SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Z tym dniem kolejne branże objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych on-line - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Article

Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące m.in. VAT i akcyzy – poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wśród zmian jest m.in. pakiet e-commerce, który zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

„Poprawią one konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – napisano w komunikacie MF.

Co w ramach pakietu e-commerce

Resort przypomniał, że w ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in. likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Do tego znacznie rozszerzony został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Pakiet e-commerce wprowadził także możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

MF przypomniało także, że nowe przepisy wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro. Pojawiły się także nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

W komunikacie resort finansów przypomniał także, że od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Taki obowiązek będą miały firmy z branż budowlanej, fryzjerskiej, kosmetycznej i kosmetologicznej, firmy opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczej oraz zajmujące się działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Od 1 lipca wchodzi w życie przepis przejściowy, który przesuwa na 1 lipca 2022 r. termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. MF przypomniało, że oznacza to, że dopiero od 1 lipca 2022 r. podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Poza tym nowe przepisy wprowadzają opodatkowanie nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju w przypadku, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, lub w wyniku kontroli np. podatkowej nie ustalono, że podatek akcyzowy został zapłacony. Pojawił się również obowiązek uzyskania dla celów związanych z rejestracją samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Do 1 lipca rejestracji muszą dokonać podmioty prowadzące działalność w zakresie wyrobów akcyzowych – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„30 czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych” – napisano w komunikacie.

Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

TAX FREE

Kolejny obowiązek, związany z rejestracją, dotyczy systemu zwrotu podatku VAT. Jak poinformowało MF, system zwrotu podatku VAT podróżnym Tax Free obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej. Dlatego od 1 lipca rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE na Platformie PUESC.

„Główne korzyści nowego TAX FREE to ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej” – napisano w komunikacie MF.

Resort finansów przypomniał, że od 1 lipca 2021 r. wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

„Dla wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki tych dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i skrócenie czasu na rozpoczęcie egzekucji. Uruchomienie systemu teleinformatycznego wyeliminuje tytuły wykonawcze w formie papierowej. Przyspieszy również przesyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych KAS i skróci czas do wszczęcia egzekucji” – napisano w komunikacie MF.

Resort finansów poinformował także, że podjął decyzję o potrzebie dokonywania zmian w zakresie zasad poboru podatku u źródła z zachowaniem odpowiedniego okresu dostosowawczego. W związku z tym planuje wydanie kolejnych rozporządzeń, które przedłużą zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła w PIT i CIT do 31 grudnia 2021 r. W Ministerstwie Finansów finalizowane są prace nad nowelizacją przepisów w zakresie zasad poboru podatku u źródła. Zmodernizowane zasady powinny wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Dołącz do dyskusji: Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Studio Yayo
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet :D
odpowiedź
User
antek
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet


Spokojnie, "pakiet" jest szyty na miarę małych firemek. Amazon i inni mogą spać spokojnie, oni jeszcze dostaną ulgę podatkową.
odpowiedź
User
Tomasz
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet


Spokojnie, "pakiet" jest szyty na miarę małych firemek. Amazon i inni mogą spać spokojnie, oni jeszcze dostaną ulgę podatkową.

No przecież t Munia taka cudowna, praworządna i każe wprowadzać takie BE...
odpowiedź