SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pentor o bankach

Pentor opublikował wyniki grudniowego sondażu przeprowadzonego w placówkach bankowych w dniach 6-9 bm.

W telefonicznym sondażu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Grudniowy Pengab nie sprawił niespodzianki, tradycyjnie finiszując rok spadkiem. W porównaniu do listopada obniżył się o 3 pkt., kończąc 2005 rok z wartością 39 pkt. Jest to najwyższa wartość dla pomiaru grudniowego od 1997 roku. W porównaniu z ub. rokiem, tegoroczny grudniowy Pengab zamyka rok z wynikiem lepszym o 9,6 pkt. W zestawieniu z ubiegłym rokiem, średnioroczna wartość indeksu wzrosła jednak wyraźnie mniej, bowiem o 5 pkt. Skala poprawy koniunktury jest więc dość wyraźna, ale nie tak znaczna jak w zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2003.

Obniżka wartości indeksu Pengab zdeterminowana była wyraźnie gorszymi niż przed miesiącem przewidywaniami bankowców odnośnie rozwoju sytuacji na rynku. W ich efekcie skumulowany wskaźnik prognoz obniżył się o 6,3 pkt., podczas gdy skumulowany wskaźnik ocen wzrósł o 0,3 pkt. Pogorszeniu uległ również wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, będący syntetycznym miernikiem sytuacji ekonomicznej placówek (spadek z 52,3 do 50,5 pkt). W warstwie ewaluatywnej widoczne jest polepszenie sytuacji na rynku wszystkich produktów depozytowych (z wyjątkiem bieżących depozytów dewizowych), na których zaobserwowano najlepszą koniunkturę w tym roku. Znacznie wzrosło zainteresowanie akcjami w zestawieniu z ubiegłym miesiącem. Mniej korzystne oczekiwania niż przed miesiącem przeważają wobec rozwoju sytuacji na rynku niemal wszystkich produktów depozytowo-kredytowych.

Środowisko bankowe raczej pozytywnie ocenia działania Rady Polityki Centralnej i banku centralnego, szczególnie w zakresie kształtowania centralnych stóp procentowych. Oceny są wyraźnie lepsze niż przed rokiem. Co piąty bankowiec negatywnie ocenia jednak działalność tych instytucji w obszarze wspierania rozwoju gospodarczego kraju.

Banki prowadzą przemyślaną politykę wobec kredytów kredytów hipotecznych - w większości placówek podejmowane są działania w celu dostosowania terminów zapadalności źródeł finansowania do terminów wymagalności kredytów hipotecznych, a ocena ryzyka kredytowego wierzytelności hipotecznych oparta jest na modelach scoringowych.

Poziom zatrudnienia w placówkach bankowych ulega stabilizacji - od dwóch lat wzrasta odsetek oddziałów, w których na przestrzeni ostatniego roku nie zmieniła się liczba pracowników. W przyszłym roku co piąta placówka przewiduje wzrost zatrudnienia, wśród pozostałych symetrycznie rozłożone są przewidywania braku zmian i redukcji zatrudnienia.

W grudniowym pomiarze tradycyjnie sondujemy nastroje bankowców odnośnie nadchodzącego roku. Panuje w nich zdecydowany optymizm, nieco jednak słabszy niż artykułowany w grudniu ub.r. w nastrojach wobec roku 2005.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pentor o bankach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl