SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pegas stawia na Egipt. Wybuduj tam fabrykę za 60 mln euro

Czeski producent włóknin Pegas Nonwovens, notowany na GPW, planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego w Egipcie. Wartość pierwszego etapu inwestycji  wynosi max. 60 mln euro.

Pegas stawia na Egipt. Wybuduj tam fabrykę za 60 mln euro

"W tym celu podjęto kroki zmierzające do utworzenia nowej spółki pod nazwą Pegas Nonwovens Egypt LLC. Spóka, której początkowy kapitał zakładowy będzie stanowić równowartość 1,7 mln euro, będzie podmiotem w pełni zależnym od Grupy Pegas" - czytamy w komunikacie.

"Utworzenie spółki w Egipcie to wynik pomyślnego zakończenia negocjacji z jednym z kluczowych odbiorców, który wyraził zainteresowanie zawarciem umowy na dostawy naszych produktów do swoich zakładów produkcyjnych na Bliskim Wschodzie. Otrzymaliśmy wstępne pismo informujące o przyznanu zamówienia na długoterminowe dostawy do tych zakładów" – powiedział członek rady dyrektorów Pegas Frantisek Rezac.

Dodał, że po „wnikliwej analizie" wszystkich aspektów projektu jako całości i ponad rocznej analizie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Egipcie, Grupa założyła w tym kraju spółkę zależną, która posłuży jako narzędzie w realizacji inwestycji.

"Obecnie uważamy, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla nowego zakładu będzie strefa przemysłowa w położonym niedaleko Kairu, Mieście 6 Października. Jesteśmy już w trakcie poszukiwania odpowiedniej działki" - dodał Rezac.

Spółka podała, że według planów wartość nakładów inwestycyjnych na realizację pierwszego etapu projektu wyniesie ok. 55 – 60 mln euro. Zatwierdzenie inwestycji zależy od zawarcia ostatecznej umowy z odbiorcą, co powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

"Podpisanie przygotowywanej obecnie umowy pozwoli nam w znacznym stopniu wykorzystać planowane moce produkcyjne. Ponadto budowa zakładu w Egipcie otwiera wiele nowych możliwości na perspektywicznych rynkach Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji" - zaznaczył Rezac.

Pegas zaznaczył w komunikacie, że w perspektywie średnioterminowej zamierza uruchomić w Egipcie dwie linie produkcyjne.

"Przewiduje się, że pierwsza z nich, o mocach produkcyjnych rzędu 20 tys. ton rocznie (w zależności od portfela produktów), zostanie oddana do użytku w II poł. 2013. W przypadku korzystnej koniunktury rynkowej w regionie spółka planuje rozbudowę zakładu w latach 2015 - 2016 o kolejną linię produkcyjną, która zwiększy moce produkcyjne egipskiej wytwórni do 40 – 50 tys. ton" - podano również.

Pegas Nonwovens miał 6,38 mln euro skonsolidowanego zysku netto w I kw. 2011 roku wobec 7,65 mln euro zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,02 mln euro wobec 34,40 mln euro rok wcześniej. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pegas stawia na Egipt. Wybuduj tam fabrykę za 60 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl