SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amnesty International udostępniło narzędzie Mobile Verification Toolkit. Aplikacja sprawdzi, czy telefon użytkownika był szpiegowany

Oprogramowanie Mobile Verification Toolkit umożliwia skanowanie urządzenia, w celu sprawdzenia, czy było ono szpiegowane. Darmowa aplikacja jest dostępna do pobrania na witrynie Github.

Fot. flickr.com Article

Organizacja Amnesty International opracowała oprogramowanie Mobile Verification Toolkit (MVT). Narzędzie umożliwia przeskanowanie smartfonów w celu sprawdzenia, czy urządzenie jest “podsłuchiwane”. Należy zaznaczyć, że aplikacja jest narzędziem open source, a co za tym idzie, osoba jej używająca będzie musiała korzystać z poradnika lub być zaznajomiona z obsługą wiersza poleceń i podstawami Pythona (język programistyczny).

Zastosowanie MVT

Jak działa MVT? Otóż oprogramowanie skanuje na komputerze kopię zapasową wszystkich plików zawartych na smartfonie. Dzięki temu użytkownik urządzenia ma możliwość sprawdzenia, czy osoba nieupoważniona miałą dostęp do danych zawartych na telefonie. Mowa tu, chociażby o aplikacjach, komunikatorach czy złośliwych oprogramowaniach ukrytych między innymi plikami.

Oprogramowanie MVT jest darmowe i pobrać może je każdy użytkownik smartfona z systemem iOS i Android. Deweloperzy udostępnili aplikację na stronie Github, gdzie znajduje się również szczegółowa instrukcja obsługi.

Według ekspertów aplikacja znacznie lepiej radzi sobie ze skanem plików pochodzących z systemu iOS. Niemniej użytkownicy smartfonów z systemem Android nadal mogą przeskanować telefon pod kątem złośliwego oprogramowania, wiadomości SMS oraz pakietów APK.

Rzecz jasna, żeby przeskanować smartfona, użytkownik musi mieć dostęp do komputera z systemem operacyjnym Windows, macOS lub Linux. W przypadku każdego z tych systemów użytkownik musi najpierw wykonać zaszyfrowaną kopię zapasową zawartości smartfona, a następnie postępować zgodnie z instrukcją udostępnioną przez Amnesty International.

Warto również dodać, że Amnesty International udostępnia instrukcję obsługi MVT wyłącznie dla systemów macOS i Linux. Użytkownicy Windowsa mogą jednak zainstalować aplikację symulującą środowisko Linuxa i postępować zgodnie z instrukcją dla tego systemu.

Aplikacja MVT może faktycznie wyśledzić potencjalne ataki na urządzenia użytkowników, chociażby ze strony izraelskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus. Problem tkwi w tym, że aplikacja opracowana przez Amnesty International nie działa prewencyjnie i jest w stanie jedynie ocenić czy szkody zostały już wyrządzone.

Apple ostrzega potencjalne ofiary Pegasusa. Komunikat dostali aktywiści z Ugandy, Salwadoru, Tajlandii i prok. Ewa Wrzosek

Wybrani użytkownicy iPhone’ów z całego świata dostali od Apple komunikat, że ich treści i aktywności w telefonach mogły być śledzone. To pokłosie pozwu, który Apple wytoczył producentowi izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. W Polsce takie powiadomienia otrzymała prokurator Ewa Wrzosek, wobec której wszczęto postępowanie dyscyplinarne, gdy chciała podjąć śledztwo dotyczące organizacji tzw. wyborów kopertowych.

Izrael nie sprzeda Polsce Pegasusa

Jak informują izraelskie media, lista państw mogących kupować od tego kraju specjalistyczne narzędzia szpiegowskie zmniejszyła się ze 102 do 37. Z wykazu usunięto państwa, które Izrael uznał za reżimy autorytarne - w tym Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Meksyk. Na liście tej znalazły się także Polska i Węgry.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amnesty International udostępniło narzędzie Mobile Verification Toolkit. Aplikacja sprawdzi, czy telefon użytkownika był szpiegowany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl