SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG Norway odkryło złoże z zasobami 9-16 mld m sześć. gazu

Należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa spółka PGNiG Norway wraz z partnerami licencji, dokonała odkrycia złoża Snadd North ze wstępnie szacowanymi zasobami wydobywalnymi na 9-16 mld m sześc. gazu ziemnego, poinformowało PGNiG we wtorek.

"Zagospodarowanie złoża, w którym PGNiG Norway posiada 11,9%, rozpocznie się już w 2011 roku" - czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśla, że odkrycie nowego złoża jest kolejnym krokiem umacniającym pozycję GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i potwierdza, że konsekwentnie realizuje ona zapisy strategii dotyczące zwiększenia wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z własnych złóż.

"Odkrycie na koncesji PL212, złoża Snad North w pobliżu złoża gazowo-ropnego Skarv zostało potwierdzone otworem poszukiwawczym (…), którego głównym celem było zbadanie nasycenia węglowodorami (…). Wiercenie otworu poprzedzone było szczegółowymi analizami geologiczno-geofizycznymi opracowanymi przez PGNiG Norway AS oraz partnerów tj.: BP Norge AS, E.ON Ruhrgas Norge AS, Statoil ASA. Otwór poszukiwawczy potwierdził występowanie piaskowców złożowych o bardzo dobrych właściwościach zbiornikowych nasyconych wysokometanowym gazem ziemnym" - czytamy dalej.

PGNiG podał, że wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne złoża Snadd North wynoszą 9-16 mld standardowych m sześc. gazu ziemnego (57-100 mln baryłek ekwiwalentu ropy - boe).

Według PGNiG, nowo odkryte złoże posiada istotne znaczenie ekonomiczne dla PGNiG Norway. Snadd North bezpośrednio powiększy udokumentowaną już na złożu Skarv bazę zasobową, która bez Snadd North wynosiła: 42,1 mld m sześc. gazu, 16,5 mln m sześc. ropy oraz 5,5 mln ton NGL (w przeliczeniu to 434 milionów baryłek ekwiwalentu ropy - boe).

Złoże zostanie zagospodarowane w 2011 roku przy wykorzystaniu platformy Skarv, co znacznie obniży nakłady inwestycyjne i umożliwi szybkie przejście do fazy produkcyjnej. "Odkryte złoże Snadd North, zawierające gaz ziemny, w istotny sposób zwiększy możliwość elastycznego kształtowania profilu przyszłej produkcji z obszaru złoża Skarv. Produkcja ze złoża Skarv jest spodziewana w II połowie 2011 roku. Roczne wydobycie ropy naftowej z tego złoża wyniesie 0,4 mln ton, a gazu ziemnego 0,5 mld m sześc." - czytamy dalej.

W lutym spółka PGNiG Norway otrzymała od norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii status operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Decyzja ta umożliwia PGNiG Norway przyjęcie wiodącej roli w projektach związanych z poszukiwaniem oraz zagospodarowaniem podmorskich złóż ropy i gazu.

We wrześniu 2009 roku PGNiG zapowiedziało zwiększenie wydatków na poszukiwania gazu i ropy za granicą do 400 mln zł w 2010 r. z ok. 200 mln zł w 2009 r. Z kwoty przewidywanej na 2010 rok ok. 130 mln zł zostanie przeznaczone na prace poszukiwawcze w Libii, ok. 100 mln zł - w Norwegii, ok. 55 mln zł - w Egipcie oraz ok. 25 mln zł - w Danii.

Spółka podała wtedy, że w Norwegii jest zainteresowana objęciem koncesji w kolejnych blokach poszukiwawczych na Szelfie Norweskim, na którym ma już koncesję wydobywczą. Najważniejszą koncesją wydobywczą PGNiG jest koncesja na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Pierwsze przychody z niej oczekiwane są w 2012 roku.

Strategia spółki zakłada, że do 2015 r. wydobycie z własnych zasobów wyniesie 6,2 mld m. sześc. gazu rocznie, w tym 1,5 mld m. sześc. z zasobów zagranicznych, wobec ok. 4,2-4,3 mld m. sześc. gazu wydobywanego obecnie tylko w kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG Norway odkryło złoże z zasobami 9-16 mld m sześć. gazu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl