SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PAP pozywa Agorę za bezprawne wykorzystywanie jej treści

Zarząd Polskiej Agencji Prasowej podjął decyzję o pozwaniu do sądu spółki Agora za bezprawne wykorzystywanie treści PAP przez serwisy internetowe spółki.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR Article

W czwartek późnym popołudniem PAP wystosował komunikat w tej sprawie. - W związku z zakończeniem z dniem 30 kwietnia obowiązywania umowy pomiędzy PAP a Agora SA, media spółki Agora (m.in. Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, wyborcza.pl, sport.pl i tokfm.pl) utraciły prawo do korzystania z serwisów Polskiej Agencji Prasowej. Pomimo tego serwisy internetowe Agory nadal wykorzystują treści pochodzące z serwisów PAP. Agora nie zaprzestała bezumownego korzystania z treści PAP także po wystosowaniu przez PAP przedsądowego wezwania w tej sprawie. W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd PAP podjął decyzję o pozwaniu spółki Agora SA za bezprawne wykorzystywanie treści PAP - czytamy w oświadczeniu PAP.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, to Agora z końcem kwietnia wypowiedziała umowę Polskiej Agencji Prasowej. Powodem miała być ogólna dostępność do treści, które są publikowane przez PAP.

Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory, nie chce tego komentować. - Nie otrzymaliśmy jeszcze pozwu, nie będziemy się więc na razie ustosunkowywali do komunikatu PAP - powiedziała dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Spółka ma wypracować stanowisko po otrzymaniu pozwu oficjalną drogą.

Rosnące wpływy i strata netto Agory

W pierwszym kwartale br. Agora zanotowała 301 mln zł wpływów ze sprzedaży (o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej) oraz 6,1 mln zł straty netto. W całym ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 0,8 proc. do 1,2 mld zł i 13,2 mln zł straty netto.

Na koniec marca br. firma miała 130,9 mln zł wolnych środków pieniężnych, w tym 47,3 mln zł w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 83,6 mln zł zainwestowane w krótkoterminowe papiery wartościowe. Jej spółka zależna AMS miała 21,6 mln zł zablokowane jako zabezpieczenie gwarancji bankowych na realizację, budowę i modernizację wiat przystankowych w Warszawie.

Zadłużenie kredytowe Agory na koniec minionego kwartału wynosiło 107,1 mln zł, z czego 73,5 mln zł przypada na sieć Helios (to kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego).

Zarząd firmy dwa tygodnie temu zarekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, żeby w br. nie wypłacać dywidendy, za to przeznaczyć do 23,83 mln zł na skup własnych akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PAP pozywa Agorę za bezprawne wykorzystywanie jej treści

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
on
bo bo bo bo ja nie mam pi pi piniedzy. Nie nie chcecie po po polaczki kupowac mojej ga ga gazety. 20 artykułów o kaczynskim, macierewiczu i dudzie na DOBE! ambitne pismo!
odpowiedź
User
ja
Jak mnie tkniecie poskarze sie UNII ! tusku ratuuuj!
93 75
odpowiedź
User
gratki
Za komuny było LEPIEJ!. Mozna było krasc dowoli. A teraz troche pokradłem i juz sie czepiaja!? Co za rzady mamy! typowe panstwo policyjne!
80 73
odpowiedź