SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Panasonic na CES 2020: HZ2000 - nowy telewizor OLED (wideo)

Firma Panasonic podczas targów CES 2020 w Las Vegas (7-10 stycznia) zaprezentowała nowy telewizor HZ2000 w wersji 65- i 55-calowej, ze specjalnie opracowanym ekranem Master HDR OLED Professional Edition i autorskimi ulepszeniami sprzętowymi.

Article

Panasonic HZ2000 to telewizor OLED z funkcjami Dolby Vision IQ i Filmmaker Mode, obsługujący również standardy Dolby Vision, HDR10+ oraz HLG Photo, czyli nowy format obrazów nieruchomych, który przenosi fotografię do świata HDR.

Filmmaker Mode z Intelligent Sensing

Telewizor oferuje oryginalną technologię Intelligent Sensing firmy Panasonic, która dynamicznie koryguje obraz z uwzględnieniem warunków oświetlenia w otoczeniu odbiornika. System ten, opracowany wspólnie z hollywoodzkimi studiami filmowymi, zapewnia odwzorowanie kolorów i obrazu zgodne z intencją twórców wyświetlanej treści.

Filmmaker Mode ("tryb filmowca") to opracowane przez UHD Alliance rozwiązanie umożliwiające wyświetlanie filmu w jakości filmowej, zgodnie z zamysłem twórców. Tryb ten jest uruchamiany jednym przyciskiem na pilocie zdalnego sterowania. Po włączeniu go telewizor stosuje odpowiednie ustawienia częstotliwości odświeżania, formatu obrazu, koloru i kontrastu oraz wyłącza redukcję szumów i wyostrzanie.

W telewizorze HZ2000 firma Panasonic rozbudowała układ Filmmaker Mode o dodatkowe zewnętrzne czujniki, na podstawie których odbiornik inteligentnie koryguje parametry obrazu zgodnie z natężeniem światła w otoczeniu. Przy mocnym świetle w pomieszczeniu obraz w standardzie HDR może wydawać się zbyt ciemny, ale Filmmaker Mode z technologią Intelligent Sensing sprawia, że także w takich warunkach widzowie mają wrażenie, że oglądają telewizję w zaciemnionym pokoju.

Filmmaker Mode z Intelligent Sensing obsługuje treści w formatach HDR10+, HDR10, HLG i SDR.

Dolby Vision IQ wykorzystuje dynamiczne metadane Dolby Vision w celu inteligentnego wyświetlania detali, korygując parametry obrazu z uwzględnieniem intensywności oświetlenia w pomieszczeniu. Dane te informują telewizor także o rodzaju odbieranej treści, co pozwala modyfikować ustawienia.

Telewizor HZ2000 jest zgodny z wieloma formatami dynamicznych metadanych HDR. Może wyświetlać obraz zarówno w formacie HDR10+, jak i Dolby Vision. Dzięki obsłudze standardu Multi HDR odbiornik jest również zgodny z technologią HLG (Hybrid Log-Gamma), czyli formatem HDR szeroko rozpowszechnionym wśród nadawców telewizyjnych. Obsługiwany jest także nowy format obrazów nieruchomych HLG Photo. Ponadto ekran obsługuje zwykły format HDR10 stosowany na większości płyt Blu-ray UHD i w wielu serwisach streamingowych.

Z myślą o bardziej wymagających entuzjastach domowego kina, a także partnerach zajmujących się postprodukcją, Panasonic dodał dwa punkty kalibracji — na poziomie 0,5% i 1,3% sygnału. Pozwala to z większą precyzją kontrolować przejścia z czerni. Użytkownicy będą mogli kalibrować także treść wyświetlaną w standardzie Dolby Vision.

Głośniki kierują dźwięk w górę

Telewizor HZ2000 jest wyposażony we wbudowane głośniki typu upward-firing (kierujące dźwięk w górę) w układzie 360° Soundscape Pro, które generują dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Cały system audio został dopracowany przez inżynierów Technics. Dzięki obsłudze asystentów głosowych, odbiornik można zintegrować z instalacją inteligentnego domu.

Ekran Master HDR OLED Professional Edition, skonstruowany specjalnie w ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Panasonic, pozwala na większą kontrolę nad parametrami wpływającymi na jakość obrazu. W szczególności szczytowy poziom jasności został zwiększony o ok. 20 proc., znacznie podwyższono także średni poziom jasności oraz poprawiono obsługę kontrastu w celu uzyskania zwiększonego zakresu dynamicznego.

HZ2000 obsługuje również plansze testowe CalMAN PatternGen oprogramowania CalMAN firmy Portrait Displays wraz z funkcją AutoCal. Obsługiwane są także ustawienia kalibracyjne Imaging Science Foundation (ISF). Możliwa jest też kalibracja treści Dolby Vision.

Nowa wersja systemu Smart TV Panasonic

W modelu HZ2000 zastosowano najnowszą wersję systemu operacyjnego Smart TV Panasonic — My Home Screen 5.0. Charakteryzuje się ona ulepszoną funkcjonalnością. Przykładowo gdy niektóre ikony VOD są podświetlone, miniatury promowanych tytułów danego dostawcy są automatycznie wyświetlane nad nimi, aby ułatwić dostęp do treści. Działa to m.in. w przypadku serwisów Netflix i YouTube.

W HZ2000 udostępniony zostanie bezpłatnie serwis Xumo, umożliwiający przedsiębiorstwom nadawanie kanałów drogą radiową i kablową. Będzie to funkcja zintegrowana z przewodnikiem po audycjach. Użytkownik serwisu będzie mógł wybierać interesujące go kanały za pomocą pilota, tak samo jak kanały tradycyjnej telewizji.

Panasonic HZ2000 współpracuje również z Asystentem Google i Amazon Alexa, umożliwiając obsługę głosową niektórych podstawowych funkcji telewizora.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Panasonic na CES 2020: HZ2000 - nowy telewizor OLED (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl