SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterka pokieruje muzeum w Łomży. „Za Polsatem będę tęsknić”

Reporterka Paulina Waszelewska zakończyła pracę w kanale informacyjnym Polsat News. Odeszła też z mediów. Od grudnia kieruje Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży.

Article

Waszelewska była związana z Polsat News od 2019 roku. Ukończyła teologię w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2017-2019 była kierownikiem działu edukacji kulturalnej i organizacji imprez Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, gdzie m.in. odpowiadała za przygotowanie wniosków projektowych, koordynowanie i realizowanie projektów dotacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tworzenie oferty kulturalnej MDK-DŚT, a także współpracę z MKiDN, Narodowym Centrum Kultury oraz szkołami, stowarzyszeniami i instytucjami miejskimi.

W przeszłości pracowała jako dziennikarka Telewizji Polskiej (TVP3 Białystok), „Gazety Współczesnej”, Radia Nadzieja i „Głosu Katolickiego”, a także była redaktorem naczelnym portalu informacyjnego MyLomza. Posiada m.in. certyfikat Institute of Leadership & Managment w Londynie w zakresie zarządzania projektami, stresem i konfliktem w organizacji.

„Zaczyna się nowa przygoda”

Jak to się stało, że dotychczasowa dziennikarka pokieruje muzeum? - Zaczynam nowe wyzwanie zawodowe. Jesienią komisja konkursowa wybrała mnie na stanowisko dyrektora Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży. Później kandydaturę wskazaną przez komisję zaaprobował prezent miasta, a do końca listopada trwał mój okres wypowiedzenia w Polsat News. Zaczyna się nowa przygoda zawodowa, nowe wyzwania, mam jednak nadzieję wykorzystać doświadczenie, które zdobyłam również jako kierownik działu edukacji kulturalnej i organizacji imprez w Miejskim Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Za Polsatem będę tęsknić, ale mam nadzieję spotkać tę załogę jeszcze wielokrotnie - także w progach Muzeum - mówi była dziennikarka Polsat News portalowi Wirtualnemedia.pl.

Zobacz także: Polsat pracuje nad stworzeniem konkurencji dla „W tyle wizji” i „Szkła kontaktowego”

Pokonała pięciu konkurentów

Miasto Łomża informuje, że do ogłoszonego na początku lipca br. konkursu na dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przystąpiło sześć osób. Pięć z nich, spełniających wymogi formalne przeszło do kolejnego etapu, w trakcie którego komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Najlepiej wypadła w nich Paulina Waszelewska.

-  Wybór przez komisję konkursową i powołanie przez Prezydenta Miasta traktuję jako wyraz ogromnego zaufania, ale i postawienie zadania, niełatwego, ale do realizacji - zapowiada nowa dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego Paulina Waszelewska. Co zamierza zmienić w muzeum? - Przede wszystkim to przełamanie pewnych schematów. Dziś, jak pokazują badania, osoba wchodząca do muzeum poświęca zaledwie siedem sekund na ocenę, czy to miejsce jej się podoba, czy chce w nim zostać, czy wystawa jest dla niej atrakcyjna. Mowa tu oczywiście o odbiorcy indywidualnym, a nie grupie szkolnej, bo młodzież przyprowadzona przez nauczyciela nie ma wyjścia, mówiąc pół żartem, pół serio - musi zostać. Chciałabym poszerzyć przyzwyczajenia percepcyjne związane z wizytą w muzeum i galerii sztuki. Zaproponować kierunki działań- przede wszystkim edukacyjnych, kulturotwórczych, które zachęcą i młodszych i starszych mieszkańców Łomży do wstąpienia w nasze progi - tłumaczy była dziennikarka.

Koncepcja programowa przygotowana przez nową dyrektor zakłada realizację idei "muzeum otwartego" - miejsca, które wychodzi do odbiorców, ale także odbiorców przyciąga, nie tylko prezentując wartościową historię i kulturę, ale także wpisując ją w aktualny kontekst społeczny.

- Dziś muzeum jest przestrzenią dialogu, miejscem, które mocno oddaliło się od wyobrażenia „założenia kapci i cichego zwiedzania ekspozycji”. Każda z planowanych przez nas w najbliższym czasie wystaw ma ogromny potencjał kulturotwórczy, edukacyjny i integracyjny. Działania planowane wokół każdej z ekspozycji są różnorodne, a łączy je efekt - pomogą odbiorcom w eksploracji różnych pól doświadczenia muzealnego - ocenia Paulina Waszelewska.

Do realizacji swoich zamierzeń, Muzeum Północno - Mazowieckie będzie starało się sięgać po dotacje zewnętrzne. Z myślą o przyszłorocznych działaniach, złożyło już wniosek o wsparcie w dwóch programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Odejścia i transfery do Polsat News

W ostatnim czasie z Polsat News pożegnało się kilkunastu dziennikarzy. Artur Molęda dołączył do TVN24, a Mateusz Maranowski do TVP Info. Grzegorz Łaguna został rzecznikiem Kulczyk Foundation, a Michał Giersz przeszedł do CD Projekt Red. Polsat News zasilili Agata Biały-Cholewińska i Michał Cholewiński, którzy wcześniej pracowali w TVP Info. Na przełomie roku w „Wydarzeniach” zadebiutuje też Katarzyna Zdanowicz. Do grona reporterów dołączyli: Agnieszka Witkowicz-Matolicz (wcześniej Muzo.fm), Aleksandra Dunajska-Minkiewicz (do tej pory „Kurier Lubelski”) i dotychczasowe dziennikarki TVP3 Białystok Ewelina Brzozowa i Katarzyna Szatyłowicz.

 Polsat News miał w październiku 2021 roku 1,5 proc. udziału w rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reporterka pokieruje muzeum w Łomży. „Za Polsatem będę tęsknić”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
z tego co mówi, ma wizję i plan działania w kilku tematach. Brzmi ciekawie, powodzenia!
odpowiedź
User
AS
Ten kto myśli, ucieka z tego syfu bez przyszłości z głodowymi pensjami i folwarcznym zarządzaniem.
odpowiedź
User
usa
Od kilku miesięcy mieszkam w USA. Tutaj nawet kablówki są o niebo lepiej robione jak PN, wyposażone w kilka wozów DSNG, ekipy dźwiękowe i zdjęciowe. Ale to nie polskie "byle było". Polsat News nie jest stacją informacyjną. Przypomina wyrób czekoladopodobny. Paulina nie będzie musiała już marznąć na lajfach "z du*y". Powodzenia i pozdrowienia z San Diego!
odpowiedź