SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znany patostreamer zatrzymany przez policję, z zakazem publikowania treści w internecie

Patostreamer Daniel Z. znany na YouTubie jako Daniel Magical został zatrzymany ze swoją matką za publiczne pochwalenie przestępstwa. Wyszedł za kaucją, ale polski rząd zapowiada walkę z tego typu działalnością w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji liczy również na pomoc użytkowników w zgłaszaniu nielegalnych treści.

Kilka dni temu toruńska policja zatrzymała Daniela Z., który w sieci znany jest pod pseudonimem Daniel Magical oraz jego matkę. Chodziło o transmisję z 13 stycznia br., kiedy oboje w trakcie 27. finału WOŚP mieli podczas live’a pochwalić atak nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Padły słowa: „niestety przeżył” oraz m.in. „niech zdycha”.

Szef MSWiA po tym wydarzeniu oraz w związku z falą komentarzy w sieci, utożsamianych z mową nienawiści zapowiedział walkę z tego typu wypowiedziami w internecie. Zatrzymano kilka osób, które groziły obecnie urzędującym prezydentom innych miast czy prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

Ostatecznie Daniel Z. oraz jego matka wyszli za kaucją w wysokości kilku tysięcy złotych, zostali objęci dozorem policji (mają meldować się na komisariacie kilka razy w tygodniu). Za publiczne pochwalenie przestępstwa grozi im kara grzywny (w wysokości do 180 stawek dziennych) oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Toruniu, otrzymał on również zakaz streamowania.

Jego kanał został usunięty z YouTube’a, jednak na platformie można znaleźć co najmniej kilkadziesiąt filmików, w których inni youtuberzy komentują fakt jego zatrzymania.

Nowy wiceminister cyfryzacji zapowiedział walkę z patostreamerami

Wybrany wiceministrem cyfryzacji Adam Andruszkiewicz 31 grudnia 2018 roku zapowiedział, że jego celem w resorcie będzie walka z patostreamerami. Podczas ich transmisji dochodzi do aktów przemocy, poniżania ludzi, pokazywania niedozwolonych treści i używania wulgaryzmów. W internecie cieszą się jednak niesłabnącą popularnością.

- Zminimalizujemy zjawisko patostreamingu! Odbiorcami tych patalogicznych treści są bardzo często dzieci. Chyba nikt nie chce, aby nasze dzieci wychowywały się na takich transmisjach, publicznych libacjach, pokazywaniu przemocy. Działamy! – zapowiedział wiceminister cyfryzacji.

MC: patostreamy to niebezpieczny i demoralizujący proceder

Ministerstwo Cyfryzacji przed kilkoma dniami wydało komunikat w tej sprawie, stwierdzając, że „Transmisje te zyskują ogromną popularność, choć stanowią bardzo niebezpieczny i demoralizujący proceder. Patostreamy stają się również coraz częściej źródłem zysków dla prowadzących je osób”.

Andruszkiewicz  w ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami platform internetowych takich jak Facebook czy YouTube, służbami mundurowymi, by rozmawiać o zagrożeniu wynikającym z tego typu zjawisk. Zapowiadał także kampanię edukacyjną dla młodzieży i dzieci, w których opowie o niebezpieczeństwie płynącym z video w którym prezentowana jest przemoc czy wulgaryzmy.

Stwierdził także, że zwłaszcza w świetle tragedii w Gdańsku - walka z patostreamingiem jest zczególnie ważna. W dyskusji podkreślano niepokojące zjawiska związane z internetem: bardzo niską liczbę zgłoszeń przypadków patostreamingu przez użytkowników sieci, wzrastającą falę mowy nienawiści w internecie po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz korzystanie przez streamerów z płatności alternatywnych po zablokowaniu możliwości zarabiania na streamach przez YouTube.

Przy Rzeczniku Praw Obywatelskich działa także koalicja podmiotów: youtuberów, instytucji państwowych, dziennikarzy, organizacji pozarządowych, SWPS, przedstawicieli policji i prokuratury, która ma działać w ramach walki przeciwko patotreściom w internecie.

Pod koniec listopada ub.r. uczestnicy tzw. Okrągłego Stołu spotkali się, by rozmawiać o patostreamingu. Efektem spotkania było podpisanie deklaracji do walki z patotreściami w internecie.

Dołącz do dyskusji: Znany patostreamer zatrzymany przez policję, z zakazem publikowania treści w internecie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Adam Andruszkiewicz jako pogromca patostreamerów? Paradne...odpowiedź
User
Trololo
Tucznikowi dożywocie i do Sztumu za oszustwa, ale GOHA musi nadawać!
odpowiedź
User
pibek
pod artykułem w komentarzach wściekłe tuczniki z gimbazy
odpowiedź