SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kukiz przeprosił Kolendę-Zaleską za słowa o zarobkach zarządu Fundacji TVN. „Nieprecyzyjnie się wyraziłem”

Paweł Kukiz na antenie RMF FM przeprosił Katarzynę Kolendę-Zaleską za podanie nieprawdziwej wiadomości, jakoby na zarobki zarządu kierowanej przez dziennikarkę Fundacji TVN przeznaczano sporą część pieniędzy uzyskanych w ramach 1 proc. podatku. - Nieprecyzyjnie się wyraziłem - tłumaczył.

Paweł Kukiz, fot. screen z TVP1Article

- Przepraszam panią redaktor Kolendę-Zaleską, przepraszam również zarząd Fundacji TVN - stwierdził Paweł Kukiz w piątkowej porannej rozmowie w RMF FM.

Chodzi o jego wypowiedź ze środy. Poseł stwierdził, że na pensje trzyosobowego zarządu Fundacji TVN idzie jedna czwarta z 4,5 mln zł przekazanych przez darczyńców w ramach 1 proc. podatku dochodowego.

Katarzyna Kolenda-Zaleska szybko zareagowała na Twitterze. - Pan kłamie. Proszę natychmiast wycofać się z oskarżeń wobec Fundacji TVN - napisała do Kukiza.

- Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Powiedziałem o kwocie 4,5 miliona, która wpłacana jest z 1 proc. podatku przez osoby prywatne na Fundację TVN i że jedna czwarta tych pieniędzy idzie na wypłaty dla zarządu - opisał Kukiz w RMF FM.

Przyznał, że w jego stwierdzeniu są dwie nieprawdziwe informacje: środki zebrane z 1 proc. podatku Fundacja TVN w całości przeznacza na cele charytatywne, a pieniądze na wynagrodzenie zarządu pozyskuje z innych źródeł. - I nie jest to milion zł rocznie na trzyosobowy zarząd, tylko 580 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Przepraszam jeszcze raz - podkreślił.

 

Do jego przeprosin Katarzyna Kolenda-Zaleska odniosła się na Twitterze. - Doceniam @pkukiz Prawda jest ważna - stwierdziła.

Katarzyna Kolenda-Zaleska na czele Fundacji TVN od 7 lat

Największym projektem Fundacji TVN jest obecnie budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja przeznaczy na do 31 mln zł. Kamień węgielny wbudowano w czerwcu ub.r., ośrodek ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

W ub.r. po przerwie spowodowanej pandemią Fundacja wznowiła charytatywny Bal Nocy Letniej. Z biletów, darowizn i licytacji zebrała 5 mln zł, cała kwota zasili budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Na ten cel poszło także 5,77 mln zł przekazane Fundacji w ub.r. przez osoby indywidualne w ramach 1 proc. podatku dochodowego.

Katarzyna Kolenda-Zaleska została prezeską Fundacji TVN wiosną 2016 roku, zastąpiła na tym stanowisku Bożenę Walter. W zarządzie fundacji od jej uruchomienia w 2001 roku jest Dominika Świerczewska, a w połowie ub.r. dołączyła Dominika Stępińska-Duch, od 2019 roku szefowa pionu prawnego i członkini zarządu TVN.

Fundacja związana z Kukizem dostała 4,3 mln zł dotacji od premiera

Wirtualna Polska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że premier Mateusz Morawiecki przyznał 4,3 mln zł dotacji Fundacji "Potrafisz Polsko!", która miała być zapleczem eksperckim ruchu Pawła Kukiza. Za publiczne pieniądze organizacja będzie popularyzować referenda - czyli realizować jeden z punktów politycznego programu Kukiza - napisano na portalu.

O sprawę tę pytany był w środę Paweł Kukiz w "Salonie Politycznym Trójki". "Fundacja zajmuje się przede wszystkim działalnością dobroczynną oraz szerzeniem wartości demokratycznych, proobywatelskich, które powinny być tożsame państwu obywatelskiemu" – powiedział Kukiz.

Jak mówił, fundacja ma np. promować artykuły konstytucji stanowiące, że władza zwierzchnia w RP należy do narodu, który sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio, a także przyznające członkom społeczności lokalnej prawo do zmiany miejscowych władz w drodze referendum.

"Projekt Instytutu Demokracji Bezpośredniej to projekt, o którym rozmawiałem z premierem co najmniej od roku, o konieczności edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie instytucji demokratycznych" – mówił poseł. Zaznaczył, że fundacja "opiekuje się" tym projektem i nie pozyskuje z tego tytułu żadnych pieniędzy.

Zapowiedział, że w miarę realizacji projektu informacje o nim będą publikowane na stronie internetowej. - Myśmy się starali o te pieniądze w różnych miejscach, było ciężko. Uważam, że powinniśmy natychmiast wyedukować społeczeństwo i wprowadzić przynajmniej elementy edukacji bezpośredniej, dlatego, że za chwileczkę się pozabijamy - mówił.

Według Kukiza od 1/4 do 1/3 przyznanej kwoty zostanie przeznaczone na platformę głosowania elektronicznego, przygotowywaną przez - jak mówił - "chyba najlepszą firma w Polsce", zatrudniającą kompetentnych informatyków; a platformy będą mogły korzystać np. spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty lokalne i organizować głosowania, których wyniki będą wiarygodne.

Dodał, że fundacja zbiera m.in. pieniądze na pomoc Ukrainie - ostatnia zbiórka przyniosła 250 tys. na samochody dla ukraińskiego wojska, a "nikt w zarządzie fundacji od 2015 r, nie pobiera wynagrodzenia".

Pytany o start w wyborach, Kukiz powiedział, że zależy od "kilku warunków", w tym wypełnienia warunków umowy z PiS, w tym poparcie przez tę partię ustawy o sędziach pokoju. - Jeśli PiS zagłosuje z sędziami pokoju, to wówczas usiądę z prezesem Kaczyńskim do rozmów -zapowiedział.

Jak ujawniła Wirtualna Polska, Mateusz Morawiecki 10 lutego przyznał fundacji "Potrafisz Polsko!" . 4,284 mln zł dotacji.

"+Potrafisz Polsko+ do 2016 roku działała pod nazwą Fundacja Stypendialna "Dzieło Św. Kingi". Założyli ją w 2002 r. działacz pro-life Wiesław Prostko i jego żona. Organizacja miała przyznawać stypendia studiującym absolwentom i uczniom zespołu szkół im. Św. Kingi w Łącku" – informowała wp.pl. Na początku 2016 r. ogłosiła, ze podjęła "decyzję o dołączeniu do wielkiego ruchu społecznego Kukiz’15, a Fundacja staje się jednym z narzędzi wsparcia tego Ruchu". Nazwę fundacji zmieniono na "Potrafisz Polsko!" - hasło ugrupowania Kukiza z kampanii wyborczych.

Dołącz do dyskusji: Kukiz przeprosił Kolendę-Zaleską za słowa o zarobkach zarządu Fundacji TVN. „Nieprecyzyjnie się wyraziłem”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
580 tysięcy dla zarządu "fundacji charytatywnej" to i tak nie mało
odpowiedź
User
a
dawajcie ludzie dali na fundacje.....
odpowiedź