SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lewiatan apeluje o szybkie uchwalenie pakietu VAT e-commerce

Organizacja Lewiatan apeluje o pilne uchwalenie zmian do ustawy o podatku od towarów i usług, które wdrożą unijne przepisy dotyczące opodatkowania działalności e-commerce. Chodzi o tzw. pakiet VAT e-commerce. Nowe przepisy powinny wejść od 1 lipca br.

W kwietniu rząd przyjął projekt dotyczący tzw. pakietu VAT e-commerce, który miałby istotnie zmienić rynek międzynarodowej sprzedaży przesyłek.

Celem wprowadzanych zmian ma być uszczelnienie podatku VAT w handlu transgranicznym i uproszczenie obowiązków związanych z tym podatkiem dla firm, które prowadzą sprzedaż towarów i usług transgranicznych. Polska jest zobowiązana wprowadzić te zmiany ze względu na implementację dyrektywy unijnej do 1 lipca br.

Organizacja Lewiatan napisała w tej sprawie list do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu w którym zaapelowano o pilne uchwalenie ustawy w tej sprawie. - Ze względu na to, że ma duże znaczenie dla firm działających w branży e-commerce oraz biorąc pod uwagę konieczność wcześniejszego przygotowania procedur i aktualizacji systemów rozliczeniowych do stosowania nowych zasad rozliczania  VAT w transakcjach transgranicznych. Nowe przepisy, implementujące pakiet VAT e-commerce, powinny obowiązywać od 1 lipca 2021 r., tj. zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej - komentuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Brak przepisów do tego czasu może oznaczać trudności dla polskich przedsiębiorców w rozliczaniu transakcji z zagranicznymi firmami. - Czasu na uchwalenie ustawy jest już bardzo mało, tym bardziej, że tak istotne zmiany nie powinny być wprowadzane praktycznie z dnia na dzień – wskazuje Konfederacja Lewiatan.

Skorzystają rodzimi przedsiębiorcy

Wprowadzenie pakietu e-commerce ma wpłynąć przede wszystkim na konkurencyjność unijnych przedsiębiorców w stosunku do krajów spoza UE (chodzi tu przede wszystkim o przesyłki z Chin).

Przepisy zakładają m.in. likwidację w całej Unii zwolnienia z VAT od importu dla paczek, których wartość wynosi do 22 euro, mają też ułatwić sprzedaż towarów importowanych z państw trzecich, kiedy ich rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro. Podsumowując, Komisja Europejska chce znacząco ograniczyć liczbę paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów spoza UE.

Dołącz do dyskusji: Lewiatan apeluje o szybkie uchwalenie pakietu VAT e-commerce

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Studio Yayo
:D Rodzimi przedsiębiorcy także importują i także dostaną strzał. W ogóle samo popieranie tego to jest po prostu kwintesencja Polskości - nie walczyć, żeby obniżyli im VAT, tylko żeby innym podniesiono :D WINCYJ VATU!!!!
odpowiedź