SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PBS DGA ma trafić na warszawską giełdę

Spółka Doradztwo Gospodarcze DGA rozważa wprowadzenie na giełdę spółki ze swojej grupy kapitałowej, PBS DGA, w celu pozyskania kilkunastu milionów złotych na przejęcia i poprawę technologii.

DGA planuje także emisję własnych akcji wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Obie emisje mogą dojść do skutku w IV kw. tego roku, poinformował w środę prezes DGA Andrzej Głowacki.

"Doszliśmy do wniosku, że warto byłoby wzmocnić PBS DGA dzięki pozyskaniu kapitału z giełdy. Rozważamy rozpoczęcie prac nad prospektem emisyjnym, ale musimy porozumieć się w tej kwestii z pozostałymi akcjonariuszami. W drugim kwartale, może już w kwietniu moglibyśmy zacząć pisać prospekt" - powiedział Głowacki podczas konferencji prasowej.

"Wartość oferty może wynieść kilkanaście mln zł i będzie uzależniona od kierunków inwestowania. Myślę, że debiut byłby możliwy w IV kw. tego roku" - dodał prezes.

DGA jest właścicielem 20% udziałów w PBS DGA, która specjalizuje się m.in. w badaniach marki, badaniach cenowych, sondażach opinii publicznej.

Spółka ta miała 16,5 mln zł przychodów oraz 700 tys. zł zysku netto w 2006 roku. Rok wcześniej przychody ukształtowały się na podobnym poziomie, a zysk netto wyniósł 534 tys. zł. Jak zaznaczył prezes, dynamika wzrostu rynku badań to 15% rocznie.

Pod względem przychodów PBS DGA ma ósmą pozycję na rynku oraz pierwsze miejsce według zleceń partii politycznych i fundacji. Wśród kluczowych klientów znajdują się m.in. Agora, Henkel, PKO BP, TVN, GPW, Grupa Lotos, PTK Centertel.

Głowacki powiedział, że pod koniec kwietnia DGA zaprezentuje nową strategię. Spółka planuje nową emisję akcji wartości kilkudziesięciu milionów złotych, z której środki chciałby przeznaczyć na akwizycje. Emisja mogłaby dojść do skutku w IV kw. tego roku.

"Doszliśmy do wniosku, że rozwój organiczny nie jest dobrym sposobem na wzrost DGA, dlatego planujemy emisję akcji, która będzie przeznaczona na przejęcia. Na razie trudno mi podać dokładną kwotę, ale myślę, że będzie to kilkadziesiąt milionów złotych" - powiedział prezes.

"Rozpoczęliśmy wstępne rozmowy w sprawie akwizycji. Największe synergie moglibyśmy uzyskać w obszarze inżynieryjnym, gdzie moglibyśmy wykorzystać umiejętności budowy konsorcjów, oraz w segmencie szkoleniowym" - dodał.

W 2006 roku grupa kapitałowa DGA osiągnęła 39,5 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 31,3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 1,8 mln zł wobec 2,6 mln zł straty w 2005 roku, a zysk netto sięgnął 3,2 mln zł wobec 3,4 mln zł straty rok wcześniej.

Rentowność netto sięgnęła 10% (8% z podwykonawcami) wobec zakładanych 15%.

"2006 rok był najtrudniejszym rokiem w naszej historii, tworzyliśmy bardzo duże rezerwy na należności rosyjskie, dokonaliśmy zmian kadrowych, w tym także w zarządzie i zamknęliśmy część projektów" - powiedział Głowacki.

Spółka zwolniła cały zespół doradczy pracujący w Moskwie i zleciła obsługę biura firmie zewnętrznej, wprowadziła system analizy rentowności ofert i projektów, obniżyła także koszty stałe. W firmie został także wprowadzony system motywacyjny.

W IV kwartale skonsolidowane przychody DGA wzrosły do 10,2 mln zł w porównaniu z 4,9 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 1,3 mln zł wobec 5,4 mln zł w IV kw. 2005. Zysk netto wyniósł 1,1 mln zł wobec 4,9 mln zł straty w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Z zysku wypracowanego w 2006 roku DGA zamierza wypłacić 40% dywidendy.

Głowacki poinformował, że w tym roku spółka oczekuje lepszych wyników od ubiegłorocznych.

"Udało nam się odwrócić negatywną tendencję w przychodach i zysku. Czwarty kwartał był trzecim z kolei, w którym udało się wypracować ponad 1 mln zł zysku netto. Myślę, że ta tendencja powinna utrzymać się w tym roku" - powiedział prezes.

DGA duże nadzieje na wzrost przychodów wiąże z napływem środków unijnych do Polski wielkości 103,5 mld euro w latach 2007-2013 i realizacją projektów na rzecz firm, mogących wykorzystać te środki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PBS DGA ma trafić na warszawską giełdę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl