SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA

Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu kontrowersyjną umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi ACTA.  Zdecydowana większość eurodeputowanych - 478 głosowała przeciwko umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.

Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA

9 europosłów było "za", a 165 wstrzymało się od głosu. Decyzja Parlamentu Europejskiego oznacza, że umowa nie wejdzie w życie. Partie chadeckie starały się do ostatniej chwili o przesunięcie terminu głosowania, by uratować projekt. We wtorek trwała jeszcze w tej sprawie burzliwa debata.

"Jestem bardzo zadowolony, że Parlament przychylił się do mojej opinii, w której zalecałem odrzucenie porozumienia", powiedział odpowiedzialny za parlamentarne prace nad ACTA, brytyjski deputowany David Martin (S&D, UK). Powtórzył formułowane wcześniej wielokrotnie zastrzeżenia, że umowa ta zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które mogą być rozmaicie interpretowane. "Kiedy idziesz za głosem zwykłych ludzi, mówią, że jesteś populistą, a kiedy ulegasz lobby przemysłowemu, mówią, że zachowujesz się odpowiedzialnie", stwierdził Martin. Podkreślił jednak, że należy szukać innych sposobów ochrony praw własności, które stanowią "naturalne bogactwo europejskiej gospodarki".
 
PE miał prawo zaaprobować lub odrzucić ACTA, nie mógł natomiast wprowadzić do niej żadnych modyfikacji. Definitywnego odrzucenia umowy domagali się w PE socjaliści, Zieloni, komuniści, a od niedawna także liberałowie.

21 czerwca komisja PE ds. handlu międzynarodowego zarekomendowała odrzucenie umowy przez cały parlament. Z kolei Komisja Europejska zapowiadała, że ewentualna negatywna decyzja PE nie zatrzyma postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Komisja zwróciła się do Trybunału o opinię, czy ACTA jest zgodna z prawem UE.

- Odrzucenie ACTA jest pierwszym krokiem ku zmianie przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej w internecie, w sposób, który umożliwi pełne korzystanie z sieci internautom i powszechny dostęp do dóbr kultury - podkreślał wcześniej europoseł Paweł Zalewski (PO).

Kilkumiesięcznym pracom Parlamentu Europejskiego nad porozumieniem towarzyszyła bezprecedensowa kampania rozmaitych grup interesu, w tym także tysięcy obywateli UE, którzy poprzez masowe demonstracje uliczne, rozsyłanie maili i telefonowanie do posłów domagali się odrzucenia umowy. Do Parlamentu wpłynęło kilka petycji przeciwko porozumieniu ACTA, w tym jedna podpisana przez ponad 2,8 miliona Europejczyków.
 
ACTA zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które zdaniem krytyków ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

Porozumienie ACTA było negocjowane przez Komisję Europejska w imieniu UE i jej państw członkowskich oraz przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Singapur, Koreę Południową oraz Szwajcarię. Jego celem było wzmocnienie międzynarodowej ochrony praw własności intelektualnej. Środowe głosowanie Parlamentu Europejskiego oznacza, że ani Unia Europejska, ani żaden kraj członkowski indywidualnie nie mogą przystąpić do porozumienia.

  • Więcej informacji:
  • ACTA
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl