SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PAP po przejęciu Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” sprzeda pisma z portfolio „Detektywa”

Polska Agencja Prasowa wkrótce oficjalnie przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”. W jego portfolio znajduje się miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl. Jak udało nam się ustalić, zarząd PAP po sfinalizowaniu transakcji ma zamiar sprzedać wszystkie tytuły z portfolio tego wydawnictwa.

fot. Marcin KmiecińskiArticle

Planowane połączenie ogłoszone przez Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” – o czym w Wirtualnemedia.pl pisaliśmy wielokrotnie - będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda. Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30, 69 mln zł, a w PWR – 24 mln zł.

Do finalizacji transakcji wymagana była jednak zmiana ustawy o Polskiej Agencji Prasowej. 22 listopada br. Ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

PAP sprzeda tytuły z portfolio PWR

W portfolio wydawnictwa PW „Rzeczpospolita” znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl.

Jak udało nam się ustalić, Polska Agencja Prasowa nie jest zainteresowana prowadzeniem działalności wydawniczej tych tytułów.

- Wydawanie miesięcznika "Detektyw”, kwartalników „Detektyw Extra” i „Detektyw wydanie specjalne” oraz portalu magazyndetektyw.pl znajduje się poza głównym obszarem działalności Polskiej Agencji Prasowej. Z tego powodu intencją zarządu PAP jest sprzedaż tych tytułów. Prace nad transakcją będą prowadzone po finalizacji przejęcia PWR. Priorytetem nie jest w tym przypadku szybkość sprzedaży, ale uzyskanie właściwych warunków - przekazał Wirtualnemedia.pl Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

Jednoosobowy zarząd Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek, do niedawna członek zarządu PAP. Spółka od kilkunastu lat zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami i wynajmuje jej biurowiec w centrum Warszawy.

Połączenie nie wymaga zgody prezesa UOKiK z tego względu, że obrót żadnej ze spółek z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczył progu 10 mln euro.

Malejący zysk PW „Rzeczpospolita”

Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” w ub.r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 4 proc. do 4,23 mln zł, przy czym wpływy ze sprzedaży czasopism „Detektyw” spadły o 8,1 proc. do 2,52 mln zł. Zysk spółki zmalał z 1 mln zł do 640,3 tys. zł.

Prezesem Polskiej Agencji Prasowej od stycznia br. jest Wojciech Surmacz, a członkiem zarządu Łukasz Świerżewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PAP po przejęciu Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” sprzeda pisma z portfolio „Detektywa”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arturro
PAP przejmuje firmę, mimo, że nie jest zainteresowana wydawaniem tytułów tej firmy.
Po co więc PAP przejmuje tę firmę?
odpowiedź
User
po
przejęcie przez PAP tej firmy to jedyne w ostatnich latach konkretne działanie które da szansę na rozwój. dobra idea i pomysł
odpowiedź