SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PBI rezygnuje z badania GfK Polonia i wraca do współpracy z Gemiusem

Najwięksi polscy wydawcy będący wspólnikami Polskich Badań Internetu zdecydowali, że spółka kończy krótką współpracę z GfK Polonia w zakresie badania polskiego internetu i wraca do współpracy z Gemiusem. GfK od początku br. nie podało żadnych wyników swojego pomiaru.

fot. Shutterstock.comArticle

GfK Polonia do realizacji badania ruchu w polskim internecie został wybrany przez PBI w konkursie rozstrzygniętym w połowie ub.r. Firma miała od początku br. realizować pomiar o nazwie Planet (obejmujący m.in. szczegółowe statystyki korzystania z treści audio i wideo) oraz udostępniać jego wyniki w drugim tygodniu po zakończeniu każdego miesiąca.

Do tej pory nie podano jednak wyników z żadnego miesiąca. GfK i PBI nie informowały konkretnie o powodach tak dużego opóźnienia. Przedstawiciele wydawców i branży marketingowej pytani o to przez Wirtualnemedia.pl w kwietniu oceniali, że brak aktualnych statystyk jest coraz większym problemem przy realizacji kampanii reklamowych.

Wspólnicy PBI we wtorek zdecydowali o rozwiązaniu umowy z firmą GfK Polonia. Uzasadniono, że wynika to z opóźnienia wdrożenia realizacji badania o więcej niż trzy miesiące.

Gemius do końca ub.r. przez ponad 10 lat realizował na zlecenie PBI badanie Megapanel. Firma po utracie tego zlecenia na rzecz GfK Polonia kontynuuje swoje badanie pod marką gemiusAudience. Od wyników z kwietnia br. oprócz statystyk ruchu na komputerach, smartfonach i tabletach podawany jest łączny zasięg serwisów i grup stron. Natomiast w maju uruchomiła stronę z wynikami o odwiedzalności na bieżąco z ostatnich dni i tygodni oraz z prognozami na najbliższy czas.

- Gemius dysponuje potencjałem aby prowadzić tego rodzaju badania, ma silną pozycję nie tylko w Polsce, ale również na rynkach europejskich. Świadczą o tym fakty. Ostatnio firma wygrała konkurs zorganizowany przez nasz odpowiednik w Czechach, a metodologia badawcza Gemiusa już dwukrotnie otrzymała nagrodę IAB Europe - uzasadnia Sławomir Pliszka, prezes PBI.

Wyniki nowego pomiaru realizowanego przez Gemiusa zostaną udostępnione na początku czerwca br.

Dołącz do dyskusji: PBI rezygnuje z badania GfK Polonia i wraca do współpracy z Gemiusem

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Franz
To było do przewidzenia. W ogóle cała ta decyzja współpracy z gfk to jedna wielka pomyłka
odpowiedź
User
marketer
ale jaja ;)
odpowiedź
User
media
szkoda, Gemius explorer to gówno w porównaniu z Probe (program do obsługi Planet)
odpowiedź