SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Panasonic przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy Lumix GH5 (wide)

Koncern Panasonic zaprezentował jednoobiektywowy bezlusterkowy aparat cyfrowy Lumix GH5. Producent podkreśla, że jest to urządzenie z pierwszą na świecie funkcją nagrywania wideo 4K 60p/50p  i 4K 30p 4:2:2 10-bit.

Article

Lumix GH5 to najnowszy flagowy model z linii aparatów bezlusterkowych Lumix G, które opierają się na standardzie Mikro Cztery Trzecie. Nowy aparat ma być przeznaczony dla amatorów fotografii i profesjonalnych twórców filmowych, którzy chcą rejestrować wideo 4K o parametrach 60p/50p i na zdjęciach 6K.

Według Panasonica Lumix GH5 umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć o realistycznych szczegółach. Nowa cyfrowa matryca LIVE MOS zwiększa liczbę pikseli o 25 proc. w stosunku do modelu GH4, z 16,05 do 20,3 Mpix. Jednocześnie wyeliminowany został filtr dolnoprzepustowy.

Aparat wyposażony jest w nowy procesor obrazu Venus Engine, który ma pozwalać na lepsze odwzorowanie, szczególnie w przypadku technologii Natural Texture Expression. Dzięki technologii Multi-pixel Luminance Generation można uzyskać wyraźne i ostre obrazy przy użyciu 9 razy większego obszaru informacji o pikselach w trakcie procesu demozaikowania, co zapewnia dokładną reprodukcję szczegółów.

Panasonic podkreśla, że w technologii Intelligent Detail Processing każdy piksel jest analizowany pod kątem tego, czy znajduje się w części obrazu, która jest płaska, czy stanowi detal albo krawędź na zdjęciu. Następnie jest przetwarzany w sposób optymalny dla wykrytej charakterystyki. Daje to efekt w postaci bardzo dokładnych, ale naturalnych obrazów o zachwycająco odwzorowanych szczegółach, z eliminacją fałszywych kolorów na krawędziach.

Z kolei technologia Three Dimensional Colour Control pozwala wykryć nie tylko odcień i nasycenie, ale także jasność. Umożliwia optymalną kontrolę kolorystyczną w zależności od wartości każdego z tych parametrów. Zapewnia bogactwo reprodukowanych barw, od najciemniejszych do najjaśniejszych fragmentów obrazu. Standardowa procedura Multi Process NR (Noise Reduction, redukcja szumów) została ulepszona do technologii High Precision Multi Process NR. Tym samym dokładność identyfikacji zakłóceń wzrosła czterokrotnie w porównaniu z poprzednim silnikiem, przy zachowaniu szczegółów obrazu po przeprowadzonej redukcji szumów. Dzięki temu zdjęcia mają pozostać wyraźne nawet przy wysokich wartościach czułości, z ISO do 25 600.

Lumix GH5 jest także wyposażony w nową wersję pięcioosiowej technologii podwójnej stabilizacji obrazu – 5-axis Dual I.S. 2 , która skutecznie i w bardziej zaawansowany sposób ogranicza rozmazywanie obrazu zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów, w tym wideo w jakości 4K. Połączenie optycznej stabilizacji obrazu (dwuosiowej technologii Optical Image Stabilizer) i stabilizacji obrazu w korpusie (pięcioosiowej technologii Body Image Stabilizer) kompensuje nawet znaczne ruchy, które wcześniej uniemożliwiały kontrolę.

Według producenta precyzyjny czujnik żyroskopowy w aparacie Lumix GH5 steruje kompensacją stabilizacji optycznej (O.I.S.) i stabilizacji w korpusie (B.I.S.). Odbywa się to poprzez analizę ogniskowej i warunków fotografowania, która pozwala używać czasów naświetlania dłuższych maksymalnie o 5 wartości . Jest to niezwykle przydatne podczas robienia zdjęć obiektywami szerokokątnymi czy teleobiektywami, ale także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy, albo podczas fotografowania jedną ręką.

Panasonic podaje, że w nowym aparacie prędkość odczytu sygnału w nowej cyfrowej matrycy Digital Live MOS Sensor zwiększyła się maksymalnie 1,7 razy, a nowy procesor obrazu Venus Engine przetwarza sygnały nawet 1,3 razy szybciej. Połączenie tych technologii ma pozwalać uzyskać płynne nagrania wideo w jakości 4K 60p/50p Ultra HD po raz pierwszy w historii aparatów bezlusterkowych. Umożliwia także nagrania filmowe w formacie 4:2:2 / 10-bit, który jest standardem podpróbkowania kolorów powszechnie używanym w produkcji filmowej i daje jeszcze wierniejsze odwzorowanie barw .

Użytkownicy GH5 mogą wybierać format spośród MOV, MP4, AVCHD Progressive i AVCHD przy różnych szybkościach klatek. Nie ma też ograniczenia czasowego nagrań wideo w jakości FHD ani 4K. Użytkownicy mogą korzystać z częstotliwości systemu 59,94 Hz (23,98 Hz), 50,00 Hz lub 24,00 Hz.

W aparacie Lumix GH5 dostępne są różne style fotograficzne nagrań wideo. Poza zbliżonymi pod kątem charakterystyki ustawień gamma na potrzeby produkcji filmowej „Cinelike D” i „Cinelike V” można używać również „Like 709”, który jest kompatybilny z HDTV. Dostępna jest także płatna aktualizacja oprogramowania obsługująca nagrania wideo V-LogL.

Nowy aparat wyposażono w monitor kształtu fali i wektoroskop. Urządzenie ma także wybudowaną technologię synchronizacji Time Code ze zliczaniem metodą Rec Run lub Free Run, co ułatwia synchronizację wielu nagrań wideo lub źródeł dźwięku w procesie postprodukcji. Poziom luminancji można wybrać z 64-1023 / 64-940 / 0-1023 (10-bit). Tryb Synchro Scan redukuje migotanie, dostępne są także wykresy kolorów (standardy SMPTE / EBU / ARIB).

Panasonic podkreśla, że Lumix GH5 wyposażono w ulepszoną technologię Depth from Defocus  i Contrast AF (autofokus oparty na detekcji kontrastu), które nie tylko obliczają odległość od obiektu, oceniając dwa zdjęcia o różnym poziomie ostrości, ale także kompleksowo analizują jego kształt, wielkość i ruch. Dzięki nowemu procesorowi obrazu Venus Engine czas pomiaru odległości do fotografowanego przedmiotu jest 6 razy krótszy, a rozkładanie zmierzonej odległości na wymiar w płaszczyźnie i w głębi jest dwukrotnie szybsze.

Szybkość matrycowego napędu autofokusa podczas ostrzenia w trybie robienia zdjęć zwiększono do 480 kl./s, czyli dwukrotnie w stosunku do GH4. Co więcej, Lumix GH5 wykorzystuje ultraszybki autofokus o prędkości około 0,05 sekundy i szybki tryb zdjęć seryjnych 12 (AFS)/9 (AFC) kl./s z użyciem mechanicznej migawki w pełnej rozdzielczości. Precyzyjnie analizując każdą klatkę, aparat ma osiągać nawet o 200 proc. większą dokładność w wykrywaniu klatek przy zachowaniu minimalnego błędu w detekcji ruchu, co daje wyższą tolerancję śledzenia ruchomych obiektów.

Autofokus został powiększony z 49 do 225 obszarów. Użytkownicy mogą utworzyć grupę obszarów fokusowania w zależności od kompozycji obrazu. Grupą można łatwo sterować bez odrywania wzroku od fotografowanego obiektu – wystarczy skorzystać z nowego joysticka umieszczonego pod kciukiem. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy użytkownik używa wizjera LVF lub gdy zdejmuje palec z przycisku migawki.

Według producenta jeśli w chwili naciśnięcia spustu migawki ostrość nie spełnia całkowicie oczekiwań użytkownika, funkcja Post Focus umożliwia wybranie konkretnego punktu ostrości nawet po zrobieniu zdjęcia. Jest to szczególnie przydatne na przykład przy fotografowaniu w trybie makro, w którym precyzyjne ustawienie ostrości to konieczność. Aparat ma także nową funkcję Focus Stacking. Ponieważ zrobienie jednego zdjęcia makro z zachowaniem ostrości konkretnych obszarów może być trudne, funkcja Focus Stacking pozwala na zapisanie wielu zdjęć tej samej klatki z różnymi punktami ostrości, a następnie połączenie ich w jedno zdjęcie o dowolnym rozmyciu.

Do dyspozycji użytkowników jest także nowa opcja FOTO 6K. Daje ona możliwość uwiecznienia wartych zapamiętania chwil z prędkością 30 kl./s przez wybór klatki z najlepszym ujęciem danego momentu z pliku serii 6K (w proporcjach 3:2 lub 4:3), do zachowania jako odpowiednik około 18-megapikselowego zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Zaktualizowano również funkcję FOTO 4K umożliwiając zapis z prędkością 60 kl./s w rozdzielczości odpowiadającej zdjęciom 8-megapikselowym. W funkcji FOTO 6K/4K dostępne są trzy tryby, których można użyć w zależności od sytuacji: 6K/4K Burst, 6K/4K Burst (Start/Stop) oraz 6K/4K Pre-burst.

Według zapowiedzi Panasonica procesor obrazu Venus Engine umożliwia zastosowanie do zdjęć funkcji Dopracowania po nagraniu (Post Recording Refinement) w celu skorygowania zniekształceń i redukcji szumów podczas odtwarzania lub wycinania obrazów z pliku serii 6K/4K. Dzięki temu jakość obrazu dla ujęć FOTO 6K/4K przy krótkim czasie naświetlania i wysokiej czułości albo ujęć z panoramowania ma być zdecydowanie lepsza.

Główną obudowę aparatu Lumix GH5 wykonano ze stopu magnezu, z ramą przednią i tylną z ciśnieniowego odlewu, co ma zapewniać odporność nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. Bezpieczna budowa i uszczelnienie każdego złącza, tarczy czy przycisku sprawiają, że aparat jest nie tylko odporny na kurz i zachlapania, ale także na mróz do –10 stopni Celsjusza.

Lumix GH5 wyposażono w podwójne gniazdo na kartę pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS-II – po raz pierwszy w historii aparatów cyfrowych Lumix. Użytkownicy mogą wybierać metodę zapisu w trybie Relay Rec, Backup Rec lub Allocation Rec.

Nowy aparat ma duży wizjer LVF z wysokim współczynnikiem powiększenia ok. 1,52 razy / 0,76 razy (odpowiednik aparatu 35 mm). Wyświetlacz OLED ma się odznaczać rozdzielczością 3680 tys. punktów i stuprocentowym polem widzenia. Przy wykorzystaniu statycznego systemu sterowania dotykowego 3,2-calowy (7,62 cm) wychylny tylny ekran o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1620 tys. punktów osiąga niemal stuprocentowe pole widzenia. Ponadto trwałość układu migawki szacowana jest mniej więcej na 200 tys. zwolnień.

Dołącz do dyskusji: Panasonic przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy Lumix GH5 (wide)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Coś mi mówi, że Panasonic zostawia tym sprzętem konkurencje w tyle. Nie mówiąc już o innych ciężkich kamerach i lustrzankach. Muszę przetestować!
odpowiedź
User
Daniel
@Marek też tak czuję, Panas daje radę już od jakiegoś czasu, ale GH5 wg mnie rozwali system, i to będzie hit
odpowiedź