SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Państwo nie da rady samo finansować sportu. Powinien pomóc biznes

Od tego roku Polski Związek Piłki Siatkowej wspomagać będzie nowy sponsor. Efektem tego jest zmiana nazwy rozgrywek kobiecych. Od tego roku panie będą rywalizowały w Orlen Lidze - przez ostatnie cztery lata była to PlusLiga Kobiet. Patronem rozgrywek drużyn męskich pozostanie Polkomtel - operator sieci Plus. Pierwsza kolejka obu lig zostanie rozegrana 6 października.

Mirosław Przedpełski

Mirosław Przedpełski

Przez ostatnie cztery lata ligami męska i damską opiekował się Polkomtel. Władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej doszły jednak do wniosku, że siatkarki potrzebowały nowej siły i pomysłu na dalszą działalność. Orlen - oprócz finansowania ligi - ma skupić się na opiece marketingowej oraz sponsorskiej.

 – Sport jest produktem, który powinien interesować biznes. Bez biznesu nie mamy możliwości rozwoju sportu. Tak jest na całym świecie i państwo nie da rady samo poprowadzić sportu. Musi być sport wspierany przez biznes, który również poprzez sport może się bardzo dobrze promować – mówi Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.

Władze związku przyznają, że bez wsparcia sponsorów nie byłoby szans m.in na profesjonalne przygotowanie sportowców do międzynarodowych turniejów. Wkład państwa do budżetu PZPS-u szacowany jest na około 20 proc., reszta to zysk wypracowany w czasie organizacji imprez oraz pomoc sponsorów.

 – Państwo przeznacza 140 mln zł na przygotowania reprezentacji olimpijskiej, a np. bolid Formuły 1 kosztuje 100 mln dolarów (ponad 300 mln zł). Czy te środki wystarczają? To wszystko zależy, jak się podejdzie do sportu. Oczywiście, to nie jest tylko rządowa sprawa, ale kwestia samorządu i wszystkich jednostek, które biorą udział w zarządzaniu i myślę że tam jest dużo większy wkład. Trzeba by było kiedyś zliczyć, jak dużo jest przeznaczane na sport, ale dziś trudno powiedzieć – tłumaczy prezes Przedpełski.

W tym roku Polski Związek Piłki Siatkowej uruchomił również program szkolenia młodzieży. W małych miejscowościach tworzone są Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Projekt ma na celu szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w szkolnych ośrodkach sportowych, działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego. Docelowo na mapie kraju mają powstać 32 taki punkty, które nakłonią Polaków do masowego uprawiania tego sportu.

– To było moje marzenie, żeby taki program powstał i to były założenia sprzed ośmiu lat. Jestem bardzo szczęśliwy, że taki plan wchodzi w życie. Jest to w ogóle milowy krok dla siatkówki i sportu polskiego – wyjaśnia szef PZPS-u.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Państwo nie da rady samo finansować sportu. Powinien pomóc biznes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl