SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pandemia zmieniła podejście do pracy. Preferowany tryb hybrydowy

Tylko 12% Polaków chciałoby powrócić do tradycyjnego modelu pracy od 9:00 do 17:00. Ponad połowa (51%) twierdzi, że w wyniku przejścia na model hybrydowy stali się bardziej produktywni - wynika z ogólnoeuropejskiego badania nad post-pandemicznymi trendami w organizacji pracy zaprezentowanego przez firmę Samsung.

Badanie "Hybrid Living Futures", zaprezentowane przez Samsunga, a przeprowadzone we współpracy z The Future Laboratory, dotyczyło postrzegania modelu, w którym pracujemy i kontaktujemy się z innymi zarówno wirtualnie, jak i osobiście, a także tego, jak ten nowy sposób funkcjonowania wpłynie na przyszłość naszych domów i miejsc pracy.

Czas na życie w modelu hybrydowym

Badanie pokazało, że konwencjonalny podział pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym należy do przeszłości. 86% Europejczyków żyjących w modelu hybrydowym deklaruje bowiem, że ich zdaniem nie ma już powrotu do pracy w trybie od 9:00 do 17:00. Odsetek osób pragnących pozostać przy tym wychodzącym z mody schemacie jest najniższy w Niemczech, Szwecji i Polsce – odpowiednio tylko 7%, 11% i 12% badanych w tych krajach przedkłada pracę w ściśle określonych godzinach ponad rozwiązanie hybrydowe.

Możliwość pracy hybrydowej jest w Polsce uznawana za główną przyczynę poprawy produktywności (51%), planowania i organizacji (48%) oraz elastyczności dzięki pracy we własnym tempie (46%) lub w zgodzie z ustalonym harmonogramem (44%). 2/5 badanych (41%) twierdzi, że zmienił się ich sposób myślenia, a 37% ma większą motywację.

40% polskich pracowników stwierdziło, że ich spojrzenie na życie hybrydowe zmieniło się na bardziej pozytywne w ciągu ostatnich 18 miesięcy, przy czym odsetek ten był większy wśród osób w wieku 18-34 lata (43%) niż w grupie 35-54 lat (40%), czy powyżej 55 lat (33%). Głównymi powodami, dla których ich pogląd na życie w modelu hybrydowym poprawił się, jest to, że łatwiej jest im dopasować się do zadań domowych i innych zobowiązań (54%), wykonać więcej zadań w krótszym czasie (44%) i odpocząć w ciągu dnia (42%). 1/3 badanych (35%) mniej martwi się o swój wygląd (35%), a ten sam odsetek zauważył poprawę samopoczucia psychicznego.

Co szósta osoba zatrudniona w Polsce (15%) ma problem z "odcięciem" się od pracy, w efekcie mając poczucie, że pracuje albo non-stop, albo do późnych godzin nocnych.

Hybrydowy tryb pracy zwiększa produktywność i daje więcej wolnego czasu

Pracownicy wykorzystują swój czas zaoszczędzony na codziennych dojazdach do biura na różne sposoby. Najczęściej poświęcają go rodzinie (58%), nadrabianiu zaległości w pracach domowych (52%) i czytaniu (46%). Kolejne 45% osób ogląda telewizję/filmy, ćwiczy (43%) lub gotuje/piecze (43%).

Najpopularniejszym w Europie sposobem, w jaki radzimy sobie z wymogami zawodowymi i domowymi, jest realizowanie ich jednocześnie (30%). Odsetek ten wynosi w Polsce 33%, przy czym blisko 3 na 10 badanych (28%) twierdzi, że płynnie przechodzi od obowiązków zawodowych po domowe, podczas gdy 1/4 (26%) żongluje zadaniami na przemian. 1 na 8 badanych (13%) korzysta ze wsparcia inteligentnych urządzeń domowych, a taki sam odsetek ucieka się do priorytetowego traktowania wymagań domowych kosztem swojej pracy.

Polscy pracownicy, którzy przyjęli model hybrydowy, twierdzą, że jakość różnych aspektów ich życia poprawiła się w wyniku tej zmiany. 3/5 deklaruje, że lepiej się relaksuje i dba o życie rodzinne (odpowiednio 56% i 63%), podczas gdy 60% odkryło, że ma więcej wolnego czasu. Prawie połowa badanych twierdzi, że ma teraz czas na ćwiczenia, a także, że poprawiła się ich produktywność (odpowiednio 47% i 48%).

By poradzić sobie z presją kultury "zawsze dostępnych", prawie 3/5 (57%) polskich pracowników aktywnie poszukuje sposobów na stworzenie granicy między życiem osobistym a zawodowym. W Hiszpanii odsetek ten wzrasta do blisko 3/4 (74%), zaś w Wielkiej Brytanii spada do nieco powyżej 2 na 5 (46%) zatrudnionych. Kolejne 2 na 5 badanych osób (46%) stworzyło przestrzeń w swoim domu, aby łatwiej było im egzekwować te granice.

Nowe technologie pomagają, ale oczekujemy więcej

Z badania wynika także, że technologia pomogła 70% osób w Polsce dostosować się do nowych rutynowych działań, zaś 79% respondentów zadeklarowało, że pomaga im ona wyznaczyć nowe granice i odzyskać kontrolę nad życiem.

Co szósty badany w Europie (16%) ustawia alarmy w urządzeniu mobilnym, kolejne 13% wykorzystuje pomoc inteligentnych sprzętów domowych, 10% korzysta z aplikacji do zarządzania czasem, natomiast 38% używa inteligentnych urządzeń i aplikacji, by kontrolować czas przeznaczany na obsługę zarówno urządzeń służących do pracy, jak i tych domowych.

Mimo wszystko aż 83% europejskich zatrudnionych oczekuje doskonalszych technologii i lepszego wsparcia ze strony pracodawców, co pozwoliłoby im lepiej dostosować się do tego nowego sposobu funkcjonowania.

Badanie pokazało też istotną rolę, jaką nasze domy odgrywają w ułatwianiu nam przestawiania się na życie hybrydowe i przestrzeganiu granic. 61% Polaków dokonało lub planuje dokonanie remontu, bądź ulepszeń na rzecz realizacji założeń życia hybrydowego. Prawie połowa (44%) respondentów stworzyła w domach nową przestrzeń, by umocnić przestrzeganie granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a 32% planuje przeprowadzkę lub już to zrobiła, wybierając przy tym nieruchomość lepiej dostosowaną do nowego stylu życia.

Firma badawcza Opinium przeprowadziła wywiady z próbką liczącą łącznie 14 000 pracowników w wieku powyżej 18 lat w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Grecji, Polsce, Niemczech i we Włoszech. Badanie przeprowadzono przy użyciu metodologii online Opinium. Wywiady "w terenie" przeprowadzono między 8 a 19 października 2021 r., przy czym dokładny termin zależy od kraju.

Dołącz do dyskusji: Pandemia zmieniła podejście do pracy. Preferowany tryb hybrydowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl