SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGE podpisała z Westinghouse memorandum w zakresie energetyki jądrowej

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz koncern Westinghouse Electric Company LLC podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Memorandum przewiduje podjęcie wspólnych działań w celu przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych AP1000 PWR i możliwości budowy pierwszego bloku w tej technologii w Polsce do 2020 roku, poinformowała spółka w komunikacie.

Westinghouse jest trzecim koncernem, z jakim PGE podpisała memorandum w ostatnim czasie. Dotychczas powstały grupy robocze działające w ramach współpracy z francuskimi firmami EDF i Areva oraz amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas.

AP1000 PWR to zaawansowane pasywne reaktory wodne ciśnieniowe. Są to reaktory trzeciej generacji, gwarantujące bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Reaktory tego typu budowane są obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

"Podpisane memoranda zapewniają PGE dostęp do wiedzy o najnowszych technologiach, oferowanych przez światowych liderów w energetyce jądrowej, jak również informacji o uwarunkowaniach wdrożenia tych technologii w Polsce. Na podstawie analiz, prowadzonych w ramach współpracy z każdym z partnerów, dokonamy wyboru technologii, która będzie wykorzystana w polskich elektrowniach jądrowych" - powiedział prezes Tomasz Zadroga.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata.

PGE miała 3.370,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 1.920,17 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 21.623,35 mln zł wobec 19.408,71 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGE podpisała z Westinghouse memorandum w zakresie energetyki jądrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl