SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PAIiIZ: Napływ inwestycji ma osiągnąć 10 mld euro w 2011 r.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w bieżącym roku może wzrosnąć o ok 10% i wynieść około 10,0 mld euro, oszacował w rozmowie z agencją ISB prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman. W jego ocenie, mimo dobrego postrzegania polskij gospodarki, większa dynamika wzrostu jest ograniczana brakiem kapitału na rynkach globalnych.

"Dzisiaj portfel inwestycyjny PAIiIZ-u to 161 inwestycji zagranicznych, a 2 lata temu mieliśmy ich ok. 80. Czyli postęp jest wyraźny, a co najważniejsze przekłada się to na 40 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział  ISB Majman w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) Majman.

Prezes PAIiIZ wyjaśnił, że odcinamy kupony od faktu, że Polska ma do zaoferowania stabilność gospodarczą, co bardzo inspiruje zagranicznych inwestorów. Przykładem mogą być przedsiębiorcy niemieccy, dla których Polska jest dla nich krajem numer jeden do inwestowania - nawet przed Niemcami.

"Nie możemy jednak spodziewać się skoków i znaczących przyrostów, ponieważ kapitału inwestycyjnego jest na rynku bardzo mało, o 40-50% mniej niż przed kryzysem. Lepiej nie będzie tak szybko, a nawet najwięksi optymiści oczekują, że poziom sprzed kryzysu osiągniemy najwcześniej w roku 2015" - wyjaśnił Majman.

Według niego przy braku zawirowań na rynkach globalnych w 2011 roku możemy oczekiwać jednak lekkiej, 10-proc. wzrostu napływu inwestycji wobec roku 2010.

"Utrzymanie tendencji z 3 ostatnich lat czyli 10-proc. przyrostu inwestycji możemy uznać w tym roku za sukces. Myślę, że będzie to w okolicach 10 mld zł" - podsumował Majman.

W lutym prezes PAIiIZ poinformował ISB, że poziom BIZ w Polsce może przekroczyć w 2010 roku poziom 10 mld euro, a rok 2011 może być jeszcze lepszy i zakończyć się z ok. 11-mld wynikiem.

Jednak z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP) danych wynika, że w 2010 roku napływ BIZ wyniósł 7,5 mld euro, wobec 8,4 mld euro w 2009 r.

Dołącz do dyskusji: PAIiIZ: Napływ inwestycji ma osiągnąć 10 mld euro w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl