SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Pegaz” wraca do TVP1, nowe pasmo kulturalne przed „Teleexpressem”

W środę 2 marca br. na antenę TVP1 po sześciu latach powróci magazyn kulturalny „Pegaz”, który zyska odświeżoną formułę i nowe logo. Dwa dni wcześniej przed „Teleexpressem” zadebiutuje codzienne pasmo kulturalne „Pegaz - Flesz” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Obydwie pozycje Jedynka przygotowuje we współpracy z TVP Kultura.

Jan PawlickiArticle

Program „Pegaz”, poświęcony kulturze i sztuce był emitowany w TVP1 nieprzerwanie od 1959 do 2004 roku. Potem magazyn został przywrócony na kilka miesięcy w 2009 roku, a ostatnim jego prowadzącym był Filip Łobodziński. Ostatnio przywrócenie „Pegaza” zapowiedział wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, pierwszy odcinek odświeżonej wersji „Pegaza” widzowie Jedynki obejrzą w środę 2 marca br. o godz. 22.30. Każdy odcinek potrwa około 40 minut i w zamierzeniu TVP ma być dużym widowiskiem. Formuła programu pozostanie otwarta, ale będzie przypominać talk-show. Program ma mieć dwoje prowadzących - kobietę i mężczyznę. Obecnie trwają próby kamerowe.

- „Pegaz” będzie wskazówką, co warto wybrać, wysłuchać i zobaczyć w weekend. Nie tylko dla widza z Warszawy - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Pawlicki, dyrektor TVP1.

W każdym odcinku przedstawione zostaną informacje kulturalne, przegląd premier oraz recenzje nowości wydawniczych i muzycznych. Widzowie obejrzą również dyskusję z zaproszonymi do studia ekspertami. Prowadzący porozmawiają z gośćmi na tematy związane m.in. ze sztuką, antropologią kulturową czy problemami cywilizacyjnymi.

Na specjalnie przygotowanej w studiu scenie zorganizowane zostanie głośne czytanie, np. fragmentów sztuki teatralnej, która w najbliższym czasie wchodzi na afisz lub premierowej książki. Fragmenty utworów czytać będą aktorzy, autorzy lub osoby do tego zaproszone. Twórcy cyklu chcą również promować debiutantów na scenie muzycznej „Pegaza”.

„Pegaz” będzie nagrywany bezpośrednio przed emisją w studiu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. Felietony do programu mają być zamawiane również w ośrodkach regionalnych TVP. Obecnie trwają prace nad scenografią, która będzie nawiązywać do słynnego tytułowego symbolu. Program zyska jednak nowe logo, które jest jeszcze projektowane.

Za realizację cyklu odpowiada Joanna Makowska, związana od wielu lat z Telewizją Polską, która zajmuje się przygotowywaniem audycji w TVP Kultura. Szefem redakcji „Pegaza” został wicedyrektor TVP Kultura Jakub Moroz, który wraz z szefem tej anteny Mateuszem Matyszkowiczem jest odpowiedzialny za część merytoryczną programu. Każdorazowo odcinki cyklu będą powtarzane w TVP Kultura.

W poniedziałek 29 lutego około godziny 16.50 w TVP1 wystartuje nowe kilkuminutowe pasmo „Pegaz - Flesz”, które będzie emitowane od poniedziałku do piątku tuz przed „Teleexpressem”. Znajdą się w nim krótkie zapowiedzi np. teatralne oraz bieżące wiadomości kulturalne. Za realizację nowego cyklu również odpowiada TVP Kultura - wieczorem o godz. 20.00 pasmo będzie rozwijane na tej antenie.

Dołącz do dyskusji: „Pegaz” wraca do TVP1, nowe pasmo kulturalne przed „Teleexpressem”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
Bardzo cieszę się że wraca do TVP 1 program "Pegaz"
odpowiedź
User
Donek
Rewelacja!!!Niech żyje mądra Polska.:)
Głupki niech oglądają TVN:)
odpowiedź
User
orion2
Świetna decyzja-tak trzymać!
odpowiedź