SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gdańsk w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nowa nazwa ulicy i szkoły, konferencja i książka

W rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, miasto przygotowało szereg wydarzeń, upamiętniających jego postać. Jedna ze szkół i miejskich ulic otrzymają imię prezydenta, odbędzie się kilka spotkań poświęconych jego pamięci. - Chciałabym, byśmy potrafili być razem, jeszcze raz powiedzieć „nie” dla nienawiści - komentuje prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska / fot. Renata Dąbrowska Article

Prezydent Paweł Adamowicz padł ofiarą śmiertelnego zamachu podczas ubiegłorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2019 roku na Targu Węglowym. W pierwszą rocznicę tych tragicznych wydarzeń Gdańsk organizuje imprezy, mające pielęgnować pamięć o zabitym prezydencie.

- Z wdzięcznością myślę o nas, o gdańszczankach i gdańszczanach, gdy wspominam solidarność i wspólnotę, którą tworzyliśmy rok temu żegnając naszego prezydenta Pawła Adamowicza. W pierwszą rocznicę śmierci bardzo bym chciała, byśmy potrafili być razem – żeby wspomnieć prezydenta, jeszcze raz powiedzieć „nie” dla nienawiści, zastanowić się nad tym, czy możliwa jest zmiana naszego życia na lepsze. Zapraszam do wspólnego przeżycia tego czasu, bo to dobra, budująca wspólnota - komentuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Piątek, 10 stycznia

Ratusz zachęca do wywieszania flag Gdańska i Polski w oknach domów w dni poprzedzające rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, a także w samą rocznicę. Chętni mogą odbierać flagi w Zespole Obsługi Mieszkańców na stanowisku nr 15 i 16 na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w piątek, 10 stycznia od godz. 9.00. Wydawane będą do wyczerpania zapasów.

Dla upamiętnienia jego osoby, w piątek 10 stycznia Liceum Uniwersyteckie w Gdańsku otrzyma imię prezydenta Pawła Adamowicza. Uroczystość rozpocznie się o godz.10.00 w sali S 205 (audytorium) Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4.

Niedziela, 12 stycznia

Tego dnia o godz. 16.00 w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności (od strony Hotelu Gryf) odbędzie się 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie będzie można zobaczyć takie gwiazdy jak: Voo Voo z Gośćmi, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, PECTUS, KOMBI, Natalia Cepelik Muianga, Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Także w niedzielę o godz. 19.30 zorganizowane będzie wyjątkowe „Światełko do nieba” - wraz ze wspomnieniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

Poniedziałek, 13 stycznia

O godz. 10.00 przy wjeździe na estakadę (od strony Piecki - Migowo) odbędzie się uroczyste nadanie nazwy alei Pawła Adamowicza. Po czym będzie możliwość, aby kierowcy po raz pierwszy przejechali 220 metrowym wiaduktem, zwanym „estakadą wenecką”. Inwestycja połączy górny taras Gdańska z dolnym oraz rozszerzy sieć transportu tramwajowego. Aleja stanowi część jednej z największych inwestycji prowadzonych w mieście. To element Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość tej inwestycji wynosi 240 mln złotych.

Także w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie wokół książki Katarzyny Żelazek pt. „Śmierć Prezydenta, jak zmienił nas tamten styczeń”. Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie nie jest już takie samo jak wcześniej. Powstało 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Wydanie dopełniają zdjęcia fotoreporterów -zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.

Tego samego dnia w okolicach Katowni zostanie wmurowana tablica, poświęcona prezydentowi Adamowiczowi. W miejscu, w którym w zeszłym roku stała scena, na której doszło do tragicznych wydarzeń zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak. Na koniec spotkania (rozpocznie się ono o godz. 19.45) rozbłysną światła na ul. Długiej i uczestnicy wspólnie przejdą do grobu prezydenta Adamowicza. W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań.

Środa, 15 stycznia

W środę, 15 stycznia w audytorium ECS w godz. 10.00-18.00 odbędzie się konferencja pt. „Przemoc i polityka”. Konferencja ma zebrać inicjatywy badawcze i aktywności, w ramach których podjęto próbę analizy sytuacji psychopolitycznej w Polsce, która przyczyniła się do morderstwa. W debacie wezmą udział między innymi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, posłanka do Parlamentu Europejskiego i Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, a także naukowcy i eksperci z dziedziny socjologii i psychologii.

 

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

W poniedziałek, 13 stycznia w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Armii Krajowej – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Targ Drzewny – Szeroka – Tokarska – i dalej po stałej trasie. Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny. Przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.

Od soboty, 11 stycznia (od godz. 20.00) do poniedziałku, 13 stycznia do zakończenia uroczystości, zostanie zamknięta ul. Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ul. Bogusławskiego będzie odbywał się ul. Podwale Przedmiejskie, Zbytki. Do wtorku, 14 stycznia ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ul. Bogusławskiego.

Do poniedziałku, 13 stycznia będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nowa nazwa ulicy i szkoły, konferencja i książka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kajtek
My w cukierni zrobiliśmy taki pomnik z czekolady i damy na Owsiaka.
2 1
odpowiedź