SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Państwowy holding spożywczy zacznie działać od sezonu owoców miękkich

Holding spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność, polegającą na łamaniu monopolu i zmów cenowych, jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 roku – poinformował w niedzielę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

fot. Shutterstock.com Article

Sezon skupu owoców miękkich rozpoczyna się w czerwcu.

"Mam nadzieję, że po przejściu pełnej ścieżki legislacyjnej i prawnej ten holding, jeśli zostanie zarejestrowany, mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem owoców miękkich będzie mógł łamać monopol i zmowy cenowe" – powiedział na antenie TVP1 Kowalczyk.

Za co ma odpowiadać holding spożywczy

W piątek w siedzibie resortu aktywów państwowych wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na rzecz tworzenia holdingu spożywczego.

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o przejęciu spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić tworzenie holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką stworzoną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które obejmie Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie, jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Państwowy holding spożywczy zacznie działać od sezonu owoców miękkich

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Firfans
Państwo powinno tworzyć warunki do biznesu a nie brać się za biznes.
.
.
Chyba, że ktoś chce tu kręcić jakieś lody i mieć dobrze płatną pracę po zakończeniu kadencji.
84 1
odpowiedź
User
Twój diler
Morawiecki twój stary walczył z komuną a ty mu tworzysz PGR 2
4 1
odpowiedź