacji

StreamCast Networks udostępniło nową wersję aplikacji Morpheus

Dzięki zastosowanym innowacjom, podobnym do rozwiązań wykorzystanych w programie eDonkey, Morpheus ma wprowadzić sieci peer-to-peer na zupełnie nowy poziom. Specjaliści mówią o narodzinach sieci trzeciej generacji.

Nowa technologia wyszukiwania plików w „Morfeuszu” to Neonet – rozwiązanie stworzone przez dwójkę absolwentów Harvardu, Bena Wilkina i Francisa Cricka. Drugi z nich jest wnukiem współodkrywcy struktury DNA, uhonorowanego Nagrodą Nobla w roku 1962. Idea Neonet polega na inteligentnej dystrybucji danych o zasobach, dzięki czemu informacje o dostępnych plikach są dostępne dla wszystkich użytkowników, nie obciążając przy tym sieci. Jak to możliwe? Pytanie o plik jest kierowane do najbliższego komputera w sieci. On z kolei „dopytuje” inne maszyny, dysponujące większą liczbą danych o poszukiwanym pliku. W ten sposób pytanie dociera w końcu do komputera, który posiada pełną informację o lokalizacji pliku. Twórcy rozwiązania porównują to z wypytywaniem ludzi na ulicy – dotychczasowe aplikacje zaczepiają wszystkich napotkanych przechodniów, podczas gdy nowy Morpheus szuka przewodników, docierając w końcu do tych właściwych. Wilkin i Crick twierdzą, że do znalezienia dowolnego pliku w sieci składającej się z milionów maszyn wystarczą 3-4 przekierowania zapytań. Użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich informacji – nawet o pliku dostępnym w jednej kopii, a nie tylko o danych dostępnych w najbliższych częściach sieci.

To innowacyjne i skuteczne rozwiązanie może usprawnić wymianę danych w rozległych sieciach. Pierwsza generacja sieci P2P, zainaugurowana przez Napstera, była zorganizowana przez centralne indeksy. Pary użytkowników wymieniających pliki były łączone przez główny serwer. Technologia była skuteczna, ale ze względu na kwestie prawne, trzeba było ją zmienić. Wtedy pojawiły się Gnutella i Fast Track (na którym oparto program Kazaa) – sieci pozbawione centralnych serwerów. Informacje o plikach były przekazywane z komputera na komputer, co pomogło w unikaniu odpowiedzialności prawnej, ale przyczyniło się do ogromnego obciążenia sieci. Dlatego usprawniono ten mechanizm, ograniczając efektywność wyszukiwania. Obecnie powstają sieci trzeciej generacji, w których decentralizacja nie kłóci się ze skutecznym przeszukiwaniem wszystkich zasobów zgromadzonych na ogromnej ilości połączonych komputerów. Efektywna technologia kierowania ruchu w sieci w przyszłości może być wykorzystywana w zdecentralizowanych sieciach dowolnego typu – służyć nie tylko wymianie plików, ale też np. w łączeniu rozmów telefonii internetowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: P2P trzeciej generacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl