SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Petrolinvest inwestuje w gaz łupkowy

Spółka paliwowa Petrolinvest podpisała z 6 podmiotami umowę dotyczącą zasad objęcia udziałów w nowo utworzonej spółce zajmującej się poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego, podała spółka w komunikacie. W efekcie Petrolinvest obejmie 29% akcji spółki Silurian Hallwood Limited (JVC), a dominującym udziałowcem będzie Hallwood Energy z 44% akcji.

Petrolinvest inwestuje w gaz łupkowy

"Zarząd Petrolinvest informuje, że w dniu 20 lipca 2011 roku, w wykonaniu umowy o wspólnej inwestycji spółka podpisała z następującymi podmiotami: Hallwood Energy Group Incorporated, Silurian Hallwood Limited, Silurian Sp. z o.o, Silurian Energy Services, Tabacchi Enterprises Ltd. oraz panem Wiesławem Skrobowskim umowę subskrypcji i porozumienie akcjonariuszy" - czytamy w komunikacie.

Przedmiotem umowy jest określenie zasad objęcia udziałów w nowoutworzonej spółce joint-venture o nazwie Silurian Hallwood Limited (JVC) oraz określenie zasad realizacji wspólnego przedsięwzięcia poprzez spółkę JVC oraz spółkę SES, w której JVC nabył całość udziałów.

"Spółka JVC (bezpośrednio lub poprzez spółkę SES, która posiada cztery koncesje na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego) będzie prowadzić działalność w zakresie poszukiwania ropy naftowej i gazu, wykonywania usług doradczych w zakresie działalności wiertniczej oraz szczelinowania hydraulicznego, a także w zakresie innych usług związanych z gazem łupkowym na terenie Europy" - czytamy dalej.

Petrolinvest objął za cenę 580.000 zł 125,860 udziałów w spółce JVC stanowiących 29% udziałów w kapitale zakładowym JVC oraz uprawniających Petrolinvest do wykonywania 29% głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki. W rezultacie umowy, w ramach JVC została osiągnięta następująca struktura kapitałowa: Hallwood Enery objął 44% udziałów w spółce JVC; Petrolinvest objął 29% udziałów w spółce JVC; Tabacchi objął 22% udziałów w spółce JVC, a Wiesław Skrobowski objął 5% udziałów w spółce JVC.

"Zgodnie z postanowieniami umowy została zawarta również umowa sprzedaży udziałów, na mocy której spółka JVC nabyła 100% udziałów w spółce SES od akcjonariuszy SES tj. Siluran (90% udziałów w SES) oraz pana Wiesława Skrobowskiego (10% udziałów w SES) za łączną cenę 1 mln zł. (...). Spółka SES posiada cztery koncesje na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a za pośrednictwem spółki JVC posiada prawo pierwszeństwa na dwie dodatkowe koncesje. Ponadto SES oczekuje w I i II kwartale 2012 dostaw dwóch dedykowanych dla prowadzenia prac w zakresie poszukiwania gazu łupkowego urządzeń wiertniczych" - wynika z komunikatu

Hallwood Energy, największy udziałowiec nowej spółki, jest firmą specjalizującą się w eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu i jednym z liderów branży w zakresie technologii szczelinowania hydraulicznego, która jest wykorzystywana na całym świecie w procesie eksploatacji złóż gazu łupkowego. Jednym z projektów inwestycyjnych zrealizowanych w ostatnim czasie przez Grupę Hallwood, była inwestycja w wysokości ok. 120 mln USD w spółkę wydobywczą gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych, która została sprzedana amerykańskiemu koncernowi Chesapeake Energy Corporation za łączną kwotę ok. 535 mln USD.

W grudniu 2010 roku Petrolinvest nabył 60% udziałów w Silurian Sp. z o.o. za 3 tys. zł i równowartość 25 tys. USD.

Petrolinvest miał 22,47 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 57,56 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 19,22 mln zł wobec 25,48 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest inwestuje w gaz łupkowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl