SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wg maili Dworczyka szef PAP ustalał z premierem wywiad z prezydentem. „Narracja gotowa, trzeba poprzecinać pytaniami”

W poniedziałek ujawniono screen maili, w których prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz miał zgodzić się na propozycję premiera Mateusza Morawieckiego, żeby pilnie zamieścić wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą oparty na wcześniejszym komunikacie dotyczącym Funduszu Medycznego.

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. materiały prasowe Article

Na screenie przedstawiono maile z 7 marca ub.r., kiedy trwała kampania przed wyborami prezydenckimi. Po godz. 13 Mateusz Morawiecki miał w mailu do Wojciecha Surmacza przypomnieć swoje ustalenia z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczące utworzenia nowego Funduszu Medycznego o wartości ponad 2,7 mld zł rocznie.

- Wojtek - czy mógłbyś dać jakiegoś sprytnego dziennikarze aby przeprowadził bardzo pilnie wywiad z panem prezydentem ws. funduszu - narracja jest gotowa tylko trzeba ładnie to wszystko ująć i po przecinać pytaniami - czytamy w screenie domniemanego maila od szefa rządu. - Pan prezydent jest panem prezydentem i nie wiem dokładnie jak to ułożymy ale generalnie chodzi mi o treść - miał zaznaczyć Morawiecki (pisownia oryginalna).

- Działamy. Pytania już są gotowe, pójdą do Błażeja Spychalskiego, a ja je wysyłam właśnie do Mariusza Chłopika. Myślę, że na jutro rano - żeby nie przegrzać - rozmowa z Tobą. I to już sobie zrobimy na spokojnie - czytamy w odpowiedzi, którą Wojciech Surmacz miał wysłać po pół godziny.

- Tak będzie najlepiej. Tak działajmy. Dopilnuj tego Wojtek! - miał odpowiedzieć Morawiecki. - Pilnuję 24/7 - odpisał Surmacz.

Screeny maili zostały ujawnione, ponieważ były wysyłane także na prywatny adres szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Od czerwca br. zawartość jego skrzynki jest stopniowo publikowana, początkowo maile zamieszczano w rosyjskim komunikatorze Telegram, a obecnie w serwisie Poufna Rozmowa.

Błażej Spychalski przez ponad trzy lata był prezydenckim ministrem ds. kontaktów z mediami. Z kancelarii Andrzeja Dudy odszedł z końcem września br., według ustaleń „Gazety Wyborczej” na początku października zaczął pracę w państwowym koncernie Orlen.

Mariusz Chłopik niedawno przeszedł z PKO BP (był tam przez kilka lat dyrektorem ds. Ekstraklasy i gamingu) do Legii Warszawa na stanowisko pełnomocnika zarządu ds. projektów infrastrukturalnych i szkoleniowych. Jest uznawany za nieformalnego współpracownika Mateusza Morawieckiego. Na początku ub.r. wskutek błędu Facebooka można było przez kilka godzin sprawdzić, którzy użytkownicy zamieszczają wpisy na fanpage’ach z znanych osób i marek. Okazało się, że treści na fanpage’u szefa rządu publikował Mariusz Chłopik.

Wywiad w PAP ukazał się po kilku godzinach od maili

Wojciech Surmacz nie zamierza komentować tej sprawy. - Z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z anonimowym źródłem, udostępniającym zmanipulowane informacje, których pochodzenie wynika z przestępstwa, powstrzymuję się od jakichkolwiek komentarzy i udzielania odpowiedzi - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Bardzo dziękuję wszystkim dziennikarzom, którzy zachowując zdrowy rozsądek, nie ulegają emocjonalnej presji wywieranej przez platformy społecznościowe - zaznaczył.

Dziennikarze komentujący sprawę zwrócili uwagę, że 7 marca ub.r. wieczorem jako depesza PAP opublikowano wywiad z Andrzejem Dudą na temat Funduszu Medycznego. Autorem rozmowy jest Rafał Białkowski.

- I jakże sprawnie poszło. Umówienie wywiadu z pierwszą osobą w państwie, nagranie, spisanie, redakcja, autoryzacja, publikacja w jeden dzień. Od 14:05 do 22:00 i gotowe. Szacuneczek - ironizował na Twitterze Michał Gostkiewicz z Wirtualnej Polski.

Za to Marcel Zatoński z „Pulsu Biznesu” zwrócił uwagę, że Polska Agencja Prasowa zgodnie z ustawą o jej działaniu „ma obowiązek upowszechniać stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów”, a ponadto „umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie stanowisk w ważnych sprawach państwowych”.

- Błędnie interpretujesz ten przepis. Takie same obowiązki ma przecież od zawsze TVP i Polskie Radio, ale tu nie chodzi o robienie „wywiadów” pod ustawione pytania tylko obowiązek publikacji oficjalnych stanowisk czy komunikatów - napisał do Zatońskiego Paweł Prus - były dziennikarz, obecnie partner w Good Story.

Wielu dziennikarzy skrytykowało na Twitterze to, jak prezes PAP i premier ustalali wywiad z prezydentem.

- "Pytania są już gotowe". Pseudo-dziennikarstwo polskiej disco-prawicy. Komuna na całego - napisał Janusz Schwertner z Onetu. - „Pytania gotowe”, „narracja jest gotowa” i „poprzecinać pytaniami” - ktoś ma jeszcze wątpliwości jakiego dziennikarstwa chcą rządzący? - spytał Radomir Wit z TVN24.

- To ja już się nie dziwię, dlaczego PAD jest jedynym prezydentem RP, z którym nie miałem wywiadu i raczej mieć nie będę - skomentował Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”.

Surmacz szefem PAP od 2018 roku

Wojciech Surmacz prezesem Polskiej Agencji Prasowej został na początku 2018 roku, został wybrany w konkursie przeprowadzonym przez Radę Mediów Narodowych. Przedtem przez ponad rok pracował w Polskim Radiu, kolejno jako szef redakcji gospodarczej i wicedyrektor Trójki.

Od maja 2014 roku do sierpnia 2016 roku był redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej” i wGospodarce.pl, zastąpił go tam Maciej Wośko. Wcześniej Surmacz pracował jako dziennikarz w miesięczniku „Forbes” (w latach 2011-2014), tygodniku „Newsweek Polska” (2007-2011) i dzienniku „Puls Biznesu” (w latach 1998-2007).

Media w mailach Michała Dworczyka

W minionym tygodniu w serwisie Poufna Rozmowa pojawił się screen maila z wiosny 2015 roku wysłanego do Michała Dworczyka przez Krzysztofa Nowinę-Konopkę. Obecny dziennikarz „Wiadomości” TVP miał prosić polityka o przesłanie dalej CV.

W drugiej połowie września ujawniono screeny maili, z których wynikało, że w październiku 2018 roku Mateusz Morawiecki przygotował medialną obronę, gdy stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzuciło, iż jego doradca Maciej Kaliński reprezentował też interesy reprywatyzacyjne w Warszawie. „Kto dzwoni w tej sprawie do TVP, kto do normalniejszych portali typu Interia?” - spytał w upublicznionym mailu szef rządu.

Według innych maili Mateusz Morawiecki uczestniczył w przygotowywaniu odpowiedzi dla dziennikarzy TVN, którzy w 2019 roku dopytywali o jego loty w statusie HEAD. Szef rządu w ujawnionej korespondencji radzi "ważyć każde słowo" i proponuje, by tak formułować odpowiedź dla dziennikarzy, by "było widać, że to jakaś ogólna, mistyczna, ezoteryczna procedura”.

W połowie września pojawiły się screny maili, w których dziennikarz „Faktów” TVN Krzysztof Skórzyński radził Michałowi Dworczykowi w sprawie komunikatu o szczepieniach przeciwko koronawirusowi. TVN Grupa Discovery zawiesiła Skórzyńskiego i zdjęta z ramówki prowadzony przez niego w TVN24 magazyn „Sprawdzam”. W zeszłym tygodniu poinformowano, że dziennikarz pozostanie w firmie, ale nie będzie pracował przy programach o tematyce politycznej.

Dołącz do dyskusji: Wg maili Dworczyka szef PAP ustalał z premierem wywiad z prezydentem. „Narracja gotowa, trzeba poprzecinać pytaniami”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patryk
Mnie już nic nie dziwi.Ani łamanie prawa ,ani łamanie konstytucji, ani walka z sądami.Naprawdę mnie już nie dziwi i nie zdziwi co zrobią pisowcy.
59 9
odpowiedź
User
Marian
Ci ludzie z tvp info są wstydem dla dziennikarstwa.Hańba.
49 7
odpowiedź
User
Śmieszek
"rzetelne dziennikarstwo" hahahaha
47 8
odpowiedź