SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, czy w Trójce nie dochodziło do mobbingu

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w radiowej Trójce. Kontrolerzy sprawdzą, czy działania zarządu nadawcy względem dziennikarzy tej anteny nie były mobbingiem. To reakcja na pismo, jakie we wrześniu br. skierował do głównego inspektora pracy zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk.

Article

Stanisław Trociuk poinformował szczegółowo Inspektorat Pracy o sytuacji w Trójce na podstawie skarg, jakie napływały do biura rzecznika. - Odwoływanie audycji dziennikarzy na minuty przed jej wyemitowaniem, brak transparentności drogi służbowej, ciągły nacisk psychiczny i próby ustnego wpłynięcia na niezależność poszczególnych dziennikarzy, stałe utrzymywanie w niepewności, jawne naciski mające na celu poparcie wyłącznie jednej strony politycznego sporu, wysyłanie dziennikarzy na delegacje lub przeniesienie do archiwum w celu ograniczenia ich pracy antenowej, wypełniać mogą znamiona uporczywego i długotrwałego mobbingu, któremu są poddani dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia – wyliczał w powiadomieniu zastępca RPO.

We wrześniowym piśmie podkreślono też, że wyjaśnienia, jakie przysyła do biura RPO Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oparte są wyłącznie na stanowisku pracodawcy i nadawcy, zupełnie pomijając stanowisko pracowników i dziennikarzy. - W tej sytuacji jedynym źródłem wiedzy o tym, co dzieje się w Trójce są informacje zebrane przez dziennikarzy innych mediów, a KRRiT zbywa je twierdząc, że są to doniesienia nierzetelne - czytamy w zgłoszeniu.

Zastępca rzecznika przypominał też, jakie standardy obowiązują w Polsce: prawo pracownika do krytycznej oceny pracodawcy wynika z zagwarantowanej każdemu w art. 54 Konstytucji wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Możliwość krytykowania pracodawcy mieści się w ramach obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. O napiętej sytuacji w redakcji Trójki pisaliśmy szczegółowo pod koniec sierpnia br., gdy w ciągu piętnastu minut odwołano „Zapraszamy do Trójki”, które miał poprowadzić Michał Olszański.

Główny inspektor pracy, Andrzej Kwaliński, na początku października br. przychylił się do wniosku biura RPO i polecił przeprowadzenie kontroli w Trójce. Inspektorat nie podaje jednak terminu skontrolowania sytuacji panującej w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Seria odejść z Trójki po dymisji Strzyczkowskiego

Po odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego z szefa Trójki z radiem pożegnała się spora grupa dziennikarzy. W ostatnich dniach z  rozgłośni odeszli Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Pruchnicka, Grażyna Dobroń, Edyta Kocemba i Roma Leszczyńska, a współpracę zakończył Tomasz Rożek (dołączył do zespołu z Dariuszem Rosiakiem na czele tworzącego podcast "Raport o stanie świata"). Po wielu latach pracy z Trójką pożegnali się również Aleksandra Budka i Marcin Łukawski.

W połowie września z rozgłośnią po 23 latach pracy rozstał się dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach. W zeszłym tygodniu z Polskim Radiem pożegnała się Gabriela Darmetko, która oprócz Trójki pracowała też w Jedynce i Radiu BiS.

Wcześniej ze stacji odeszli m.in. Beata Pawlikowska, Tomasz Michniewicz (oboje na antenę stacji zaprosił Strzyczkowski), a także związani z rozgłośnią dłużej Jan Kałucki (przeszedł do Canal+ Sport), Katarzyna Borowiecka (prowadzi zbiórkę na internetowy podcast)  i Marcin Cichoński.

W połowie września Trójka ogłosiła, że przejdzie do niej Łukasz „Ciechan” Ciechański, poprzednio związany z Rock Radiem. Jednocześnie na antenie stacji zadebiutowali Witold Lazara i pracujący na co dzień w TVP Info Karol Gnat.

Trójka z nową dyrekcją i ramówką

W drugiej połowie sierpnia br. dyrektorem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który nadal jest dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Natomiast na wicedyrektorów stacji powołano Marka Wiernika i Piotra Kordaszewskiego.

Od 1 października w Trójce obowiązuje nowa ramówka, w której nie ma już m.in. pasm „Zapraszamy do Trójki”. Poranną audycję „Pora na Trójkę” prowadzą Łukasz "Ciechan" Ciechański (poprzednio w Rock Radiu) i Małgorzata Łukowska (przeszła z Meloradia), natomiast gospodarzem pasma popołudniowego został Piotr Łodej.

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Trójka miała 3,9 proc. udziału w rynku słuchalności, to rekordowo niski wynik stacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, czy w Trójce nie dochodziło do mobbingu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
waldek cyc
Prawidłowo, chociaż pewnie przy obecnym działaniu wszelkich instytucji to choćby mieli na wideo, by się nie dopatrzyli - takich przykrych czasów dożyliśmy,
odpowiedź
User
Brawo RPO
Taki pracodawca jak Polskie Radio robi z ludźmi co chce. Teraz szczególnie. Kaminska Czabanski niszczą i ludzi i markę. Brawo RPO
odpowiedź
User
tak
Jeszcze rozgłośnie regionalne są do sprawdzenia. O Radiu Gdańsk już pisały Wirtualne Media
odpowiedź