SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Petrolinvest znalazł duże złoże w Kazachstanie? Tak pokazują wyniki badań

Kazachska spółka Petrolinvestu, TOO OilTechnoGroup, odnotowała  "silny i stały" dopływ gazu ziemnego z kondensatem z odwiertu Shyrak 1. Spółka zaznacza, że wyniki odwiertu oraz interpretacja wykonanych pomiarów geofizycznych wskazują na odkrycie złoża.

Petrolinvest znalazł duże złoże w Kazachstanie? Tak pokazują wyniki badań

"Spółka otrzymała informację od TOO OilTechnoGroup, spółki prawa kazachskiego kontrolowanej przez spółkę o tym, że OTG skutecznie kończy prace mające na celu przywrócenie równowagi ciśnień i ustabilizowanie odwiertu Shyrak 1 po wystąpieniu silnego i stałego dopływu gazu ziemnego z kondensatem. Dopływ miał miejsce z głębokości 6.597,1 m, tj. w końcowej głębokości odwiertu" – czytamy w komunikacie.

Według komunikatu, stwierdzony przypływ gazu był "wyjątkowo silny". W płuczce wiertniczej prócz gazu ziemnego stwierdzono również objawy ciekłych węglowodorów.

"Wcześniej spółka informowała o tym, że w składzie gazu ziemnego analizy wykazują występowanie gazów ciężkich (n-butan, izo-butan i pentan), które są składnikami kondensatu. Również charakter spalania gazu ziemnego świadczy o obecności znacznej domieszki kondensatu lub ropy naftowej, przy czym fakt obecności tej ostatniej wymaga potwierdzenia wynikami dodatkowych analiz fizyko-chemicznych" – czytamy dalej.

Spółka zaznacza, że wyniki odwiertu, objawy zaobserwowane w czasie wiercenia, w tym szczególnie te występujące aktualnie oraz wyniki interpretacji wykonanych pomiarów geofizycznych wskazują na odkrycie złoża.

„Wydajność odwiertu oraz wielkość zasobów zostaną określone na podstawie wyników opróbowania. W gazie nie stwierdzono obecności siarkowodoru, co z punktu widzenia ekologii oraz wielkości koniecznych nakładów na przyszłe zagospodarowanie złoża jest czynnikiem niezwykle istotnym i pozytywnym. Wartość ciśnienia (104,3 atm.) zanotowana na głowicy przeciwerupcyjnej przy płuczce wiertniczej o ciężarze 1,9 g/cm3 i głębokości miejsca dopływu gazu 6.597,1 m potwierdza bardzo wysokie ciśnienie złożowe" – podano również.

Obecnie spółka wraz z OTG prowadzi analizy i konsultacje w jaki sposób efektywnie przebadać nawierconą niższą część złoża gazowo-kondensatowego przy zachowaniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa odwiertu, dodano w informacji.

Petrolinvest miał 22,47 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 57,56 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 19,22 mln zł wobec 25,48 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest znalazł duże złoże w Kazachstanie? Tak pokazują wyniki badań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl