SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pandemia uderza w reklamę, rozrywkę i media. 160 mld dolarów strat do 2025 roku. „Spadek wzrostów, skala zależna od źródła”

Kryzys związany z pandemią koronawirusa będzie miał długofalowe negatywne skutki dla globalnego rynku reklamy, mediów i szeroko pojętej rozrywki - wynika z raportu Ampere Analysis udostępnionego redakcji Wirtualnemedia.pl. Najboleśniej pandemia uderzy w segmenty reklamy telewizyjnej, zaś łączne straty branży rozrywkowej do 2025 roku mogą sięgnąć kwoty 160 mld dolarów. - Pięcioletnia perspektywa spadków może niepokoić, ale mamy do czynienia ze słabnącą dynamiką, a nie totalnym kryzysem. Skala konsekwencji dla rynku jest uzależniona od źródła danych - oceniają eksperci.

Article

W raporcie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl przez Ampere Analysis eksperci tej firmy analitycznej prognozują, że trwająca na świecie pandemia koronawirusa oraz związany z nią kryzys będzie miał poważne i długotrwałe konsekwencje dla globalnego segmentu reklamy telewizyjnej, mediów i rozrywki.

W rezultacie cała branża w ciągu nadchodzących 5 lat może zanotować straty w wysokości 160 mld dol., choć największe spadki nastąpią w krótszej perspektywie 2020 i 2021 r.

Reklama telewizyjna w odwrocie

Na podstawie danych udostępnionych przez zachodnich nadawców telewizyjnych Ampere Analysis prognozuje znaczące spadki przychodów reklamowych w drugim kwartale 2020 r. Np. brytyjska stacja telewizyjna ITV ujawniła, że tylko w kwietniu br. jej wpływy reklamowe spadły o 42 proc. Z kolei niemiecki nadawca ProSiebenSat.1 odnotował spadek przychodów reklamowych o 40 proc.

Prognozy wskazują, że w całym 2020 r. największy spadek przychodów reklamowych w segmencie telewizji zostanie zanotowany we Włoszech i Hiszpanii (po 15 proc.), USA i Wielkiej Brytanii (o 14 proc.), w dalszej kolejności są kraje skandynawskie, Francja oraz Niemcy.

Polskie Radio chce rozwijać DAB+ "w jak najszybszym czasie"Długofalowe straty

 

Według prognoz Ampere Analisys największe wyhamowanie wydatków reklamowych  (o 43 proc.) nastąpi w 2021 r., natomiast branża rozrywkowa straci najwięcej (11,1 proc.) jeszcze do końca 2020 r.

W kolejnych latach spadki wydatków reklamowych będą stopniowo coraz mniejsze, ale jeszcze w 2024 r. wyniosą 16,5 proc, zaś segment rozrywkowy zanotuje straty na poziomie 3,4 proc.

Zgodnie z prognozami w nadchodzących latach jedynym wygranym w branży będą platformy OTT, które mogą liczyć na wzrost liczby subskrypcji o 12 proc. w porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami.

Pozostałe segmenty będą mówić wyłącznie o stratach, od 4 proc. w wypadku płatnych telewizji aż do 20 proc. jeśli chodzi o sprzedaż filmów wideo na fizycznych nośnikach.

Polskie Radio chce rozwijać DAB+ "w jak najszybszym czasie"Zagrożone wzrosty, ale nie zyski

 

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anna Robotycka, managing partner w F11 Agency / Amin Worldwide uspokaja zaznaczając, że podane przez Ampere prognozy nie muszą oznaczać katastrofalnego kryzysu.

- To, że pesymizm ogarnął branżę nie jest niczym zaskakującym, ale spróbujmy spojrzeć na kilka danych bardziej optymistycznie - proponuje Anna Robotycka. - Po pierwsze, Ampere wskazuje, że stracony wzrost wyrażony jako procent poprzedniej wartości sektora ponad 5-letni okres prognozy dla reklamy online będzie wynosił minus 5 proc., dla reklamy TV zaś  minus 6 proc. Wcale nie oznacza to, że nastąpi totalny regres dla obu tych przykładowych kategorii reklamy. Oznacza to, że np. reklama online zamiast ok. 11-13 proc. urośnie o 6-8 proc., co oczywiście jest niskim wzrostem w porównaniu do tego, do czego się przyzwyczailiśmy, ale jednak nie jest skurczeniem się rynku w dramatyczny sposób.

Jak zaznacza ekspertka oczywiście są branże, które w obszarze online swoją aktywność ograniczą do minimum: turystyka, eventy i rozrywka, branża samochodowa etc.

- Jednak jak sam raport Ampere pokazuje np. zysk mediów nadal nie jest zagrożony, zagrożone jest tempo wzrostu – wyjaśnia Robotycka.- A brak dynamiki wzrostu na poziomie 10 - 25 proc. w niektórych obszarach działań reklamowych to akurat świetny moment na zadanie sobie pytania typu „Jakie działania rzeczywiście zapewniają nam jakikolwiek zwrot z inwestycji?". Nie jest to żadne odkrywcze założenie, ale zarówno podmioty jak i agencje, które nie będą potrafiły wskazać jaki jest efekt ich działań i jak przekładają się na biznes, po prostu wypadną z rynku. I dobrze, ponieważ skoro ktokolwiek nie potrafił sobie radzić w czasach prosperity wystarczająco dobrze, by nie przygotować „zapasów" na czas kryzysu, ten nie powinien dalej istnieć na rynku.

Według naszej rozmówczyni to, co szczególnie negatywnie nastraja w raporcie Ampere to predykcja, że branża reklamy będzie odczuwała skutki kryzysu przez kolejne 5 lat.

- O ile pierwszy rok kryzysu może „wymieść" najmniej efektywnych, to kolejne lata tak dużych spadków dynamiki są już realnych zagrożeniem dla wszystkich bez wyjątku - ocenia Robotycka.

Z kolei Tadeusz Żórawski, global eCommerce strategy director w Molecular / BBDO w odpowiedzi na nasze pytania wskazuje na różne dane dotyczące spadków pojawiające się obecnie na rynku.

- Na pewno redukcje są już widoczne, była o tym mowa na niedawnym spotkaniu IAA - przyznaje Tadeusz Żórawski. - Co do oszacowania globalnych redukcji budżetów, WARC (World Advertising Research Centre) prognozuje ok. 50 mld dol. W 2019 r. według Statista wartość globalnego rynku reklamy wynosiła ok. 563 mld dol., więc mówimy o spadku rzędu 10 - 30 proc. Szczerze mówiąc, nikt dzisiaj nie podejmuje się tego realnie ocenić, a szacunki są różne w zależności od źródła - podkreśla ekspert.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pandemia uderza w reklamę, rozrywkę i media. 160 mld dolarów strat do 2025 roku. „Spadek wzrostów, skala zależna od źródła”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Czyli jest szansa że będzie mniej reklam w telewizji?
odpowiedź
User
antek
A ile bilionów stracili producenci narzędzi do ręcznego przędzenia przez ostatnie 200 lat?!
Podczas wirusa regularnie mylony jest zysk ze stratą. Czasy po prostu zmieniają się - tego nie można nazywać stratą, a po prostu brakiem zysku.
odpowiedź
User
jast
Czyli jest szansa że będzie mniej reklam w telewizji?
. Nie, jest szansa,ze będzie mniej kanałów telewizyjnych.
odpowiedź
User
Shit happens
No to Discovery wypluje Tiwiena sooner then later.
odpowiedź
User
Trocky
No to Discovery wypluje Tiwiena sooner then later.
może Rosjanie kupią. Linia już i tak podobna.
odpowiedź