SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paczkomat Urząd 24 do odbioru dokumentów ma ułatwić obsługę w urzędzie w Krakowie

Paczkomat Urząd 24, czyli urządzenie, które pozwoli mieszkańcom załatwić sprawy bez wchodzenia do budynku i konieczności kontaktowania się z urzędnikami, stanął w Krakowie. Za jego pośrednictwem odebrać można wiele dokumentów, m.in. dowód rejestracyjny.

fot. materiały prasoweArticle

Dzięki Paczkomatowi Urząd 24, który dostępny jest przy wydziale ewidencji pojazdów i kierowców urzędu miasta przy al. Powstania Warszawskiego, mieszkańcy będą mogli odebrać wiele dokumentów.

Wśród nich są m.in. wtórniki dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablice rejestracyjne, prawa jazdy i pozwolenia na kierowanie tramwajem. W ten sposób będzie można również wymienić dowód rejestracyjny, jeśli zajdzie taka konieczność, otrzymać profil kandydata na kierowcę czy wpis kwalifikacji zawodowej.

Podczas poniedziałkowej prezentacji urządzenia podkreślano, że korzystanie z niego w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia kolejek w urzędzie, a także ograniczenia bezpośredniego kontaktu mieszkańców z urzędnikami, co w czasie pandemii jest szczególnie istotne.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że w trakcie przymusowej izolacji część z nas przestawiła się na zakupy za pośrednictwem internetu – taki trend można wykorzystać zatem także w innych obszarach.

"Pomyśleliśmy o połączeniu tych dwóch rzeczy – żeby ludzie nie tylko mogli odbierać w paczkomatach to, co kupią w sklepach, ale także dokumenty, które są wytwarzane w urzędzie. Zamiast stać w kolejkach, mogą nawet w środku nocy przyjść i odebrać sobie to, co zostało dla nich przygotowane" – wyjaśnił prezydent.

Przypomniał, że nowy paczkomat to już trzecie takie urządzenie dostępne w Krakowie. Pozostałe są przy dwóch innych wydziałach ewidencji - na osiedlu Zgody w Nowej Hucie i przy ul. Wielickiej; wszystkie przekazał InPost.

Wiceprezes zarządu Integer.pl Marcin Pulchny wyjaśnił, że dokumenty za pośrednictwem urządzenia będzie można odebrać o każdej porze dnia i nocy, dowolnego dnia. "To jest rozwiązanie nie tylko na czas pandemii. To realizacja wizji miasta przyjaznego mieszkańcom" - ocenił.

Szczegółowe informacje o działaniu urządzenia i o możliwości załatwiania spraw w wydziale ewidencji znaleźć można na stronie internetowej bip.krakow.pl, a także uzyskać pod numerem: 12-616-91-09, od godz. 7.40 do 15.30.

Będą kolejne miasta

Planowane są kolejne instalacje maszyn przy urzędach w całej Polsce – InPost prowadzi rozmowy z kilkudziesięcioma miastami. Już teraz Paczkomaty dostępne są przy urzędach miasta i starostwach w: Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Targu, Wołominie oraz Koszalinie.

- Kraków dołącza do wielu innych miast, które już korzystają z naszej najnowszej usługi InPost Urząd 24. Co dla nas ważne jest to pierwsze tak duże miasto, które postanowiło wykorzystać nowoczesne rozwiązania logistyczne także do obsługi mieszkańców. Usługa ta ogranicza konieczność kontaktu między urzędnikami a mieszkańcami, a zapotrzebowanie na usługi bezkontaktowe nadal rośnie. Pomaga także w rzeczywistej realizacji idei zarządzania miastem opartym na założeniach „Smart Cities”, które jest projektowane z myślą o poprawie standardu życia mieszkańców. Usługa pozwala zmniejszyć kolejki w urzędach – nasze urządzenie jest dostępne nie tylko w ich godzinach pracy, ale przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Skonfigurowaliśmy nasze maszyny pod potrzeby Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa, dzięki czemu obieg dokumentów między urzędem a mieszkańcami będzie przebiegał szybko i sprawnie. Zainteresowanie usługą InPost Urząd 24 jest bardzo duże - zgłaszają się do nas dziesiątki kolejnych miast myślących o usprawnieniu pracy swoich urzędów za pośrednictwem naszych maszyn. Będziemy im pomagać - powiedział Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.

Jesienią ub.r. InPost miał w całej Polsce 6 tys. Paczkomatów, wobec 4,3 tys. rok wcześniej. W 2018 r. spółka zanotowała wzrost przychodów o 40 proc. i 20,6 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paczkomat Urząd 24 do odbioru dokumentów ma ułatwić obsługę w urzędzie w Krakowie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl